ŞANLIURFA – Millî Pamuk Çalıştayı başladı

Ekincilik ve Orman Bakanlığı ile Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı tarafından, Türkiye’nin toplanmış iğ üretiminin yarısının yapıldığı Şanlıurfa’da planlı Ulusal Iğ Çalıştayı başladı.

Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan, GAP Tarımsal Araştırı ve Eğitim Merkezi’ndeki çalıştayda, pamuğun bir nice sektörde kullanıldığı için ciddi bir yayın olduğunu söyledi.

Türkiye’nin yeryüzü yetişkin tarım kentlerinin başında Şanlıurfa’nın geldiğini, pamuk tedarik merkezlerinin başında birlikte Şanlıurfa’nın vadi aldığını tamlayan Ayhan, kentteki iğ üretiminin mühim hazırlıklar yapılarak gerçekleştirilmesi için herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğini tabir etti.

Cehre üretiminin dünyada merbut bölgelerde yapılabildiğine dikkati çeken Ayhan, şöyle bitmeme etti:

“Türkiye ekonomisinde pamuğun çok koca ayrımsız yeri bulunuyor. Ürün, ekiminden işlenmesine kadar seçkin süreçte geniş yetenekli tıpkısı işçilik istiyor. Ülkemizdeki çokça sayıda kişiye birlikte istihdam kapısı oluyor. Hem tarlada hem sanayide dokumada oluşum sanayisinde kabak madde olarak kullanılıyor. Yağ ve ağızotu sanayisinin üstelik koskocaman ayrımsız ürünüdür. Bu özellikleri nedeniyle hem ülkemiz hem dünya açısından muhteşem tıpkısı temel oluşturuyor.

Şanlıurfa ekonomisinin balaban bölümü tarıma dayalıdır. Pamuk üretimi açısından Türkiye’nin lokomotifi Şanlıurfa’dır. Bu yıl 2 milyon dekarın üstünde teşrinievvel, 1 milyon tonun üzerinde dahi rekolte var. Olağanüstü tıpkı rakam. Türkiye üretiminin neredeyse yarısı Şanlıurfa’dan karşılanıyor. Sulamanın, güneşin ve yatırımların ayrımsız araya gelmesiyle kentimiz bu konuda elan dahi önde oluyor. ‘Beyaz altın’ diye niteleyerek tabir ettiğimiz pamuk ilimize hem stratejik hem iktisadi anlamda çokça ağır katkılar sağlıyor. Pamuk dünya üzere sonu gelmeyecek ayrımsız ham yön kendisine öne çıkıyor.”

“2 milyona istihdam sağlıyor”

GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Dr. Hasan Maral de yapı olarak bindi verdikleri alanların başında tarımın geldiğini söyledi.

Tekstil sektörünün ongun cehre ihtiyacını karşılamaya yönelik icraat planladıklarını belirten Maral, “GAP adına birbirini mütemmim alanlarda düzentileme yapıyoruz. Cazibe ve programlar geliştiriyoruz. Sahadaki arkadaşlarla mümasil bağlantı halinde bu işlerimizi yapıyoruz.” dedi.

Şanlıurfa Tecim Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kayaç birlikte bu zaman iğ fiyatlarının iyileştirilmesini beklediklerini dile getirdi.

Iğ fiyatlarının acun piyasalarına endeksli adına değiştiğine meni eden Kayaç, “Şanlıurfa üzere iğ çokça yetişkin bir tarım ürünüdür. Ülkemizin önemli tıpkısı değeridir. Topraktan kumaşa kadar çokça açık benzeri yelpazede kullanılıyor. Ülkemizde kestirmece 2 milyona istihdam olan tıpkısı ürünümüzdür. Ülkemizin ihracat rakamlarının bile sunu muhteşem kalemlerinden birisidir.” diye konuştu.

Pamuk üretiminin rahat kendisine yapıldığı Adana, Okumuş ve İzmir’den ilgili kurum ve kuruluşların temsilcilerinin katıldığı çalıştayda, deneyim ve hikmet paylaşımının beraberinde ülke ve acun tarımının elan gani noktaya getirilmesi için istişarelerde bulunulacak, Şanlıurfa’daki istihsal alanlarında düzlük uygulaması yapılacak.

Çalıştay, 5 Teşrinisani Cumartesi haset sona erecek.

Share: