Samsun’da sanayi sitesinin taşınmasıyla 650 dönümlük kayran yeşil alana dönüştürülecek

Samsun’da Gülsan Endüstri Sitesi’nin 650 dönümlük alanının yeşil alana dönüştürüleceği bildirildi.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan mukayyet açıklamada, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının desteğiyle kentsel dönüşüm projelerinin serian bitmeme ettiği belirtildi.

TOKİ vasıtasıyla yapılan Toybelen Âdeta Endüstri Sitesi’nin tamamlanması ile gelişigüzel şehir içinde mütezayit Gülsan Uran Sitesi’nin buraya taşınacağı dökme açıklamada, gelişim yerlerinin yıkılarak 650 dönümlük alanın saf hayat alanına dönüştürüleceği vurgulandı.

Açıklamada görüşlerine meydan sunulan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çıpa, Gülsan Endüstri Sitesi alanının Kavim Bahçesi ve Doğupark ile bütünleştirileceğini vurguladı.

Karadeniz’in merkezi olan Samsun’un geleceğe yıpranmamış ayrımsız vizyonla yürüdüğünü rapor eden Çıpa, şunları kaydetti:

“Şehrimizin madun ve üstyapıdaki vakayiname sorunlarını biricik bir tane çözüyoruz. Bunlardan birisi birlikte Gülsan Endüstri Sitesi problemiydi. Etraflı yıllardır taşınmayı muntazır sanayi sitesinde mutlu sona yaklaşıyoruz. Sanayi sitesindeki esnafımız eskimemiş endüstri sitesine taşınınca daha çok Samsun üzere kullanılmamış ayrımsız çağ başlayacak. Bu büyük alanı, bölgenin yer nazik ve en kocaman rekreasyon projesiyle canlandırma edeceğiz. İçinde 252 dönümlük botanik parkı, firez, içtimai ve eğitim bilimi alanları yanında Sultanlar Camii

külliyesiyle burası, Samsun’un kalbi olup herkesin zaman alıp dörtköşe ant geçireceği oylumlu tıpkı katıksız yaşam alanına dönüşecek.”

Barhana sürecinde hiçbir esnafın mağdur olmasına müsaade vermeyeceklerinin altını çizen Çıpa, “İnsanlarımızı seviyoruz. Bu nedenle gelişigüzel alanda açık açık, gayretle ve cansiparane çalışıyoruz. Eksiksiz kadromuzla alay malay 7/24 sahadayız. Samsun’u geleceğe emniyetli adımlarla transfer noktasında iri tıpkısı çaba içindeyiz. Gülsan Sanayi Sitesi’nin taşınması almak şehrimizin yeryüzü şanlı engellerinden birisinin elan ortadan kalkması, uran sektörünün daha kaliteli ve eğlenceli şekilde kümeleşmesi, modern ve çağcıl şehirleşmenin hızlanması, halkımızın bahtiyar ve erinçli olması demektir.” ifadelerini kullandı.

Çıpa, TOKİ eliyle yapılan yıpranmamış sanayi sitesinin Türkiye’ye örnek olacak benzeri proje olduğunu üstelik aktardı.

Share: