Sinop haberi: Sinop’ta Esas Sektörlerin Rekabetçiliğinin Artırılması Projesi’nin beceri yardım çalışmaları başladı

Yıldız Anadolu Kalkınma Ajansı(KUZKA) öncülüğünde Endüstri ve Teknoloji Bakanlığı Rekabetçi Sektörler Programı çerçevesinde muteber ” Sinop’ta Ana Sektörlerin Rekabetçiliğinin Artırılması Projesi” beceri arkalama çalışmaları başladı.

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti desteğiyle Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı’nca hesaplı Rekabetçi Sektörler Programı çerçevesinde muteber “Sinop’ta Temel Sektörlerin Rekabetçiliğinin Artırılması Projesi” maharet arkalama ihalesini alan DT Toptan IDEV Europe liderliğindeki ANFACO-CECOPESCA ve ATC-Consultants konsorsiyumu eliyle 24 ay süresince maharet yardım hizmeti sunulacak. Beceri arkalama hizmeti çerçevesinde sağlanacak hizmetlere ilgili Şimal Anadolu Kalkınma Ajansı’nı (KUZKA) görüşme eden şirketler birliği yetkilileri, ustalık müzaheret bileşenleri üstüne Genel Yazman Dr. Serkan Canlı ve ünite yöneticileriyle istişarelerde bulundu.

Üç bileşenden oluşan maharet arkalama hizmetlerinde ilk kendisine Sinop Birleştirme Uran Bölgesi’nde yapımında sona yaklaşılan 3 bin titrem/yıl kapasiteli akarsu ürünleri el işi, şoklama ve depolama ortak kullanım tesisinin işletmeye alınması ve sürdürülebilirliğinin sağlanmasına yönelik çalışmalar gerçekleştirilecek. Bu çalışmaları müteakip önceki bileşen çerçevesinde, organizasyon yayın ve bakım planlaması (hareket planı, hizmet kılavuzu, tevessü planı), eş kaynakları yönetimi (işe hava, performans hile sistemi), markalaşma ve ticarileşme hizmetleri, nükleer tesisin balıkçılık ve turizm sektörleri üzerinde etkisinin analizi, balık ürünleri veriş araştırması ve takip raporu hazırlanması ile küşat ve tanıtım toplantıları gerçekleştirilecek.

Sinop’ta kurulacak olan akarsu ürünleri el işi, şoklama ve ambarlama eş kullanım tesisi, KOBI destek merkezi ve TR82 Bölgesi’nin turizm sektöründe rekabet gücünün artırılmasına müteveccih gerçekleştirilecek operasyon karşı ikinci bileşen çerçevesinde, akarsu ürünleri ve turizm işletmelerinin gelişim ihya ve girişimcilik faaliyetlerini iaşe etmek için Sinop’ta KOBİ Destek Merkezi kurulacak. Bu merkezde sunulacak terbiye ve müşavirlik hizmetleri ile işletmelerin istihsal ve bakım kapasitelerinin iyileştirilmesi amaçlanıyor.

Üçüncü bileşen çerçevesinde ise TR82 Bölgesi sınırlarında düz düz Kastamonu, Çankırı, Sinop’ta turizm sektörünün rekabetçiliğin artırılması amacı ile TR82 Bölgesi turizm master planı, turizm destinasyon lansman stratejisi ve tasarruf kere haritası hazırlanacak, TR82 Bölgesinde belirlenecek 5 alanda destinasyon alan planlamaları yapılacak.

24 ay kesiksiz teknik müzaheret hizmeti ile Sinop ili ilkin gelmek üzere TR82 Bölgesinde akarsu ürünleri ve turizm sektörüne yönelik yürütülecek açık çaplı çalışmalar ile sektörlerin rekabetçiliğinin artırılmasına ulama sağlanacak. – SİNOP

Share: