ŞANLIURFA – Avrupa şampiyonu Rabia’nın gözü acun şampiyonluğunda

Yunanistan’ın Kozani kentinde 20-23 Ekim’bile planlı Avrupa Kuraş Şampiyonası’nda ümitler kategorisi 57 kiloda kızıl madalya kazanan 16 yaşındaki Rabia Demir, yeni başarılar elde edebilmek için çalışmalarına ara vermeden başladı.

Şanlıurfa’da 7 sene önce ayrımsız arkadaşından etkilenerek kuraş ve judo sporuna iptila duyan Şanlıurfa Büyükşehir Belediye sporcusu Rabia Çipo, hocaları nezaretinde yaptığı çalışmaların ardından katıldığı Türkiye şampiyonalarında 20 madalya kazanmayı başardı.

Hedefini Avrupa ve acun şampiyonluğu kendisine belirleyen Çıpa, geçtiğimiz hafta Yunanistan’ın Kozani kentinde planlı şampiyonada Avrupa Kuraş Şampiyonası’nda ümitler kategorisinde kızıl madalya aldı.

“İstiklal Marşı’nı okutmak ayrı bir kurum”

Rabia Çıpa, AA muhabirine, yaptığı çalışmaların karşılığını aldıkça, kalburüstü oldukça daha dahi haddinden fazla say isteğinin geldiğini anlattı.

Ailesinin ve hocalarının desteğinin başarısında koskocaman olduğunu nâkil Çipo, şöyle konuştu:

“İstiklal Marşı’nı okutmak ayrı bire bir kurum, âdem haddinden fazla bahtiyar oluyor. Şampiyonaya çok gümüşgöz tıpkısı şekilde hazırlandım. Şampiyonaya giderken bütün çalışmalarının karşılığını ahzetmek ister. Ego kendimi bu şampiyonaya mental kendisine birlikte hazırlamıştım ve şampiyon olacağıma inanmıştım. Gittim ve Avrupa şampiyonu kendisine İstiklal Marşı’nı okuttum, madalyayı ahzetmek çokça ayrı ayrımsız kalp. Şimdi meydanlık vermeden 3 kamer bilahare düzenlenecek Ümitler Türkiye Şampiyonası’nda kalburüstü koyulmak ve sonrasında Avrupa ve acun şampiyonalarında bayrağımızı dalgalandırmak istiyorum. İnşallah çalışıp emeklerimin karşılığını alacağım. Benim kadar tamlık kızlar bu sporu yapabilir zira belediyemizin bu konuda birçok imkanı var. Kendilerine inansınlar ve dışarıdan gelecek eleştirilere bakmasınlar. Böke olunca haddinden fazla mutlu oldum, bu mutluluğu yaşayınca eş artık hizmet etmek ve daha iyisi olsun istiyor.”

Demir, şampiyonada desteklerini esirgemeyen Büyükşehir Belediye Reisi Zeynel Abidin Beyazgül ile tam ilgililere, herhangi bir devir yanı sıra olan babası, ailesi ve antrenörüne de teşekkürname etti.

“Rabia çaplı ve kabiliyetli bire bir sportmen”

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Judo ve Kuraş Antrenörü Ahmet Şeyhanlı ise uray bünyesinde 100 kız, 200 birlikte koca sporcularının olduğunu söyledi.

Türkiye’yi arsıulusal müsabakalarda genişlik mebzul şekilde katakulli edebilmek için mücadele ettiklerini dile getiren Şeyhanlı, şunları kaydetti:

“Rabia, 10 aydır gümüşgöz bire bir şekilde bu şampiyonaya hazırlandı. Çokça çalıştık ve kızımız Avrupa şampiyonu oldu. Rabia yetenekli ve yetenekli ayrımsız sporcumuz. Önümüzde Ümitler Türkiye Şampiyonası var hedefimiz burada liyakatli görünmek. Yaşı daha canlı inşallah hedeflerine ulaşacak diyerek ümit ediyoruz. Sporcunun çalışmalarının dışında liyakatli olmayı istemesi geçişsiz. Kızımız de bu şampiyonluğu istedi ve liyakatli oldu. Rabia Avrupa şampiyonu olduğu an duygularımız arka seviyelere imdi, İstiklal Marşı’nın okutulması ve bayrağın dalgalandırılması tabii haddinden fazla adamakıllı tıpkı duygu.”

Share: