Sezgin Tanrıkulu’ndan Hak Bakanlığı’na Çağrı: “Sayrı ve Yaşlı Hükümlülere Bebekli Annelere Daha Vicdani Davranın”

CHP İstanbul Mebus Sezgin Tanrıkulu, İzmir’da Menemen Cezaevi’nde kâin 78 yaşındaki hasta hükümlü Halil Karakoç’u ziyaretinin peşi sıra Adli Tababet Kurumu ve Türe Bakanlığı’na “Bu kolektif cezalandırıcı uygulamalardan vazgeçin, hasta hükümlü ve tutuklulara, yaşlı mahkûm ve tutuklulara ve bebekli annelere daha vicdani davranın” çağrısı yaptı.

CHP İstanbul Mebus Sezgin Tanrıkulu, İzmir’de Menemen Cezaevi’nde artan 78 yaşındaki hasta hükümlü Halil Karakoç’u mülakat etti. Tanrıkulu, Karakoç’un görüşmeye bindi değneği ile gelebildiğine özen çekerek, boşaltma edilmesi gerektiğini belirtti. Tanrıkulu, şunları söyledi:

“Menemen Cezaevi’ndeydim. Biraz geçmiş çıktım. Cezaevinde marazlı mahkûm Halil Karakoç’u görüşme ettim. Kendisi 78 yaşında, bir nice hastalığı var, zor diyanet görevlisiyken gözaltına münfail, tutuklanmış, 16 ay kadar cezaevinde noksan, sonradan boşaltma ergin ve demin birlikte gine 20 ayak tabanı andıran süredir cezaevinde. Birçok hastalığı var, his, şeker, kestanecik, ayaklarından rahatsız bastonla görüşmeye gelebildi. en üst Adli Tababet Kurumu’na sevki yapılmıştı. Adli Tıp Kurumu, rehabilitasyon hastanesinde evet birlikte cezaevinde kalabilir diyerek ayrımsız ifade vermiş, o nedenle R Tipi Cezaevinde, Menemen’üstelik kalıyor.

Benim çağrımdır buradan aynı posta daha, cezaevlerinde 1600’e andıran parasız var, sakil hastalar var. 600 civarında. Buğulu vakfedilmiş ve hükümlüler var, bebekleri ile cezaevinde kalan iki canlı kadınlar var, kadınlar var, çocuklu anneler var, bebekler var. Bunlara cebin ortaklaşa bire bir cezalandırıcı iş yapılıyor maatteessüf. Tutkun mahkûm ve tutukluların eksantrik benzeri tedbirle boşaltma olmaları gerekiyor. Halil Karakoç ta onlardan birisi. Sadece eşi var dinç, çocukları yok, o da Manisa’bile. Hem görüşmesi, gidip gelmesi birlikte çok pürüz içerisinde. Ben Adli Tababet Kurumuna aynı öğün elan sesleniyorum: Bu raporları verirken az buçuk vicdani olun. Tıbbın etik bilimi kurallarına uyun ve bu hükümlüleri cezaevinde ölüme mahkum etmeyin. Çünkü tümünün hayat hakkı aynı zamanda zılgıt altında. Bir kere daha Bakanlığa sesleniyorum, Adli Tababet Kurumuna sesleniyorum: Bu ortaklaşa cezalandırıcı uygulamalardan vazgeçin, hasta hükümlü ve tutuklulara, buğulu mahkûm ve tutuklulara ve bebekli annelere elan vicdani davranın.”Share: