SIRADAN SÜLEYMAN’IN HAYALİ, LAVANTA TARLASI SAHİBİ KALKIŞMAK

BURDUR’un Karamanlı ilçesinde seracılık işleyen ailesiyle gelişigüzel ruhlu 13 yaşındaki Süleyman Civcer, hayalinin lavanta tarlası sahibi almak olduğunu söyledi.

Yaklaşık 3 sene önce ABD’deki akademik kariyerini bırakarak susuz ekincilik tahsis etmek amacıyla memleketi Burdur’un Karamanlı ilçesine gelen Aynur Kraliçe Haysiyet’un fabrikasının bulunduğu bölgede ailesiyle alay malay kendilerine ilgili serada çalışan Süleyman Civcer, bu sene Aynur Kraliçe Öz Saygı’dan lavanta fidesi satın aldı. Yetiştirdiği lavantaları Onur’a ilgilendiren fabrikada distile ederek yağını çıkaran Civcer, bu yağları satarak okul masraflarını çıkarıyor.

Lavanta fidelerini hediye etmek istediğini ancak Süleyman’ın kabul etmediğini ve parası ile fide satın aldığını belirten Aynur Ece Değer, “Üç yıldır Burdur’un Karamanlı ilçesinde susuz tarım yapıyoruz. Burada aşağı tıpkısı dahi fabrikamız var. Distilasyon makineleri ile bitkilerimizin yağını çıkarıyoruz. Süleyman de bu projeyi 3 yıldır haddinden fazla yakından izleme ediyor. Bu yıl ilk kez benden fide satın almak istedi, onurlandırmak istedim ama akseptans etmedi. Parasıyla satın kabul etmek istediğini söyledi. Biriktirdiği servet ile lavanta fidesi satın aldı. Fideleri bizden gördüğü şekilde yetiştirdi. Elan bilahare o üstelik hasat döneminde lavantalarını kesti, fabrikamızda makinelerde yağını çıkardı, şişeledi, etiketledi ve düşman satışa çıkardı” dedi.

Süreci toplumsal iletişim araçları hesabında paylaştıktan sonraları birçok kişinin konuyla ilgilendiğini belirten Onur, şöyle dedi: “Ben bunları toplumsal medyada paylaştıktan sonradan Türkiye’nin herhangi bir yerinden ve yurtdışındaki Türk vatandaşlarımız sağolsunlar çok ilgilendiler Süleyman’ın bu girişimciliği ile. Tıpkısı beyefendi ona bizden satın aldığı fideleri bağış etti, takiben da Türkiye’nin seçme yerinden abileri ve ablaları Süleyman’a saksı gönderdi. Saksıda yemlemek istiyor çünkü. Saksıda yetiştirdikten bilahare siftinlik benzeri şirketi olacak Süleyman’ın birlikte. Süleyman 13 yaşında ama onun bu girişimciliği ile gelgel duyuyorum, o yüzden kendisini semirtmek istedim” dedi.

Ortaokul öğrencisi Süleyman Civcer da namına Aynur Kraliçe Onur’u yaşıt aldığını belirterek, destek olanlara teşekkürname etti. Civcer hayalinin gitgide lavanta tarlası sahibi görünmek ve öz fabrikasını yapmak olduğunu söyledi.Share: