Samsun’da istihdam organize sanayi bölgeleriyle artıyor

Karadeniz’in gelgel, karaca, deniz ve demir hat ulaşımına eş en kaslı şehri Samsun’dahi tevhit uran bölgelerinin (OSB) sayısı Vezirköprü Kompozit OSB ile 9’a yükseldi.

Vezirköprü Kompozit OSB ile 8’i sanayi, biri Tarıma Dayalı İhtisas (TDİ) görünmek için toplam 13 bin dönümlük OSB alanına ehil şehir, uran siteleri, başıboş bölgesi, geri hizmet merkezi, Teknopark ve AR-GE merkezleri, büyük firmaları ve limanlarıyla bölgenin uran başkenti olmaya aday.

Aktif 5 OSB’da mecmu 181 yatırımcının bulunduğu ve 10 binin üstünde istihdamın sağlandığı kentte, farklı OSB’lerin da devreye girmesiyle istihdamın 25 bine yükselmesi hedefleniyor.

Metal, makine, gıda, otomotiv ve yedek çıngı, defans uran, iyileştiren, plastik ve kauçuk ile möble alanlarında yapılan yatırımlara rastgele geçen dönüş yenileri ekleniyor.

Ilbay Zülkif Dağlı, AA muhabirine, Samsun’un OSB yatırımlarının artırılmasıyla kalkınacağını söyledi.

Kentte 9’uncu OSB’nin kuruluşunu eskimemiş tamamladıklarını ve ilk müteşebbis yıldız bilimi toplantısını gerçekleştirdiklerini tamlayan Dağlı, “Vezirköprü Muhtelit OSB’da süreç başladı. Mail zamanda yatırımcılarımıza açacağız. İmar planı ve diğer çalışmaları sunu güdük sürede başlatacağız.” dedi.

Dağlı, iktisadi kalkınmanın öncüsü OSB’lerin gelişmesi, üretim, istihdam ve ihracat imkanlarının daha dahi artması yönündeki çalışmaların devam ettiğini dile getirerek, bu çalışmalar neticesinde Samsun’a mümasil zamanda kazandırdıkları yeni OSB’nin devletleştirme işlemlerini bile cezbetmek amacıyla olduklarını rapor etti.

“Çok stratejik yerdeyiz”

Ilbay Dağlı, Samsun’un lojistik anlamda haddinden fazla mefret benzeri noktada olduğunu, bu avantajı fırsata yöneltmek istediklerini vurgulayarak şöyle devam etti:

“Samsun Çarşamba Havalimanı’mız, uluslararası bire bir hava meydanı. demir hat Samsun’umuzun hem merkezi hem Kavak, Nahiye üzere ilçelerimizden geçmekte. Ayrıca üç limanımız var. Dördüncü limanımız ödemek için. Bu manada dört anne ulaşım aksının bulunduğu noktadayız. Karadeniz’e antre noktasındayız, çok ciddi tıpkı yerdeyiz. Degaje ekincilik arazilerimiz var. Endüstri alanlarımız gayet beğenilen. Yatırımcılarımızı Samsun’umuza bekliyoruz.”

Mevcut OSB’lerin niteliğini artırmaya çalıştıklarını belirten Görgüsüz, “Teşmil yaptığımız OSB’lerimiz var. Kavak OSB’bile 580 dönüm daha genişleme alanı kazandık. Mıntıka OSB’bile genişleme çalışmaları devam ediyor. Buralara üstelik bakir yatırımcılarımızdan haddinden fazla büyük temenni olduğunu görüyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Üretim, uran, istihdam olmadan henüz rahat, müreffeh bire bir ülkenin olmayacağına işaret fail Görgüsüz, “Gençlerimize eskimemiş aksiyon alanları fayrap etmek üzere bilcümle alay malay gayret ediyoruz. Yerli yönetimlerimizle, tecim uran odalarımızla, hareket adamlarımızla yakından çalışıyoruz. Elan çok istihdam için mücahede gösteriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Share: