Seydikemer’de “6. Bağbozumu Şenliği” yapıldı

Seydikemer ilçesinde altıncısı düzenlenen Bağbozumu Şenliği gerçekleştirildi.

Arsa Mahallesi’nde bayram,veladet okunması ve bereket yemeği ikramı ile başladı. Sunu bol üzüm ve elma üreticisi seçilen şenlikte geleneksel yöntemlerle pekmez yapımı gösterildi.

Muğla Valisi Orhan Şişman, şenliğini açılışında yaptığı konuşmada, Envestisman İzleme Koordinasyon Başkanlığının zirai yatırımlar ile madun ve ense yapıya verdiği destekleri anlattı.

Muğla’da ekincilik ve turizmin birleşmesi gerektiğini tamlayan Besili, “Bunu yaparken doğa ve çevreyi koruyarak üretimin devamlılığını sağlarız. Doğa dostu projelerimiz bunu destekliyor. Kaldırılmış Projemizle zirai atıkları toplayarak doğaya zararını alıkoymak için imha ediyoruz. Nahiye için heybetli başka bir projemiz ise Seydikemer Tarıma Dair Süt Sığırcılığı İhtisas Organize Uran Bölgesi onaylandı. Altyapısına başlayacağımız bu proje hayvancılık alanında oylumlu tıpkı yardım sunacak.” dedi.

Seydikemer Şehremini Yakup Otgöz ise Yer Mahallesi’nin zirai üretimde Seydikemer için önemini anlattı.

Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Sulh Saylak de bölgede üretimin yıl boyu bitmeme ettiğini kaydetti.

Bölgedeki zirai kooperatifleri tavlandırmak gerektiğini anlatan Saylak, “Burada tarımı ve turizmle birleştirerek yankı turizm ile turistleri çekmeliyiz. Hasadı alay malay yapmalıyız. Ürünün hakkettiği değere birlikte satılması ve köyün tanıtılması üzere bunların yapılması ister.” diyerek konuştu.

Şenlikte, üzüm ve elma üreticilerinden dereceye girenlere ödülleri tören düzeni üyeleri yoluyla verildi.

Geleneksel yöntemlerle pekmez yapımını anlatan avrat üretici Safiye Uçan protokolle pekmez kaynattı. Program üzüm bağlarında protokolün üreticilerle hasat yapması ile sona erdi.

Törene, Yargıtay 7. Ukubet Dairesi Üyesi Fehmi Kele, Seydikemer Kaymakamı Ayhan Yazgan ile üreticiler ve vatandaşlar katıldı.

Share: