Siirtli başkandan bozuk emsal Aysun Kayacı’ya atıf

Siirtli başkandan bozuk bir Aysun Kayacı’ya gönderme

Göçerlerin stabil yolculuğu sürüyor

SİİRT – Siirt’te koyunlarını otarmak için göçkün sahn süren ve çadırlarda konaklayan ailelerin it canlı yolculuğu sürüyor. Eski misil ve aktör Aysun Kayacı’nın yıllar ilk kullandığı “Benim oyumla çobanın oyu bire bir mi?” söylemini hatırlatan Siirt Maya Koyun Muannit Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ulu İlbaş, “Tek kimesne, sunu print şartlarda hayvancılık fail ailelerden çobandan kendini faik görmesin. Bu insanlar bizim için önemli insanlar, bunları baş tacı yapmamız geçişsiz. Bu patika kutsi bir meslektir, elçi mesleğidir” dedi.

Gökçe Yazın Van, Erzurum yaylalarında çadırlarda konaklayan göçerlerin, havaların soğumasıyla bu arada Siirt, Şırnak üzerinden Mardin’in Midyat ve Nusaybin ilçesi yaylalarına akla yatkın dayanıklı yolculuğu devam ediyor. Göçebelerin yolculuklarına Siirt merkeze bağlı Çağbaşı köyü kırsal alanda mesafe vererek ve çerge kurduklarını ve günlerdir yolda olduklarını rapor fail Siirt Maya Koyun Inat Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mehabetli İlbaş, 15 dönme henüz kat alarak Mardin’deki yaylalara ulaşabileceklerini söyledi.

Sakat dublör ve aktör Aysun Kayacı’nın yıllar önce kullandığı “Benim oyumla çobanın oyu tıpkı mi?” söylemini hatırlatan Başkan İlbaş, göçebelerin çok zor şerait altında yaşam mücadelesi verdiklerini ve bu mesleği kutsi olduğunu dile getirdi. İlbaş, “İşte durumunda görüyorsunuz, yaşam tarzlarını görüyorsunuz, hangi şartlarda bu mesleği yürüttüklerini görüyorsunuz. Çobanın oyunun, onun kadar sanatçının on oyuna fiyat olduğunun burada kanıtıdır. Illet kanıtıdır; hem ailesine hem ilimize hem birlikte büyüklük ekonomisine ulama sağlıyor. O sanatçı hangi yardım sağlıyor, ne veriyor bu ülkeye ki oyu o kadar cesim olsun yahut çobanın oyundan henüz kıymetli olsun. Hiç kimesne, yer yumruk şartlarda hayvancılık özne ailelerden çobandan kendini yüksek görmesin. Bu insanlar bizim amacıyla mehabetli insanlar, bunları kafa tacı yapmamız geçişsiz. Bu patika mukaddes bir meslektir, elçi mesleğidir” dedi.

Zor şartlarda hayat mücadelesi verdiklerini tabir eden Elif Aşkara adlı göçer ise, “40 gündür yoldayız. Biz haddinden fazla yoruluyoruz. Rastgele konakladığımız antlaşma yüklerimizi indiriyoruz. Doğru aklık yemek birlikte yiyemiyoruz. Çok pres bir meslektir. 40 gündür yoldayız akilane aklık bir sefer birlikte dinlenemedik” diyerek konuştu.

Share: