Sebep Kaya: “Ankara’nın Göbeğinde Ücretli Öğretmenler Derse Giriyorsa Öğretmensiz Ekol, Eğitim Bilimi-Tedrisat Bitmeme Ediyor Demektir”

CHP Ankara Saylav Yıldırım Kaya, eskimemiş eğitim bilimi-tedris döneminde okulların hoca ihtiyacının giderilmediğine ilgi çekerek, “Süleyman Soylu hep konuşuyor, siyasete müdahale ediyor amma ayrımsız cins görevini yapmadığı üzere öğretmenlerin soruşturması bitmedi diyerek ataması mamul öğretmenlerden kısaca 7 bin sarıklı göreve başlatılamadı. İlginç ayrımsız husus oldu, bu öğretmenlere el milli eğitimlerde ‘Siz ücretli derse girin henüz bilahare tığ sizin haklarınızı vereceğiz’ dediler. Böyle benzeri konsept olmaz. Ankara’nın göbeğinde ücretli öğretmenler derse giriyorsa öğretmensiz okul var, öğretmensiz terbiye-tedris bitmeme ediyor demektir” dedi.

Kendisi dahi hoca olan CHP Ankara Saylav Sebep Kayaç, okulların açıldığı önceki dönüş, Ankara Altındağ Peyami Safa İlkokulu’nu musahabe hitit. Ülfet sonrasında açıklama özne Kayaç, kullanılmamış dönemin öğretmensiz başladığına dikkat çekti. Kayaç, konula ilgili şunları söyledi:

“SORUŞTURMASI BİTMEDİ DİYE ATAMASI YAPILMIŞ ÖĞRETMENLERDEN YAKLAŞIK 7 BİN ÖĞRETMEN GÖREVE BAŞLATILAMADI”

“Okullarda hoca ihtiyacı bibi giderilememiş, ücretli öğretmenler çalıştırılıyor. Öğrenci velilerimiz, öğrencilerimiz kenef, öğretmenlerimiz mağdur. 20 bin öğretmen ataması yapıldı ama bu 20 bin hoca aynı çeşit göreve başlayamadı. Haddizatında öğretmenlerin 1 Eylül’da okulda olması gerekiyordu fakat Süleyman Aristokrat bütün konuşuyor, siyasete müdahale ediyor ama bire bir türlü görevini yapmadığı için öğretmenlerin soruşturması bitmedi diye ataması yapılmış öğretmenlerden kısaca 7 bin hoca göreve başlatılamadı. İlginç aynı husus oldu, bu öğretmenlere memleket milli eğitimlerde ‘Siz ücretli derse girin daha sonra tığ sizin haklarınızı vereceğiz’ dediler. Hakeza bire bir mezhep olmaz. Abece fermuar böceği gibi geçiren Milli Eğitim Bakanı’na sürekli söyledik, ‘Öğretmen ihtiyacını giderin, 87 bin 500 ücretli öğretmen çalışıyor bu çalışan öğretmenlerle siz kadrolu nasıp yapmazsanız sorunu çözemezsiniz’ dedik.

“ANKARA’NIN GÖBEĞİNDE ÜCRETLİ ÖĞRETMENLER DERSE GİRİYORSA ÖĞRETMENSİZ OKUL VAR, ÖĞRETMENSİZ EĞİTİM-ÖĞRETİM BITMEME EDİYOR DEMEKTİR”

2021-2022 eğitim tedris yılından liselerde sınıfta kalma uygulaması yapıldı. Ankara Keçiören’de bir sınıfta 40 öğrenci var 25’i sınıfta eskimiş hakeza bire bir aplikasyon olmaz. Eğer aynı sınıfta 25 öğrenci kalıyorsa bu sistemin kilolu anlamda duyarsızlığıdır.  Milli Eğitim Bakanı’na sordum, Burdur’üstelik eğitim bilimi-talim nasıl olacak? Burdur İl Milli Terbiye Müdürü’nün ki olduğunu, ne yaptığını, ticaretle uğraştığı dönemleri sordum. Ama Burdur İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü görevine bibi devam ediyor, Burdur’de eğitim tedris çürümüştür. Ankara’nın göbeğinde ücretli öğretmenler derse giriyorsa öğretmensiz ekol var, öğretmensiz yetişek-tedris bitmeme ediyor demektir.

“AZAMET OKULLARININ SAYISI DÜŞERKEN ÖZEL OKULLARININ SAYISI ARTIYOR. NEDİR SİZİN BU ÖZELE HEVESİNİZ, SEVDANIZ?”

2020-2021 yılında 1 milyon 550 bin 764 belirgin öğretime devam eden öğrenci vardı bu mektepli sayısı 157 bin artarak 1 milyon 738 bin 198 oldu. Bulutsuz talim ortaokuluna bitmeme fail mektepli sayısı 128 bin 171 bin. Sarih talim lisesinde okuyan mektepli sayısı ise 1 milyon 452 binden, 1 milyon 566 bine yükseldi. 2021-2022’dahi İlkokul sayısı 24 bin 576 iken bire bir yıl içinde 57 azalmış, 24 bin 519’e düşmüş. Ortaokul sayısı 19 bin 25’ten 18 bin 936’ya düşmüş. Lisede okul sayısı 12 bin 972’den, 12 bin 804’e düşmüş. Ululuk okullarının sayısı düşerken hususi okullarının sayısı artıyor. Nedir sizin bu özele hevesiniz, sevdanız? Özel okulların sayısı artarken oran okullarının sayısı illet azalır? Bunların hepsi 2022-2023 eğitim bilimi-tedris yılının belli başlı sorunlarıdır. Bu sorunlar çözülmediği müddetçe liyakatli bir eğitim bilimi tedrisat yürütülemez. Masaların üstünde ana ders kitapları konmuş amma birçok okulda bibi hakikat olan apotr nesep diye niteleyerek benzeri ilişik yaptı. Azamet ibret kitabı basıyorsa ikinci tıpkısı kök mektup ihtiyacı duymaz. Programa nesep elhak ibret kitabıdır, kaynağın kaynağı olmaz. Kaynağın kaynağı bir tarikata, cemaate, şirkete peşkeş eksilmek için tek merkezden dağıtılmışsa bu dahi affedilemez. Canan veliler, biliyorum sıkıntılarınız var bu sıkıntıların hepsini hep beraber çözeceğiz, ziyalı yarınlar yakındır.”Share: