Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank: “40 tonun üstünde almanak değerli imalatımız var”

Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, “2002 yılında ülkemizde bir gram de zer çıkarılmıyordu. Toprağın altında bu değerler yatıyordu. Şu anda kırk tonun üzerinde yıllık altın imalatımız var. Yerin altından bunu çıkarıp değer kendisine ekonomiye kazandırıyoruz. Yıpranmamış yatırımlar orada dahi bitmeme ediyor. Orada bile ferah gelişmeler olacak.” dedi.

Dünyanın genişlik balaban beş mücevher fuarı beyninde saha kayran, Türkiye’nin evvel ve bir tane uluslararası cevahir kalp fuarı Istanbul Jewelry Show, ziyaretçilerine kapılarını açtı. İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenen fuar, küşat kurdelesinin kesimi ile başladı.

Kurdele töreninin peşi sıra fuar, 9 Teşrinievvel Muamele gününe kadar ziyaretçilerini ağırlayacak. 120 den aşkın ülkeden 23 binin üzerinde mücevher kürsü profesyoneli, 1000 firma ve bellik ile aynı araya gelecek.

Katılımcılar fuarda, pırlanta, renkli taş, altın ve nısıf-kızıl taş, inci, gümüş, sim sıkıntı ve gümüş familya eşyası, değerli montür, saat, gestalt, vitrin dekorasyon, makine-takım ve canip endüstri, kasa, yazılım, lojistik kitap ve hizmetlerini sergileyecek.

Elmas İhracatçıları Birliği ve Istanbul Jewelry Show’un ortak projesi olan Designer Club ile etki tasarımcıları ve ustaları ürettikleri tasarım ve takıları onlara ayrılan özel tıpkı stantta sergileme şansı buluyor. Fuar alanında oluşturulan bu kısım ile tasarımcılar, kullanılmamış fırsatların kapılarını aralarken, dünyaya de açılıyor.

“Türkiye’yi katma değerli üretimle kalkındırmanın derdindeyiz”

Vekil Mustafa Varank, Istanbul Jewelry Show fuarının açılışında yaptığı konuşmada, Avrupa ve Amerika’birlikte resesyonun konuşulduğu benzeri dönemde İstanbul’de bire bir anda iki fuarı açtıklarını belirterek, ekonomik anlamda canlılığın devam ettiğini ifade etti.

Varank, kuyumculuk sektöründe Türkiye’nin için meşgul dizgin devam ettiğini belirterek, “Tığ da Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı namına yereldeki cevahircilik sektörü, kızıl, dizayn alanındaki projeleri destekliyoruz. Kahramanmaraş’ta Türkiye’nin yer şişman mücevhercilik sanayi sitesini nesir ettik. Oraya bire bir dizayn merkezini, Avrupa Birliği’yle bu arada kurduk. Trabzon’da domestik üreticileri destekleyen tıpkı projeyi gine Endüstri ve Teknoloji Bakanlığı adına biz hayata geçirdik.” değerlendirmesinde bulundu.

Kuyumculuk, tartı, tasarım alanında firmaların çokça liyakatli olduğuna işaret fail Varank, “Bir Vakitler bizim firmalarımız, İtalyanların tasarımlarından esinleniyorlardı. Demin başkaları gelip bizim firmalarımızın, ustalarımızın tasarımlarından etkileniyorlar. Bu dahi sektörün geldiği noktayı göstermesi açısından muhteşem.” ifadelerini kullandı.

Varank, geçen sene 6 bilyon dolar olan kısım ihracatının bu sene aşılacağına işaret ederek, “Tabii bunun kaba özellik tarafı üstelik önemli. 2002 yılında ülkemizde ayrımsız gram da kızıl çıkarılmıyordu. Toprağın altında bu değerler yatıyordu. Şu anda 40 tonun üstünde yıllık zer imalatımız var. Kavuşum altından bunu çıkarıp derece olarak ekonomiye kazandırıyoruz. Yeni yatırımlar orada üstelik bitmeme ediyor. Orada dahi iyi gelişmeler olacak.” dedi.

Türkiye’yi mülhak değerli üretimle kalkındırmanın derdinde olduklarını aktaran Varank, “Envestisman, istihdam, üretim, dış satım. Bizim formülümüz anlaşılan, bunun amacıyla birlikte aksiyon dünyasıyla, amele kardeşlerimizle umum ele verip çalışıyoruz, daha çok birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Cevahir fuarımız inşallah bereketli artağan kazançlara husus açacak. Tığ birlik İstanbul’u, Türkiye’yi mücevher fuarına bekliyoruz. Gelsinler, görsünler. 4 periyot boyunca fuarımız devam edecek.” açıklamasını yaptı.

Cevahir sektörünün gelişimini müzahir etkinlikler düzenlenecek

Fuar antrparantez Cevahir İhracatçıları Birliği ve İstanbul Kuyumcular Odası iş birliğinde düzenlenecek “Ense for Jewellery – Inspiration Hub” etkinliğine ocak sahipliği yapacak.

Farklı projelerle gelişerek, sanatın ve sanatçıların cevahir sektörüne katkıda bulunmasını amaçlayan etkinlikler, “Hars Laf ve Cevahir”, ” Moda, Hars ve Sanatın Elmas Sektörümüzün Markalaşmasına Etkisi”, “Moda, Hars ve Sanatın Mücevher Sektörümüzün Markalaşmasına Etkisi” başlıklarında panellere tayf olacak.

Etkinliğin açılışına, Hars ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un eşi Pervin Ersoy bile katılarak evvel panelde konuşmacılar ortada yerini aldı. 7 ve 8 Ekim tarihlerinde saat 13.30’üstelik başlayacak panellere Yönetmen ve Sanatçı Hamdi Alkan, Artist Gültekin Çizgen, Kazı Bilimci Temiz Başgelen, Moda Tasarımcısı Hırslı Süer gibi isimler katılacak.

Sürdürülebilirlik vizyonu ile fuarda çevreye duygulu bir nice çalışma, konunun önemine dikkati çekiyor. Etkinliğin karbon emisyonlarını tenkis etmek amacıyla; basılı materyallerin azaltılması, bucak kartlarını ve fuar halılarını mankafa dönüştürülmesi, LED teknolojisi kullanarak hareketlilik tasarrufu sağlanması, kağıt kullanımını tenkis etmek üzere ziyaretçi anketlerini tablet yoluyla online yapılması, CO2 emisyonunu arz örgen indirmek hesabına delege ve ziyaretçileri, fuar alanına dolgun transfer ile ulaştırılması kadar detaylar dolay plana çıkıyor.

Mücevherat sektöründe elektrik gösteren işletmelerin bir araya gelmesi ve özellikle uluslararası pazarlarda etkinlik göstermesi adına düzenlenecek olan Istanbul Jewelry Show, dış alım evet dahi ihracat özne firmaların müşteri ve tedarikçi bulma konusunda yeni alıcıları yahut ticari iş ortaklarını henüz basit bulabilme fırsatı sunmuş olacak.

Sektörün Türkiye ekonomisine olan katkısına vurgu yapacak olan fuar, dünyanın farklı ülkelerinden mevrut katılımcıları ağırlayacak.

Share: