Samsun’daki barajların doluluk oranı yüzde 71 seviyesinde

Samsun’daki barajların doluluk oranının geçen yılın bir dönemine bakarak artarak yüzde 71’e çıktığı bildirildi.

DSİ 7. Toprak Müdürü Köksal Buğur Çelik, AA muhabirine, zirai sulama ve içmece suyu kullanımında seçme zaman bilinçli davranılması gerektiğini söyledi.

Yer altı su kaynaklarının kar yağışı sonrası oluşan kar yükü ile beslendiğine belen eden Çelik, sezonluk yağmur ve kar yağışı azalması dolayısıyla vadi altı su kaynaklarında çekilme görülebileceğini dile getirdi.

Kuraklıkla mücadelede ekosistemin korunması kadar buna yönelik yatırımların dahi önem taşıdığını vurgulayan Çelik, şöyle devam etti:

” Türkiye’de kuraklıkla uğraş için hayati öneme eş baraj ve sulama göletlerini eskiden yaparak makro vuzuh katettik. Üreticilerimize tarımda vahşi sulamadan damla sulamaya geçmesini, bilinçli cereyan ederek almaşık ürünlere yönelmesini öneriyoruz. Evlerde vatandaşlarımız ise içme suyu başta atılmak amacıyla temizlikte makbul suda tasarrufa değme antlaşma özen etmeli. Bunu yaşam biçimi haline getirmeli. Akarsu israfının önüne geçilmesi lazım.”

Çelik, Samsun’un en nazik barajı olan Altınkaya Barajı’nda doluluk oranının yüzde 71,4 olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Sabık sene ise doluluk oranı yüzde 61,9’du. Hasan Hayır Barajı’nda ise bugün yüzdelik 63,6 seviyesindeki doluluk oranı, güzeşte sene aynı tarihlerde yüzdelik 61,6’lardaydı. Samsun sınırları içindeki umum barajların güzeşte yıl doluluk oranı sayı farkı yüzdelik 60,7 idi. Bu rakam bu yıl yüzdelik 71 seviyesinde. Sabık yıl ile bu yılı karşılaştırdığımızda barajlardaki doluluk oranı Tokat’ta yüzde 31,8’den 40,1’e, Amasya’da yüzde 16,8’den 38,9’a, Sinop’ta yüzdelik 69,2’den 82,3’e yükseldi. Ordu’dahi ise sabık sene yüzdelik 30,8 olan doluluk oranı bu yıl yüzde 19,4 seviyesine geriledi.”

Share: