Samsunlu Kenevir Üreticisi: “Biz Yöntemince Kandırıldık. Bazı Eşhas Parasını Yediler, Narlısaray Halkı Ağız Ağıza Kıygın Edildi”

CHP Samsun Saylav Neslihan Hancıoğlu ve Tekirdağ Saylav Okan Gaytancıoğlu, Samsun’un Vezirköprü ilçesine sınırlı Narlısaray Mahallesi’nde kendir üreticilerinin sorunlarını dinledi. Kendir üreticisi Hasan Çalıştırıcı, kendilerine haddinden fazla nazik vaatler verildiğini belirterek, “Biz resmen kandırıldık, benzeri çıkmazın içerisine çekildik. Kâh birtakım şahıslar parasını yediler, Narlısaray halkı ağız ağıza mağdur edildi” dedi. Narlısaray Mahallesi Muhtarı Şanlı Sezgen ise “Ektiğimiz kenevirlerimiz elimizde kaldı. Parasını alamadık, mağdur olduk. Şu anda çokça perişanız” diye niteleyerek konuştu.

Neslihan Hancıoğlu ve Okan Gaytancıoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 31 Ağustos’ta Samsun’üstelik yapacağı kadro toplantısı öncesinde, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın 2019’birlikte yapılan yerel seçimler öncesinde kenevir tarımında tayyareci kaymakamlık adına açıkladığı Vezirköprü’nün Narlısaray Mahallesi’nde kendir üreticilerini musahabe etti.

“KENEVİR SEÇME ALANDA KULLANILAN BİTKİDİR”

Okan Gaytancıoğlu, “Ayrımsız kenevir tarlasındayız. Çoğu adam, bunun mızrap husus özelliğini bilir. Doğrudur, maden maddede yapılır amma gür kullanıldığında, yani bu özelliği bulunmayan edildiğinde derman sanayisinde, tekstil sanayisinde, plastik sanayisinde, başkaca otomotivde, üste uzay sanayisinde, rastgele alanda geçer aynı bitki. Yegâne yıllık ayrımsız nebat ve yeniden üretim üssü adına da Samsun Vezirköprü ilçesi seçilmiştir” dedi.

Neslihan Hancıoğlu ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2019’daki yerel intihabat öncesinde, Vezirköprü’yü kendir üretiminde uçman ilçelerden tıpkı olarak açıkladığını anımsattı. Hancıoğlu, “Elbette ki çiftçimiz, üreticimiz, kendir ekimine o dönemde başladı. Amma geldiğimiz bugünkü durumu ise eken, üreten arkadaşım anlatsın” diye niteleyerek kenevir üreticisi Hasan Belletici’a söz verdi. Çalıştırıcı, şunları söyledi:

“NARLISARAY HALKI ADINA YÖNTEMINCE KANDIRILDIK”

“Sizlerin birlikte söyledikleriniz gibi sözler, vaatler verildi ve bu Narlısaray Mahallemiz üzerinden haddinden fazla nazik reklam yapıldı. Haddinden Fazla büyük vaatler verildi. İşte ‘fabrikasını kuracağız, geliştireceğiz, Narlısaray halkı kalkınacak, yeter kim siz ekin; biz hükümet adına, Cumhurbaşkanlığı yerine icap milletvekilleri namına lüzum bölgedeki iş insanları yerine arkanızdayız. Siz yeter ki ekin üretin, biz ağız ağıza sizi kalkındıracağız’ politikası ile biz kandırıldık. Tığ resmen kandırıldık, bir çıkmazın içerisine çekildik. Gâh bazen kişiler parasını yediler, Narlısaray halkı tamamen kıygın edildi ve köyün ortasına depo yapıldı. Köyün ortasına depo yapılmaz. Köyün ortasını depo adına kullandılar. ve bu köy, kendiri bile 2019’dan beri daha mail bire bir zamana kadar duruyordu. Ayrımsız şekilde arz böylelikle kaldırıldı. Bunun üzerinden birileri mal yedi, vesselam bu zamana kadarki olan biten; ayrımsız gram feyiz olmadı. O dönme bugündür tığ, Narlısaray halkı adına kıygın edildik kendir, kenevir üzerinden. Vezirköprü, benzeri zamanda AKP’yi yüzdelik 70 destekleyen tıpkısı ilçeyiz. Narlısaray Mahallesi namına yüzdelik 70 bindi çıkıyor. Yüzde 70 oy düz benzeri mahalle, bir il, ayrımsız ilçe bu şekilde kaderine ayrılma edilemez, kıygın edilemez. Tığ, bunu kabul etmiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanım, tığ bunu akseptans etmiyoruz. Şahsen siz zat ağzınızdan söylediniz, alay verdiniz ve şu anda bizi yapayalnız bıraktınız, tecezzi ettiniz, kaderimize bıraktınız. Kaderimizle birlikte bıraktınız bizi. Bu yakışmıyor, ben bunu hakeza söylüyorum. Benim üzerime de herhangi eksantrik aynı şekilde dahi gelmeyin. Yani biz, burada sıkıntımızı, problemimizi size söylemeyeceğiz da kime söyleyeceğiz, kime duyuracağız sesimizi. Tığ, sizi oralara, destekleyerek oyumuzla oralara getirdiysek gâh bire bir şeylerin olması lazım.”

“KENEVİRLERİMİZ ELİMİZDE KALDI. PARASINI ALAMADIK, MAĞDUR OLDUK”

Narlısaray Mahallesi Muhtarı Yüce Sezgen dahi yaşadıkları sorunları şöyle anlattı:

“Narlısaray olmasaydı kenevir tohumunu Türkiye’bile bulma şansı yoktu, zira yıllardır bu bizim Türkiye’dahi, dünyada sunma artağan olarak ülkemizde bunu bırakmadan ekimini fail bir tane Narlısaray’dır. Mızrap özelliği rate. 31 Mart 2019 seçimlerinde Cumhurbaşkanımız zaten şöyle dedi; ‘Vezir ve Narlı namına tohumları tescillenecek’ dedi. Narlısaray bu tohumları, Karadeniz Araştırma olsun, Amasya TİGEM’bile yetiştirsin, çoğaltsın diye tohumları oralara verdik. Onlar da şu zaman yetiştiriyor amma 2019’dan sonraları de şükür olsun buraya, ‘kendir ne oldu, zahir yaptınız, pekâlâ ettiniz’ diyen yegâne siyasi, sizden ayrıksı mevrut olmadı. Bizim elimizde, ektiğimiz kenevirlerimiz kaldı. Parasını alamadık, kıygın olduk. 3 bin 500 nüfusu olan Narlısaray’ın şu anda bin 300 nüfusu var. Ayrımsız de senede üç kez ürün alınan bir arazi, 10 bin hektar yerey; aha kenevirlerin boyunu görüyorsunuz. Bu kenevirler, sulansalar 4 metre, sulanmadığı için bu kadar kaldılar. Yani tığ, şu anda haddinden fazla perişanız. Haddinden Fazla donuk durumdayız. İnşallah bu sesimizi bu yukarıdakiler, kudret partisi olsun… Tabii siz dahi yanımızdasınız sağ olun teşekkürname ederiz. Bu konuda bize koruyucu olursanız Narlısaray kendisine çok nazik tıpkısı makbule geçecek.”

Share: