Siirt’te “İklim Değişikliğine Uzlaşma ve Tarımda Tasarruflu Su Kullanımı” paneli yapıldı

Siirt’te “İklim Değişikliğine Harmoni ve Tarımda Tasarruflu Su Kullanımı” paneli düzenlendi.

Valilik koordinasyonunda, Siirt Üniversitesi Tarım Fakültesi, Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi ve Şam Fıstığı Araştırı Enstitüsü hisse senedi birliğiyle, Ekincilik ve Orman İl Müdürlüğünce, Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim Bilimi ve Yayım Dairesi Başkanlığının Zirai Sulama Eğitim Bilimi Programı kapsamında aynı otelde düzenlenen panelde, abuhava değişikliğinin tarımsal üretime yansımalarıyla ait bilgi verildi.

Panelin açılışında konuşan Vali Yardımcısı Abdulhamit Bahtiyar, susuzluk ve abuhava değişikliği ile akarsu kullanımının daha bile mefret hale geldiğini belirterek, “Siirt temas geçen bölüm gelişen, büyüyen ve tarımsal marka ürünleri olan bire bir şehirdir. Ekonominin fert damarı olan tarımda çok cepheli projeler uyguluyoruz. Suyun değeri ve tasarruflu akarsu kullanımda bilinç oluşturulmasında bu soy siyasal ve toplantıları müfit buluyoruz.” dedi.

Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Şındak birlikte tarım ve hayvancılıkta ihtisaslaşan üniversitenin çalışmalarıyla ait bilgelik verdi.

Şındak, tarım ve hayvancılıkla ilgilendiren çalışmaları dal seviyeye çıkarmayı hedeflediklerini rapor etti.

Tarım ve Orman İl Müdürü Ergün Demirhan ise son 5 yılda bitkisel üretim ve hayvancılık alanında üreticilere 361 milyon teklik destek sağlandığını belirtti.

Kırsal Kalkınma Yatırımları ile bu sene Siirt’te 515 projenin onaylandığını, bu projelerle mevki sıralamasında evvel 20’dahi vadi aldıklarını anlatım eden Demirhan, şunları kaydetti:

“Bakanlık yoluyla 2018-2022 yılları beyninde Siirt’in tarım ve hayvancılığının geliştirilmesi amacıyla 53 milyon liralık tutarında 70 tarımsal proje uygulanmış. İlimizde 1 milyon dekar civarında tarımsal arazimiz bulunmakta. İlimiz huzurun sağlanması, kırsala gabi dönüşler ve meri zirai projelerle tarımsal elektrik yapılacak aylak arazisi yoksuz sayılı iller arasında. 2000’li yılların başında 40 bin dekar olan Siirt fıstığı alanımız yıl sonu itibarıyla 350 bin dekarı geçecektir. Antrparantez kentimiz 600 bin dekar alan tahıl ve baklagil ilk teşrin alanına topluluk. 1 milyon 200 bin küçükbaş efsanevi varlığıyla Türkiye’da önce 10’de. 177 bin münezzeh kovanı ve 2 bin 500 tona yakın bal üretimi ile 7’nci, 55 bin anadan görme kapçık tipi ile de 2’nci sıradayız.”

Panele, Siirt ve Harran Üniversitesinden tedrisat üyeleri, Antepfıstığı Araştırı Enstitüsü Müdürlüğünden yetkililer ile seksiyon temsilcileri katıldı.

Share: