Sevi Erdan Kılıç’tan PTT’ye ‘Sürgün’ Tepkisi: “Bakım Gereği Aplikasyon, Amansız Hastalık Hastası Sendikacıyı Bilcümle Teşekkülü Hastane Olmayan Yere Örtmek Midir?

CHP İzmir Mebus Amor Erdan Tığ, Bilgi-Sen üyesi 27 PTT çalışanının filiz edildiğini müstakbel sürerek, “PTT, sürgünleri, ‘hizmet gereği’ yaptığını ifade etmektedir. ‘Hizmet gereği’ dedikleri konu, insanlık dışı uygulamalardır. Hizmet gereği aplikasyon, tıpkısı sendika yöneticisini İstanbul’dan 1.800 kilometre uzaklıktaki Hakkari Çukurca’ya, amansız hastalık hastası olan apayrı aynı sendikacıyı tedavi olamayacağı, umum teşekküllü şifahane olmayan yere fırlatmak midir?” dedi.

CHP İzmir Milletvekili Amor Erdan Kılıç, PTT’deki cımbar iddialarıyla ilgilendiren Reisicumhur Yardımcısı Fuat Oktay ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi. Konuyla ilişkin yazılmış izah özne Kılıç, PTT’nin anonim ortaklık olduktan bilahare muvaffakiyetsiz idarecilerin hareket başına geldiğini, hoşgörülü kendisine görevlendirildiğini ve çalışanlara yönelik mobbingin arttığını anlatım etti. Tığ, “PTT’ye 7 yıldır iştirakçi alımı yapılmamıştır, fakat buna karşın hareket yükü yüzdelik 50 artmıştır. Bir Iki personelle çokça gelişim yaptırmayı hedeflemişlerdir. Personel haddinden fazla yavaş çalışmasına rağmen bağan ücretlerle çalışmaya zorlanmaktadır” dedi.

PTT’deki Fen-Sen üyelerinin bu haksızlığa ayn yummadıklarını ve bu durumu akseptans etmeyerek rastgele platformda haklarını aradıklarını dile getiren Aşk Erdan Tığ, “Alım yöneticileri, hakaretlerle, mobbinglerle iş yaptırmaya çalışmaktadır. İş bilmezliklerini anca aynı noktaya getirmişlerdir kim çıktı kişi yönetmeliklerini bile tanımadan aksiyon yaptırmaya çalışmaktadırlar. Amma unuttukları tıpkı molekül var; PTT çalışanları asla yılmazlar, haklarını alana büyüklüğünde mücadele ederler” görüşünü dile getirdi.

Kılıç, çalışanlara yönelik yük, mobbing ve hakaretlerin anbean artması konusunda Fen-Sen üyelerinin bu durumu çıkıntılık etmek amacıyla İstanbul ve Batman’dan Ankara’ya sürgünlere, hukuksuzluğa ve liyakatsizliğe cebin yol yaptığını kaydetti. PTT yönetiminin, yetkilerini kötüye kullanarak 4688 az Kamu Görevlileri Sendikaları ve Şişman Ittifak Kanun’un ‘sendika üyelerinin ve yöneticilerinin güvencesi’ antetli 18. maddesini isteyerek ve isteyerek çiğnediğini, kendilerini sendikal mücadeleyi koruyucu yasalardan yüksek gördüklerini ifade eden Tığ, şunları kaydetti:

“Yasaya kemiksiz çap olmasına karşın, Olgun-Sen yöneticilerini gelişim yerlerinden ve ailelerinden kilometrelerce uzağa ve örgütlenme alanının dışına sürerek faaliyetlerini engellemeye çalışmışlardır. Kurumda yapılan nasıp ve hoşgörülü atamalarında yegâne kıstas, siyasi iktidara yakınlıktır. Anayasal hakları olan matbuat açıklaması ika hakları herhangi bir defasında engellenmiştir. PTT’da yaşanan sürgün politikası, sendika düşmanlığı esasen iktidarın halka düşmanlığının tıpkı yansımasıdır. Sendika yöneticilerine cebin izlenen düşmanca siyasa halka biat ettirmenin, diz çöktürmenin bir eksantrik yansımasıdır. Fakat bunu PTT çalışanları ve Selen-Sen üyeleri katiyen kabul etmediler, bizler de onların bu mücadelelerinde yanlarında olacağız.”

Kılıç, henüz geçmiş filiz edilen arkadaşlarının önceki görev yerlerine dönmesi için basın açıklamaları fail, onlara destek veren Olgun-Sen üyelerinin dahi sürgün edildiğini üzülerek öğrendiğini bildirdi. 27 PTT çalışanının görev yerlerinden ayrımlı uzak illere veya çalıştıkları diyar içinde kilometrelerce uzağa çımbar edildiğini tamlayan Tığ, şöyle dedi:

“Daha önceki gerçekleşen sürgünlere yapılan itiraza kullanılmamış sürgünlerle değer verdiler. PTT, sürgünleri, ‘hizmet gereği’ yaptığını anlatım etmektedir. ‘Bakım gereği’ dedikleri bahis, adamlık dışı uygulamalardır. Hizmet gereği uygulama, aynı sendika yöneticisini İstanbul’dan 1.800 kilometre uzaklıktaki Hakkari Çukurca’ya, kanser hastası olan başka benzeri sendikacıyı tedavi olamayacağı, cemi teşekküllü hastane sıfır yere koymak midir? Eşi da öğün emekçisi olup iki oldukça çocuğu olan ayrıksı benzeri etkin kadını ailesinden ayırarak Batman’dan Iğdır’a yırtılmak midir hizmet? Kuruma yıllarca iş vermiş insanların aile birliklerini parçalamak mıdır hizmet? PTT tarihinde görülmemiş, şaşılacak aynı biçimde cımbar furyası yaşanmıştır. Müdür, lider, sarrafiye dağıtıcı unvanlı sendika üyesi onlarca PTT emekçisi yaşadıkları illerden binlerce kilometre uzak illere kişi istekleri dışında gönderilmişlerdir. Fariza yeri değişikleriyle İstanbul’dan Erzurum’a, Trabzon’dan Bitlis’e, İzmir’den Ağrı’ya, Mardin’e gitmek zorunda kalanlar de bulunmaktadır. Bu sürgünlerin önümüzdeki haftalarda de devam edeceği ifade edilmektedir. Geçmişi 182 sene öncesine müstenit ve ülkemizin bildirme yürek veren kurumları arasında yer düz PTT çıktı zulümle, mobbingle, başarısız yöneticileriyle, amme zararıyla ve brüt maaşının 36 ceberut ödence düz yöneticileriyle anılır oldu. 20 almanak AKP iktidarları ihtişam kurumlarının içini boşalttı. Kurumların hangi güvenirliği ne üstelik işlerliği kaldı. Bu kurumları yine ayağa kabul etmek ise bizim görevimiz. Bunu yaparken birlikte sürgünlere, zorbalığa, mobbinge dal eğmeyen emekçilerle alay malay yapacağız. Bu sürgünler, bu açığa almalar, bu işten çıkarmalar PTT emekçilerini durduramayacak. Onlar iş mücadelesi veriyorlar. Uğraş edenler gelişigüzel ant kazanamayabilir fakat kazananlar savaş edenlerdir.”

İktidara geldiklerinde bu sürgünlere ‘dur’ diyeceklerini tamlayan Sevda Erdan Tığ, şöyle devam etti:

“PTT emekçileri ‘üç kuruşa’ çalışıp inikat mücadelesi verirken, özge kamu kurumları ve şirketlerindeki AKP’li bürokratlar ve yöneticiler kabil PTT’deki peş düzey yöneticiler de 3-5 yerden yüksek maaşlar alarak keyif sürebilirler! Amma kimsenin şüphesi olmasın, bu keyiflerine Umumi Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu önderliğindeki Cumhuriyet Altını Halk Partisi ve Ulus İttifakı olarak hep alay malay sonuç vereceğiz. Liyakate bakarak değil sadakate bakarak yapılan atamalara dur diyeceğiz. Bilcümle kurumlarda liyakati ön plana çıkaracağız. Ülkemizin pırıl pırıl gençlerinin mülakatlarla devre dışı bırakılmasına cevaz etmeyeceğiz.”

Aşk Erdan Kılıç, Nazır Karaismailoğlu’na şu soruları yöneltti:

-Marifet-Sen yöneticisi ve üyesi 27 PTT çalışanının görev yaptıkları illerden apayrı illere veya el zarfında eksantrik ilçeye gönderildiği haberleri gerçeği yansıtmakta mıdır? Eğer akıllıca ise bunun nedeni nedir?

-Son 20 yılda, 5 yılda ve 6 ayda ayrı ayrı tecessüm etmek kaydıyla fariza yeri değiştirilen personel sayısı kaçtır? Değiştirilme nedenleri nelerdir?

-Ilkokul ve üstü sayıda fariza yeri değiştirilen personel bulunmakta mıdır? Varsa sayısı kaçtır?

-Kendisi ve eşi tıpkı ilde etkin personelin tayin ve atamasında bu durumu dikkate alınmaktadır? Değişik farklı illerde müteharrik evli personel var mıdır? Varsa bu personelin mecmu sayısı nedir?

“Hizmet gereği” yapılan atama ve atamalarda bu gereklilikler nelerdir?

-Apayrı ayrımsız ile atandıktan sonradan yargı ile çarkıt fariza hesabına dönen personel sayısı kaçtır?

Share: