Samsun’daki barajların doluluk oranı yüzde 71 seviyesinde

Samsun’daki barajların doluluk oranının güzeşte yılın benzeri dönemine bakarak artarak yüzde 71’e çıktığı bildirildi.

DSİ 7. Bölge Müdürü Köksal Buğra Polat, AA muhabirine, zirai sulama ve içmece suyu kullanımında rastgele zaman şuurlu davranılması gerektiğini söyledi.

Yer altı akarsu kaynaklarının kar yağışı sonrası oluşan kar yükü ile beslendiğine meni eden Polat, mevsimlik baran ve kar yağışı azalması zımnında kayran şeş akarsu kaynaklarında incizap görülebileceğini dile getirdi.

Kuraklıkla mücadelede ekosistemin korunması büyüklüğünde buna yönelik yatırımların bile ehemmiyet taşıdığını vurgulayan Çelik, şöyle bitmeme etti:

” Türkiye’de kuraklıkla mücadele için dirimsel öneme ehil baraj ve sulama göletlerini eskiden yaparak heybetli uzaklık katettik. Üreticilerimize tarımda vahşi sulamadan felç sulamaya geçmesini, bilinçli akım ederek alternatif ürünlere yönelmesini öneriyoruz. Evlerde vatandaşlarımız ise içmece suyu özellikle tutmak üzere temizlikte geçer not suda tasarrufa seçkin zaman ilgi etmeli. Bunu yaşam biçimi haline getirmeli. Su israfının önüne geçilmesi muktezi.”

Polat, Samsun’un sunu büyük barajı olan Altınkaya Barajı’nda doluluk oranının yüzde 71,4 olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Güzeşte yıl ise doluluk oranı yüzde 61,9’du. Hasan Hayırlı Barajı’nda ise zaman yüzdelik 63,6 seviyesindeki doluluk oranı, sabık sene bir tarihlerde yüzde 61,6’lardaydı. Samsun sınırları içindeki bilcümle barajların geçen sene doluluk oranı ortalama yüzde 60,7 idi. Bu ölçü bu sene yüzdelik 71 seviyesinde. Sabık sene ile bu yılı karşılaştırdığımızda barajlardaki doluluk oranı Tokat’ta yüzde 31,8’den 40,1’e, Amasya’birlikte yüzdelik 16,8’den 38,9’a, Sinop’ta yüzdelik 69,2’den 82,3’e yükseldi. Ordu’dahi ise sabık sene yüzde 30,8 olan doluluk oranı bu sene yüzdelik 19,4 seviyesine geriledi.”

Share: