Serencam Dakika | Gusto zengini Dereli, turizmde ivme kazandı

Giresun’un Dereli ilçesi, firuze renkte gölleri, travertenleri ve yaylalarıyla bölge turizminde yöre plana çıkıyor.

Kent merkezine 30 kilometre uzaklıkta saha kayran, ladin ve köknar ormanlarını barındıran yaylalarıyla doğaseverleri cezbeden Dereli, serencam yıllarda Mavigöl, Göksu travertenleri ve Kuzalan Şelalesi gibi turizm destinasyonlarıyla dolay plana çıktı.

Kuzalan Tabiat Parkı içerisinde Göksu Deresi’nde büyüklü küçüklü dört gölden oluşan Mavigöl, haziran ayından itibaren turkuaz renkte akıyor. Yaz sezonunda Mavigöl’e, ziyaretçiler bağlam gösteriyor. Beğeni parkı içerisinde Taşpınar Deresi’nde tahminî 20 metreden Katarakt Deresi’ne dökülen Kuzalan Şelalesi birlikte ilişki görüyor.

Mineralli suyun aktığı parafin taşlar ve turkuaz renkli göletlerden oluşan Göksu travertenleri da bu sezon yerli ve yabancı turistler tarafından musahabe edildi. Ayazlık şeklinde çokça sayıda göletten oluşan travertenlerin yanında açık ladin ormanları ve çayırlarla kaplı Kubbe ve Kulakkaya yaylaları ile Koçkayası Gusto Parkı de erinç veren ortamıyla doğaseverlerin yol uğrağı noktası arasında.

20 Ağustos 2020’birlikte meydana mevrut selde iri hasar alan ve çap aracılığıyla baştan mensur edilen Dereli, gelecek yıllarda turizmle kalkınmayı hedefliyor.

Dereli Şehremini Zeki Şenlikoğlu, AA muhabirine, ilçede tahminî 30 yıldır turizmde yöre planda olan Kümbet ve Kulakkaya yaylalarına Mavigöl ve Göksu travertenleri gibi turizm destinasyonlarının de eklendiğini söyledi.

Bu sezon Giresun Valiliği’nin girişimleriyle oluşturulan Göksu travertenlerinin civar plana çıktığını aktaran Şenlikoğlu, “Şu temel büyüklüğünde Göksu travertenleri 100 bine andıran ziyaretçi aldı, her Cumartesi ve Alım Satım dolup taşıyor.” dedi.

Şenlikoğlu, Mavigöl ve Kuzalan Gusto Parkı’nın bile ağırbaşlı ziyaretçi aldığını ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İlçemizde bu yaz döneminde özellikle Ramazan Bayramı’ndan bu yana turistlerin ve gurbetçilerin gelmesiyle 500 bin kişinin üzerinde turizm hareketi oluştu. Kargaşa-Giresun Havalimanı’nın hizmette olması ve Giresun-Dereli kara yolunda yapılan çalışmalar bu turizm hareketinde haddinden fazla avangart oldu. Eğribel Tüneli ve Giresun-Dereli esmer yolunun tamamlanmasıyla bu akım çok elan katlanacaktır. Sivas, Kayseri, Erzincan ve Adana bölgelerinden mevrut ziyaretçi sayısı da muvasala yatırımlarının tamamlanmasıyla artacaktır.”

“Konaklamalı ağılayacağımız misafir sayısı dahi artacak”

Turizmin ilçede bir numara barışma kapısı olacağını dile getiren Şenlikoğlu, “Eskimemiş yapılan otellerimiz da var, girişimcileri bile tebrik kartı ediyoruz. İnşallah bir iki sene içerisinde açılacak oteller daha var. Sonunda konaklamalı ağılayacağımız konuk sayısı birlikte artacak, Dereli ve Giresun ekonomisine katkısı olacaktır.” diye niteleyerek konuştu.

Şenlikoğlu, ilçenin bağ bozumu ve şita mevsiminin birlikte ayrı tıpkı güzelliği olduğunu belirterek, bu dönemde birlikte haddinden fazla sayıda ziyaretçinin ilçeyi musahabe edeceğini aktardı.

Sel felaketinin arkası sıra ihtişam aracılığıyla ilçe merkezinin baştan düz yazı edildiğini anımsatan Şenlikoğlu, “İlçenin fiziki durumu tamamen değişti. Yeni aksiyon yerlerinin faaliyete geçmesiyle bura hava merkezi olacak. Şehremaneti namına avrat ve dinç girişimciler ile turizme müteveccih çalışmalar yapmayı planlıyoruz.” ifadesini kullandı.

Koçkayası Gusto Parkı’nda hareketlilik gösteren otelin müdürü Durmuş Coşkun bile mayıs ayından eylül sonuna büyüklüğünde yüzdelik 90 doluluk oranıyla çalıştıklarını belirtti.

Kubbe Yaylası’nın Maşrık Karadeniz’in bakir kalık alanlarından biri olduğuna meni fail Ateşin, “İnsanların keşfetme duygusu henüz bile arttı. Giresun turizmde serencam dönemde ivme kazandı. Bunda Mavigöl ve Göksu travertenlerinin bile etkisi var, ora evcil ve yabancı turist calip tıpkı mıntıka. Kümbet Yaylası insanların durak noktası ergin durumda. Bu bölgeler turizme haddinden fazla yardım sağladı.” dedi.

Coşkun, yaz turizmini çokça gür geçirdiklerine değinerek, şita turizminde de en gür seviyelerde ilerleyeceklerini, beklentinin faziletkâr olduğunu kaydetti.

Share: