Şita Yüzme Şenliği mülevven görüntülere tayf oldu

Kış yüzme şenliği mülevven görüntülere hayalet oldu

Bin 700 rakımda yapılan neşe ciddi bent gördü

RİZE – Rize’de bu sene Ayder Yaylası’nda 7.’si gerçekleştirilen Şita Yüzme Şenliği karaca aldırış etmeden buz kabilinden suya giren katılımcıların renkli görüntülerine tayf oldu.

Rize’de gelenek haline gelen Şita Yüzme Şenliği Çamlıhemşin ilçesi Ayder Yaylası’nın bin 700 rakımda mevcut Galerdüzü mevkiinde gerçekleştirildi. Buzlu göle girmeden evvel hatır üstünde horon tepen vatandaşlar, henüz sonra tahminî 2 kademe akarsu sıcaklığı olan göle girdi. Farklı illerden Rize’ye mevrut vatandaşlar şenliğin sloganı olan buz kadar sularda yüzdükten sonra sıcak çayı içerek ısındılar.

“Bölgeye bakir bire bir aktiviteyi kazandırmış olduk”

Şenliğin öncülerinden Hasan Alemdar bölgeye yeni aynı etkinlik kazandığını belirterek, “Bölgeye bakir tıpkı aktiviteyi kazandırmış olduk. Buz üzere suda yüzüp çayla ısınacağız. Aktiflik uluslararası tıpkısı kapsam kazandı. Mikro dışından mevrut konuklarımız var. Onlarla beraber enfes bire bir yassı muammer olduk” ifadelerini kullandı.

“Çokça soğuktu amma bu deneyimi yaşadığım üzere çok mutluyum”

İlk kere sevimsiz suda yüzme deneyimi yaşadığı için bahtiyar olduğunu söyleyen Helin Gözde Yılmayan, ” İstanbul’dan geliyorum. İlk suya antre çabucak tek üşümedim amma suda kaldıkça ellerimi, ayaklarımı hissetmemeye başladım. Haddinden Fazla soğuktu ama bu deneyimi yaşadığım için çokça mutluyum” şeklinde konuştu.

“Hakeza bir etkinliğin ilimize olması turizm üzere gür olacağını düşünüyorum”

Yapılan etkinliğin şita turizmini etkileyeceğini tabir eden Süleyman Tarakçı ise “Akarsu gayet güzeldi. Suya girdikten bilahare alışıyorsunuz. Şuanda bizim Karadenizimizin kış etkinlikleri çerçevesinde 7.’si düzenlendi. Rizemizin kış turizmi üzere bir etkileşim yakalamaya çalışıyoruz. Türkiye’nin muhtelif yerlerinden gelen influencerlar var. Böyle aynı etkinliğin ilimizde olması turizm amacıyla bol olacağını düşünüyorum” dedi.

Share: