ŞANLIURFA – Kelebek hastası Bosna Hersekli güre, şifayı Şanlıurfa’da buldu

Kelebek hastalığı nedeniyle parmakları vabeste olan ve ellerini kullanamayan Bosna Hersekli tüvana, Şanlıurfa’da yapılan ameliyatla sağlığına kavuştu.

Bosna Hersek’te canlı 16 yaşındaki Faris Nozic’in, ahali beyninde “kelebek hastalığı” namına tanıdık epidermolyssis bullosa rahatsızlığının ilerlemesi dolayısıyla vücudunun büyük bölümü yaralarla kaplandı, parmakları dahi zamanla kapandı.

Nozic ailesi, bir nice ihtiyacını tek başına yapamayan çocuğunun tedavisi amacıyla Bosna Hersek’te ve eksantrik ülkelerde hekim aramaya başladı.

İnternetten dünyadaki tedavi yöntemleriyle ilgili gelişmeleri strateji fail ev, başvuru üstüne Şanlıurfa’de özel aynı hastanedeki Plastik, Rekonstrüktif ve Beğenilen Cerrah Abdülkadir Calavul’a başvurdu.

Ailesiyle Şanlıurfa’ya mevrut Faris, 10 yabanlık ekibin yaptığı kestirmece 3 saatlik ameliyatın ardından sağlığına kavuştu.

“bundan sonra ellerimi kullanacağım üzere çok mutluyum”

Faris Nozic üstelik hastalığı dolayısıyla çoğu devir dışarıya çıkamadığı ve okulda kendisiyle küçümseme edildiği için çokça üzüldüğünü söyledi.

Ellerini tekrar kullanacağı için çokça mutlu olduğunu dile getiren Nozic, “Detaylı aynı süredir ellerimi kullanamıyordum, ihtiyaçlarımı yegâne başıma karşılayamıyordum, çoğu antlaşma annem müzaheret ediyordu. çıktı ellerimi kullanacağım için çok mutluyum. Buradaki herkese teşekkürname ediyorum.” dedi.

“Çocuğumuz eskisi üzere ellerini kullanabilecek”

46 yaşındaki asıl Mediha Nozic, 19 yıl önce evlendiğini, 2 çocuklarının olduğunu söyledi.

Faris’in kıtipiyoz yaşlarda vücudunda yaralar çıkmaya başladığını ifade eden Nozic “Yaşadığımız yerde hastaneye götürdük bize kelebek hastalığı olduğunu söylediler. Detaylı yıllardır çocuğumuzun tedavisi amacıyla çalışıyoruz. Türkiye’bile bu hastalıkla ait otama yapıldığını öğrendik. Tığ bile buraya geldik, sağlıklı olsun Abdülkadir Calavul ve ekibi bizi çokça bol karşıladı ve ameliyatımız muvaffakiyetli oldu. Çocuğumuzun elleri açıldı, çokça mutluyuz. Kendilerine haddinden fazla teşekkür ediyoruz.” diye konuştu.

53 yaşındaki ağababa Salko Nozic birlikte çocuğu sağlığına kavuştuğu üzere haddinden fazla mutlu olduğunu rapor etti.

“Hastaların cildi alıngan olduğu üzere onlara sançmak çokça zor”

Operasyonu gerçekleştiren Plastik, Rekonstrüktif ve Beğenilen Cerrahi Uzmanı Abdülkadir Calavul, AA muhabirine, bulunmaz tanıdık kap hastalıklarından olan kelebek hastalığının ameliyatlarının çokça print olduğunu söyledi.

Kelebek hastalığıyla ilişik dünyada türlü tedavi yöntemlerinin bulunduğunu belirten Calavul, Türkiye’dahi kelebek hastalığı tedavisinin kebir biraz merkezde gerçekleştirildiğini tabir etti.

Kelebek hastalarıyla haddinden fazla sayıda operasyonlar gerçekleştirdiğini anlatan Calavul, şöyle konuştu:

“Kelebek hastalarının cildi haddinden fazla alıngan olduğu üzere dokunduğunuz vadi sizin ellinizde kalıyor. Çor alelumum akraba evliliklerinde ortaya çıktığı oluyor. Arada Bir bile akraba olmayan evliliklerde dahi bu tür vakalara mülaki olmak benzer oluyor. Hastaların cildi alıngan olduğu amacıyla onlara kirlenmek çok ağırlık. Ev, bu maraz nedeniyle haddinden fazla müşkülat yaşamış. Ülkelerinde imkanları kısıtlı olduğu üzere çocuklarının tedavisini yapamamışlar. Faris’in yaraları dolayısıyla elleri bulutlu, ailesi bize başvurdu. Biz dahi onları Şanlıurfa’ya nida ettik. Çok kudretli tıpkı operasyon oldu. Faris’in iki elini açtık. Bunun yanında sünnetini üstelik yaptık. Şu anda durumu gayet ferah, kendisini hastanede misafir ediyoruz.”

Share: