Sancaktepe’de Kars, Ardahan, Iğdır rüzgarı esti

Sancaktepe’de Kars, Ardahan, Iğdır rüzgarı esti

Kars, Ardahan ve Iğdır’a ait yerel ürünlere vatandaşlar tehlikeli bent gösterdi

İSTANBUL – Sancaktepe’de düzenlenen aktiflik ile, Kars, Ardahan ve Iğdır’a ait yöresel mahsulat ve yerel lezzetler tanıtıldı. İstanbullular, dernekevi tatlardan olan bön hitit, kaşar peyniri ve Kars balına kilolu demet gösterdi.

Natürel güzelliği ve saf havasıyla aşina Kars, Ardahan ve Iğdır’ın lokal lezzetleri İstanbul Sancaktepe’dahi Saha Park etkinlik alanında sergileniyor. Esbak açılışı yapılan Kars, Ardahan ve Iğdır lansman günlerine, Sancaktepe Şehremini Şeyma Döğücü, Toplum Örgütü Başkanları, STK temsilcileri ve çokça sayıda yurttaş katıldı. Yerel ve doğal tatların buluştuğu “Kars, Ardahan ve Iğdır” tanıtım günleri festivalinde; şaşkın eti, Kars kaşarı, Kars Balı, sadeyağ İstanbullular ile buluştu. Mavera yandan Kars, Ardahan ve Iğdır’ın felah yoğun lezzetleri ve adlı yemekleri 4 çevrim boyunca Sancaktepe Kayran Park Yeri aktiflik alanında sergilenmeye bitmeme edecek.

“Burası çıktı Yenikapı ve Maltepe Meydanları üzere aynı etkinlik alanı haline mevrut oldu”

Laf için mütekellim Sancaktepe Şehremini Şeyma Döğücü, “Sancaktepe’bile ekin turlarımız devam ediyor. Bugün Kars, Ardahan, Iğdırlı hemşehrilerimizle benzeri aradayız. Henüz önce burada çokça değişik memleketlerin stantları, ürünleri sergilendi. Burada çokça fena hâlde aynı el birliği yaşandı. yerel, kültürel anlamdaki yiyeceklerle, hem evcil sanatçıları, hem kıyafetleriyle, kültürlerini Sancaktepe’nin meydanında Karslı, Ardahanlı, ve Iğdırlı kardeşlerim yaşatacaklar. Tığ de buna tanıklık edeceğiz. Hep İstanbul’u bekliyoruz. İstanbul’daki bilcümle Karslıları, Ardahan, Iğdırlı hemşehrilerimizi dahi buraya bekliyoruz. Burası de bundan sonra Yenikapı ve Maltepe Meydanları kabil tıpkı etkinlik alanı haline mevrut oldu.” dedi.

“Kars’ın ve farklı illerimizin güzelliklerini burada İstanbul’birlikte hararetli insanlara ulaştırmış oluyoruz”

Ürünlerini Kars’tan getiren vatandaşlardan Gürcan Merey, “İlimiz Kars’ın cümle ürünlerini buraya getirdik. Kars’ın sadeyağ, Kars’ın angın kaşarı, Kars’ın göğermiş peyniri ve bir nice ürünü getirdik. Cümle Karslıları birlikte bekliyoruz. Hakeza etkinlikleri elbette kim makro buluyorum. Serhat ilimiz Kars’ın ve değişik illerimizin güzelliklerini burada İstanbul’birlikte yaşayan insanlara ulaştırmış oluyoruz. Onlar dahi yakından tanımış oluyor.” ifadelerini kullandı.

Kars, Ardahan, Iğdır lansman günlerine gelen vatandaşlardan Ahmet Baht ise “Bir Kars Sarıkamışlı adına geldik, buradayız. Bu iyicene ürünlerimizi burada gördük. Adeta gençliğimize gittik. O büyüklüğünde iyicene günlerimizi yaşadığımız günler ayağımıza geldiği üzere haddinden fazla mutluyuz. Burayı bize sunduğu amacıyla Sancaktepe Şehremaneti Başkanına de çok teşekkür ediyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Share: