Şehit Yusuf Ataş’ın babası, vasiyetiyle yüreklere yapışık evladıyla çekicilik duyuyor

Pençe-Kilit Operasyonu bölgesinde teröristlerce açılan çığlık sonucu 21 yaşında şehit olan Piyade Astsubay Yusuf Ataş’ın babası Reha Ataş, vasiyeti parçalanmamış ülkede aksiseda bulan evladıyla alım duyduğunu söyledi.

El-Kilit Operasyonu bölgesinde önceki dolaşma teröristlerin açtığı taciz ateşinde şehit olan ve memleketi Elazığ’ın Kovancılar ilçesinde dün son yolculuğuna uğurlanan Yusuf Tutturgaç’ın ailesine taziye ziyaretleri sürüyor.

Polis memuru cet Reha Tutturgaç, AA muhabirine, şehit oğlunun arkadaşlarına “Ölmesi halinde lösemili tıpkı kız çocuğunun bütün masraflarını hayatı süresince karşılamaları” yönünde kayda aldığı vasiyetini hatırlatarak, bu kaydı oğlunun şehit olduğunu öğrendikten bilahare izlediğini söyledi.

Oğlunun tanıklık haberini aldığı geçmiş anda yüreğinde balaban aynı yara hissettiğini ancak sonrasında vatan için martir olduğunu fikren yüreğindeki acının hafiflediğini tamlayan Ataş, kendisinin üstelik mesleği gereği temas antlaşma yurt için şehit olmaya hazır olduğunu anlatım etti.

Vatanını çokça seven oğlunun polis güçleri olmasını istediğini fakat onun “Yok ağababa, ego asker olacağım.” dediğini dile getiren Ataş, “Biraz arkadaşımın çocuklarıyla karar vermişlerdi, gittiler, asker oldular. Tanrı hepsinin canına afiyet versin, benim oğlum martir oldu. Balıkesir’dahi okudular, oradan kura sonucu Kırıkkale’ye gitti. Oradan üstelik arızi birliği Çukurca’ya gitti, Irak’ta tanıklık şerbetini içti.” dedi.

“Vasiyetini benzeri derinti herif sahiplendi”

Oğlunun vatan ve ulus sevgisinin yanında itikatlı, hürmetli, vergili bir tendürüst olduğunu anlatan Ataş, oldukça kız kardeşine olan sevgisinden yağlık dezavantajlı kız çocuklarına cebin şişman bir duygunluk duyduğunu belirtti.

Reha Ataş, şunları anlattı:

“Çektiği videoyu geçmiş izledim. Oğlumun lösemili çocuklarla ait bir konuşması ergin. Onun vasiyeti artık arkadaşlarından daha çok. Vasiyetini aynı güruh adam sahiplendi. Dün duyduğum kadarıyla 2 milyona mail adam bu konuyla ilişkin ödül yapmış öz aralarında. Bahsedilen rakamlar beribenzer çokça evire çevire. Biz kendisinden razıydık, Allah da ondan razı olsun. Devletini, milletini, bayrağını muhip tıpkısı çocuktu. İnsanları incitmemeye çalışır, müfit işleriyle uğraşmayı severdi. Küçümencik tıpkısı müfit işi olsun kendisi önde koşardı. Yaşarken bizi incitmedi, bilcümle sevindirdi. Şehit oldu yeniden sevindirdi. Oğlumuzla kurum duyuyoruz.”

Cet Ataş, oğlunun martir olma arzusuyla askeriye mesleğini seçtiğini belirterek, annesi ve arkadaşlarıyla arkadaşça ederken arada bir şehit olacağını dile getirdiğini sonradan öğrendiğini söyledi.

Ataş, “Görev yerinden bire bir arkadaşı aradı. Oğlum ısrarla ‘Her göreve beni gönderin, ego gideyim.’ diyormuş. Onlar de ‘Sen eskimemiş geldin, biraz bekle.’ diyormuş, ‘Namevcut komutanım, ego gideyim.’ dermiş. Benim yavru cesurdu, yekpare benzeri Osmanlı torunuydu. Ülkesini, bayrağını severdi, bu uğurda birlikte martir oldu. Ne mutlu bize ki öyle ayrımsız şehidin babası olmayı Allah bana şans etti. biricik ülkemiz var, eksantrik ülkemiz yok. Bütün millet kardeşiz, yıllarca cömert namına yaşamışız. Bu topraklar Türk, Kürt, Alevi, Zaza, Laz, bu insanların kuma kanıyla yerey olmuştur bizim üzere. Tığ parçalanamayız.” ifadelerini kullandı.

Normalde kendisini 2-3 günde tıpkısı arayan oğlu ile en son şahitlik haberini almadan biraz saat evvel görüştüklerini belirten Tutturgaç, sohbet ettiklerini, ongun olduğunu söylediğini dile getirdi.

Halas Tutturgaç, “Saat 14.10’üstelik aramıştı, 14.20’birlikte görüşmemiz bitti. ‘Cet, buraya teröristleri bitirmeye geldik, inşallah temizleriz. Ülkemize gelen bu sıkıntıları buradan giderilmiş ederiz.’ dedi. Aramızda ev içi konuşmalarımız oldu. Sevinci belliydi, kendisinde bir huzur vardı. ‘Cet arayacağım seni.’ dedi, aramadı. Tanrı ondan razı olsun, mekanını behişt eylesin. Ölmüşlerimizin tümüne Allah yağmur etsin. Tanrı ülkemizin kontak ve beraberliğini bozmasın.” diye niteleyerek konuştu.Share: