Şanlıurfa’da kemik çürümesi bulanan hasta artroskopisi işlemiyle otama edildi

Şanlıurfa Harran Üniversitesi Hastanesi’nde kemik çürümesi mevcut hastaya, taban artroskopisi işlemi uygulanarak tedavisi gerçekleştirildi.

Hastaneden yapılan açıklamaya göre, ayrımsız süre evvel hastaneye başvuran kemik erimesi ve enfeksiyonu bulunan 39 yaşındaki Abdülkadir Biçer, Ortopedi ve Sarsıntı Bilimi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Akif Altay vasıtasıyla araştırı edildi. Yapılan kontrollerinin peşi sıra Biçer, bölgede ilk defa kural artroskopisi işlemi uygulanarak tedavisi yapıldı.

Açıklamada görüşlerine kayran verilen Prof. Dr. Altay, Harran Üniversitesi Hastanesi ortopedi kliniği yerine 25 yılı aşkın hem Şanlıurfa’ya hem da bölgeye hizmet verdiklerini söyledi.

Artroskopik yönteminin sınırlanmış merkezlerde yapıldığına dikkat çekici Altaş, “Kalça eklemi için yapılan artroskopik cerrahi yaklaşım son biraz sene içerisinde dünyada gelişmeye başlamış ve ülkemizde üstelik hemen 3 şişman kentte kısıtlanmış sayıda meri kalça eklemine müşteri sayesinde girilerek eklemi açmadan yapılan cerrahi ayrımsız yaklaşımdır. Kliniğimizde aldığımız yıpranmamış cihazların de desteğiyle alay malay duraç eklemine artroskopik cerrahi yaklaşım uygulamamız hem bölgemiz hem de ilimiz amacıyla ağır tıpkısı ehemmiyet taşımaktadır. Bu önce vakamızda eklem içerisinde enfeksiyon ve mızrap çürümesine tutkun sorunları olan hastamıza sınırlı yöntemle engelleme ederek lazım işlemleri tamamladık. Hastamız de berenarı rahatladığını ve klinik yerine bunaltıcı kâr gördüğünü bizlere rapor etti. Duraç artroskopisi korkulu tıpkı deneme deneyim teknolojik enfrastrüktür ve kol talip aynı çalışmadır bu prosedür amacıyla ortopedik cerrahi duyum yitimi araştırma görevlisi hemşire ve personellerinden oluşan yaklaşık 20 şahsiyet ayrımsız ekiple hazırlıklarımızı ve işlemlerimizi sürdürüyoruz. Ülkemizde bakir başlayan ve Ankara’nın doğusunda elan uygulanmayan bu sistemin Şanlıurfa Harran Üniversitesi araştırma Uygulama Hastanesi ortopedi kliniğinde başlatılmış olması hepimiz açısından alım verici aynı gelişmedir. Emeği geçen herkese teşekkürname gelmek istiyorum.” diye konuştu.

Şanlıurfa Harran Üniversitesi Başhekimi Doç. Dr. İdris Kırhan bile gerçekleştirilen bu tedavi yöntemini bölgede ilk kez uygulamanın gururunu yaşadıklarını dile getirdi.

Prof. Dr. Mehmet Akif Altay’ı ve ekibini tebrik kartı eden Kırhan, “Batıdaki büyükşehirlerin peşi sıra şark ve güneydoğuda ilk kez Harran Üniversitesi Hastanesinde ayrımsız taban artroskopisi yöntemiyle tedavi gerçekleştirdik. Biz vatandaşlarımıza sunu gür tedavi imkanlarını sağlamanın beraberinde bölgenin ihtiyaçlarını birlikte karşılayacak farklı yöntemlere bile imza atmaya çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Share: