Sepet ustaları mesleklerini ayakta tutmaya çalışıyor

Sepet ustaları mesleklerini ayakta tutmaya çalışıyor

AYDIN – Aydınlı Anlatı vatandaşlar, kargıdan ürettikleri bir nice ürünü dünyanın ciharıyek yanına ihraç ederken, kargılar ile adeta sanat özne sepet örme ustaları bu sezon kim ticaretten mutlu.

Görgülü’ın Efeler ilçesinde tüvana Hikâyeleme vatandaşların mehabetli antant kaynağı olan hasır yapı işçiliği bu zaman üreticilerinin yüzünü güldürdü. Sepet belik ustalarının kargılardan yaptığı sepet, sandalye, sayeban kadar ürünlere ikbal her sabık çağ artarken, turizm sezonunu faal geçiren sepet örme ustaları adeta dolar ördü. Çin mallarından katıksız hasır ürünlere dolaşma yaşanırken Anlatı vatandaşlar eliyle kargıdan üretilen bir nice ürüne, dünyanın birçok ülkesinden bile arzu gelmeye başladı. Güncek, hasır, pergola, sepet kabil ürünlere talep her an artarken, bu sene mevrut şakirt bakarak hazırlanan umum emeği ürünler Almanya’dan Hollanda’ya kadar bir nice Avrupa ülkesine ihraç edildi. Dünyanın değişik ülkelerinden siparişi düz Romanlar, iri benzeri alay yaşadı.

Turizm sezonu ile birlikte etken eyyam nâkil sepet yapı ustaları yurtdışından mevrut talepler cihetiyle bile siparişleri yetiştirmeye çalışıyor. Kargıları tıpkı ressam edasıyla işleyerek sanata muhavvil Hikâyeleme vatandaşlar bu günlerde hummalı tıpkısı himmet içine girdi. Sabahın er saatlerinden itibaren atölyede çalışmaya başlayan ustalar, kargıları soyma ve kurutma işleminin peşi sıra siparişleri yetiştirmeye çalışıyor.

Atölyelerinde takkadak turizm beldelerine değil Hollanda, Almanya dahil dünyanın pek çokça yerine sepet ve hasır ürünü ihraç ettiklerini ifade fail Kültürlü Tahkiye Dernekleri Federasyonu Başkanı ve benzeri zamanda işletme sahibi Abdül Aydeniz, siparişlere sürmek üzere çok sayıda emanet ile sepet ördüklerini anlatım etti.

Anlatı sepet yapı ustalarının ant ve malzeme olduğu sürece istenen değme ürünü çıkarabileceğini ifade eden Aydeniz; “Münevver Ilıcabaşı’ndaki arkadaşlarımıza ustalarımıza yeter kim malzemeyi verin. Bizde sepet öremem, plastik öremem, çatı yapamam kadar aynı molekül bulunmayan. Yeter kim malzememiz olsun temas çeşit işi çıkartırız. Sanatımız bu konuda çok fena hâlde. Sanatımla çalım duyuyorum. Bire Bir taraftan de yetiştirici sayılırız. Katma derece üretmiş oluyoruz. Birkaç sevimli yanımızda çalışıyor, ekmeğini kazanıyor. Bu konuda mesleğimden ve sanatımdan çekicilik duyuyorum. Severek yapıyorum işimi. Isteyerek yaptığım için liyakatli olduk. Muvaffakiyetli olduğuma inanıyorum. Her 2 oğlum dahi bu işi bitmeme ettiriyor. Marmaris yolu üstünde gösterme salonumuz var. Burada bile taleplere göre üretimimizi yapıyoruz. Çabucak materyal üstüne sıkıntımız var. Onun dışında tıpkı sıkıntımız bulunmayan haddinden fazla şükür. Bize gereç ve zamanı verdiğinizde istediğiniz değme şeyi genişlik pir şekilde yaparız” dedi.

“İşini aklık özne çevrimli gelişigüzel zaman servet kazanır”

5 sene önceki Muğla’nın Ula ilçesinde vadi düz Gökova’bile da işlik açan Aydeniz, merkezlerinin bibi henüz Vazıh’birlikte olduğunu tabir ederek; “Ismarlama nerelerden geliyorsa oraya doğru dolaşma yapıyoruz ama burada tahminî 5 yıldır faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Oteller ve restoranlar ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ilıcabaşı’ndan gelen arkadaşlarımız ustalarımız birlikte burada çalışmaktalar. Kıbrıs bölgesine 4 yıldan beri kitap gönderiyoruz fakat hele pandemiden bilahare oradaki restoranlardan bile rica arttı. Hollanda’ya de nişane gönderiyoruz. Tıpkı taraftan de rattan dediğimiz malzemeyi üstelik Çin veya Vietnam’dan getirtiyoruz. Yeni soy sop gençlerimizin hepsi masa başı gelişim istiyor. Tabiki onlar üstelik sunturlu gitmek istiyor ama umum sanatlarımızı üstelik unutturmamamız geçişsiz. Sepetçilik, hasırcılık gibi ahali sanatlarımızı da sürdürülebilir hale getirmeliyiz. Bu anlamda müteharrik arkadaşlarımız birlikte parasını kazanıyor. Mahiye demeyelim ama mevsimlik adına 500 bin TL’ye mümasil tıpkı kazancımız oluyor. Zaman ferah giderse. Bağımlı birazda bu yetenek meselesi haddizatında. Ego yaklaşık 40 yıldır bu işin içindeyim. Anca süssüz öğrenilen tıpkısı iz değil. Sanatını düzgün yürütme fail, durumunda ve bir zamanlar teslim eden yani aklık etkin arkadaşımız süreduran kalmaz, çok iyicene bile para kazanır. Hasırcılıkta, bambuculukta para var. Bulunmayan diyen domates dolması söyler” şeklinde konuştu.

Özellikle pandemiden sonradan insanlar daha çok temas şeyin doğalını istediğini sözlerine ekleyen Aydemir, imdi Çin malı ürünlere plastik ürünlere olan rağbetin azaldığını ve doğal hasır ve hint kamışı ürünlere taleplerin arttığını tabir etti.

Share: