Sibirya’dan barhana eden yeşilbaşlı ördekler Bayburt’u renklendiriyor

Sibirya’dan kafile eden yeşilbaşlı ördekler Bayburt’u renklendiriyor

Şiirlere ve türkülere konu olan yeşilbaşlı ördekler Çoruh Nehrini renklendiriyor

BAYBURT Sibirya ve Rusya’dan kafile fail, türkülere konu olan yeşilbaşlı ördekler, 10 yıldır şita aylarında Bayburt’tan geçen Çoruh Nehrini ev tuttu. Bayburt’a mevrut yeşilbaşlı ördek sayısında temas güzeşte sene artma yaşanırken, vatandaşlar yem yaparak haris bırakmıyor.

Mescit Dağları’ndan doğan ve Türkiye’nin genişlik acul cari nehirlerinden olan Çoruh Nehri, şita aylarının gelmesiyle gelişigüzel yeşilbaş ördeklerin uğrak noktası oldu. Asıl vatanı Asya, Kuzey Amerika, Şimal Afrika olan bu ördekler, temas yıl Açıklık ayında Bayburt’a kafile ederek Çoruh Nehri’ni ev tutuyorlar. Nisan ayının ortalarına akilane ise göçmen kuşlar kategorisindeki yeşilbaş ördekler elan itici yerlere hicret etmek amacıyla Çoruh’u ayrılma ediyorlar. Bayburt’un simgesi haline gelen yeşilbaş ördekler, Bayburtlu vatandaşların nehre bıraktığı yiyeceklerle besleniyorlar. Bayburtluların bağlam odağı olan ördekler, Çoruh’un buz tutmuş kısımlarında suya dalıp çıkarak görenleri kendilerine hayran bırakıyor. Ekmeğini, yemini alıp Çoruh’a koşan vatandaşlar ise ördekleri besleyerek, keyifli mesafelik geçiriyorlar.

“Bayburt Belediyesi Çoruh’un konuk ördeklerini unutmuyor”

Bayburt Şehremini Hükmü Pekmezci, kestirmece 10 yıldır yeşilbaş ördeklerin Çoruh’a geldiklerini belirterek şehremaneti olarak mihman ördekleri besleyip, unutmadıklarını söyledi. Bayburtluların bile ördeklere yavaş deste gösterdiğini vurgulayan başkan Pekmezci, vatandaşlar yoluyla ördeklerin benimsendiğini ve beslendiğini tabir ederek “Bayburt, 10 yıla yakın biraz diliminde ördeklere eş sahipliği yapıyor. Özellikle Sibirya’dan, Rusya’dan, Kafkaslardan gelen bu ördeklerimiz buraya göçerek Çoruh’a atak ediyorlar. Bu zooloji burada daha çok seçme yıl mihman yerine kalıyorlar. Bayburtlular bu hayvanlarımızı besliyorlar, Bayburt insanının konukseverliğini benzeri sefer henüz burada görmekteyiz. Yeşilbaş ördeklerimiz genişlik sunturlu şekilde Çoruh’un sularında yüzüyor, dirimlik fonksiyonlarını bitmeme ettiriyorlar. Rastgele güzeşte yıl birlikte sayıları artıyor zira gidenler tıpkı dahaki yıl ayrıksı dostlarıyla, arkadaşlarıyla geliyorlar. Bayburt, sayıları giderek artan bu ördekleri bağrına basıyor, sahipleniyor” dedi.

Yeşilbaş ördeklerin avlanmasının haram olduğuna özen çeken Pekmezci, “Geçmiş yıllarda avlanma konusunda sıkıntılar vardı amma daha çok avcıların bu hayvanları avlanmaları tamamen yasak, ördeklerimiz Bayburtluların koruması altında. Gördüğünüz gibi ördekler burada erinçli benzeri şekilde Çoruh’un sularında yüzüyorlar, daha uzaklara gitme ihtiyacı hissetmiyorlar” ifadelerini kullandı.

“Efsanevi sever vatandaşlar gövel ördeklere gözü üzere bakıyorlar”

Çoruh Nehri’nin Kaleardı Mahallesi geçişini ev tutan yeşilbaş ördekleri beslemeye mevrut Bayburtlu hayvan sever Kemal Münevver, ördekleri beslemekten bahtiyarlık duyduğunu tabir ederek, “Kısaca 10 yıldır bu ördekler buraya geliyorlar. Çekişmeli aynı günde buraya indiler ve buraya alıştılar. Kışın üstelik temelli varidat. Cuma günleri burada tıpkısı sürü insan evet, savuşturmak atıp, besleyerek ördekleri seyrediyorlar. Mahallemiz üzere haddinden fazla fena hâlde bire bir kaynak. İnşallah duygun vatandaşlarımız bunları avlamazlar, ürkütmezler bu hayvanlar dahi rastgele sene buraya varidat. Bizler üstelik ördeklerimizi seyretmekten, izlemekten mutlu oluyoruz” şeklinde konuştu.

Ördekleri beslemeye mevrut tıpkısı sair vatandaş Hikmet Azaphan da adeta Bayburt’un simgesi haline mevrut yeşilbaş ördekleri çokça sevdiğini söyleyerek, “Ördeklerimiz buraya kış mevsiminde, suların sevimsiz olduğu zamanlarda geliyorlar. Rusya tarafında sular ısındığından âlem buraya barhana ediyorlar. Ördekler Bayburt’u seçtiler yıllardır üstelik gitmiyorlar. Ördeklerimizi çokça seviyoruz doğayı, nehrimizi güzelleştiriyorlar. Çoruh Nehrimize daha farklı bire bir hava katıyorlar. Hep ekmeğini, yemini getirip atıyor, ördekleri besliyorlar” diye niteleyerek konuştu.

Evdeki günü geçmiş ekmekleri çöpe atmayarak ördeklere getiren Rahmi Aydemir ise ekmekleri bu şekilde değerlendirdiklerini belirterek, “Severek besliyoruz ördekleri. Temas şita gelir. Gelişigüzel ant gelip bu hayvanları besliyoruz. Günü Geçmiş ekmekleri alıyoruz, yemleme alıyoruz getirip buradan köprüden atıp hayvanları besleyip, gidiyoruz” sözlerini kullandı.

Share: