Son dakika haberi | İçişleri Bakanı Aristokrat, maden ve terörle mücadeleye müteveccih çalışmaları anlattı Açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, uyuşturucu trafiği rotasının, Türkiye’deki yakalanmaların çokluğu, tevzi kanalları ve “Baron” denilen satıcılara alın oluşturulan baskıyla güneye akıllıcasına kaydığını belirtti.

Vekil Aristokrat, TRT1’bile yayımlanan “Alişan ile Hayata Gülümse” programında, Türkiye’dahi mızrap ve terörle mücadeleye yönelik yürütülen çalışmalara ilgili bilgi verdi.

Türkiye’birlikte aracısız namına uyuşturucudan ölen herif sayısının 2017’birlikte 941’e çıktığını, Avrupa ve ABD’birlikte rakamların bunun 8-10 cani, bazı ülkelerde ise 20 katı olduğunu aktaran Soylu, bu yükselişin peşi sıra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde uyuşturucuyla mücadele amacıyla stratejik cazibe oluşturduklarını ve bir nice aşama attıklarını dile getirdi.

Yeşilay’ın çalışmalarını artırdıklarını, Narkotim’leri 81 ile yaydıklarını, Narkotiği ayrı tıpkısı birim haline getirdiklerini belirten Aristokrat, hayata geçirdikleri Narkolog Projesi’yle yakalanan metal satıcıları ve kullanıcılarına verdikleri formla profillerini ve onları bap kullanmaya iten sebepleri belirlemeye müteveccih mesai yaptıklarını söyledi.

Soylu, üniversitelerle iş birliği içerisinde 62 ilde kanalizasyonlardan atılan yön örneği aldıklarını, hangi ilde hangi tür eroin özellik kullanıldığına ilişkin araştırı yaptıklarını ve ne maddelerin kullanımında çoğalma olduğunu ortaya koyduklarını anlattı.

Esrar satıcılığının ihbar edildiği, uyuşturucunun arzla mücadelesi ve insanlarla buluşmasını engellemeye etkin tıpkısı ihbar hattı kurduklarından bahseden Soylu, illeri 42, ilçeleri 32 kriterle izlemeye başladıklarını ve iller ile ilçelerin eroin risklerini raporlarla ortaya koyduklarını söyledi.

Icra Vekili Aristokrat, bu çalışmalar sonucunda geldikleri noktada 941 olan uyuşturucuya doğrudan bağlı ölümlerin 2021 yılı sonu itibarıyla 270’e düştüğünü hatırlattı.

Türkiye’dahi uyuşturucu satışı ve kullanımı nedeniyle delik cezası alanların sayısı 15 Temmuz 2016’birlikte 35 bin iken, şu anda sayının 115 binin üstüne çıktığını tamlayan Soylu, “Eğer Türkiye, devletin bilcümle birimleriyle bu mücadeleyi ortaya koymamış olsaydı bugün Avrupa’nın yüz yüze kaldığı durumla yüz yüze kalırdı. Avrupa ülkelerinde uyuşturucudan ölüm milyonda 28’dir. Bizde ise milyonda 3,7-3,8. Yani bizde neredeyse onların onda biri. Tekrar Avrupa ülkelerinde hayatında benzeri kere uyuşturucuyu kullanan bu orandadır, yüzde 28. Bizim yeryüzü büyük avantajımız hayatında aynı nöbet uyuşturucu kullananlar yüzde 3,1, 2019-2020 ölçümlerimiz. Yani biz esasen onların 10’üstelik biri kadarız. Avrupa Birliği ortalamasını söylüyorum.” diye konuştu.

“Yeryüzü iri başarı rotasını hâllenmek”

Türkiye’nin uyuşturucuyla topyekun benzeri savaş içinde olduğunu vurgulayan Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bize eskiden doğudan giren uyuşturucuların yüzdelik 75’i batıda yakalanırdı. Bilfarz İstanbul, Kocaeli, İzmir, Sakarya, Bolu, buralarda yakalanırdı. 15 Temmuz’dan sonra Sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu konseptle uyuşturucunun yüzdelik 74-75’ini Türkiye’ye girer girmez bundan sonra 3 vilayette yakalıyoruz: Hakkari, Van, Balkı. Aslında uyuşturucunun hemen Türkiye’birlikte nerede kullanıldığı, içildiği, yapıldığı değil, benzeri zamanda Türkiye’ye girişini çalmak. Yer nazik sükse elbette rotasını tagayyür etmek. Türkiye’nin, maden sevkiyatında doğudaki bu engeli pekâlâ tıpkı son doğurdu? Rotayı değiştirdi. Uyuşturucunun bizim çevremizde 3 rotası var. Yıldız rotası, yani Rusya’nın üzerinden sabık rota. Ayrımsız rota Balkan rotası dediğimiz bizim üzerimizden gelip Balkanlar’dan revan bir rota. Aynı üstelik Akdeniz rotası dediğimiz üçüncü aynı rota var. Söz Gelişi, 2019’bile 14-15 ton, 2020 ve 2021’birlikte 20-22 ton eroin yakaladık. Şu temel kadar (2022 yılı) yakaladığımız eroin miktarı 7-7,5 ton. Zira rotanın majör tıpkısı bölümü Akdeniz üzerinden İspanya, İtalya, başka ülkelere gidiyor. Çıktı beyaz yakalamaları geçen yıllardan elan aşkın bu sene dahi Akdeniz rotasında olmaya başladı. Ortaya koyduğumuz etki, Türkiye içerisindeki yakalanmaların çokluğu, alelhusus tevzi kanallarına ve ‘Baron’ dediğimiz satıcılara oluşturulan bastırık, rotayı elan artım güneye akıllıca aktardı.”

İçişleri Bakanı Aristokrat, “Bizim ayrımsız tahminimiz elan var Ukrayna-Rusya Savaşı’ndaki karmaşıklık yerini biraz daha stabilizasyona alırsa hararetli bir rota da oradan olmaya başlayacak. Cidal sonrası orada dakikasında haddinden fazla dram tıpkı eroin rotası hareketlenmesi söz konusu olacak.” değerlendirmesini yaptı.

Türkiye’da 2020’da uyuşturucuya başlama yaşının ortalama 20,2 iken, 2021’dahi bunun 21,2 olduğunu nâkil Soylu, eroin kullananların umumi profillerine ilgilendiren verileri paylaştı.

Sunu İyi Narkotik Polisi Anne Projesi’yle 1 milyon anneye ulaştıklarını ve terbiye verdiklerini, uyuşturucuyla uğraş için oluşturdukları UYUMA aplikasyonuna 46 bin 668 ihbar geldiğini kaydeden Soylu, başlattıkları Kökünü Kurutma Operasyonları ile sair uyuşturucuyla mücadele operasyonlarına ilişik birlikte hikmet vererek, uyuşturucuyla mücadelede 360 derecelik tıpkısı faaliyet uyguladıklarını belirtti.

Aristokrat, iki oğlunu eroin bağımlılığından kurtaran anneyle buluştu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, iki oğlunu uyuşturucu bağımlılığından kurtaran ve sonrasında uyuşturucuyla uğraş amacıyla Kırıkkale’de cemiyet kuran Banu Doğan ve oğlu Ahmet Doğan’la faal yayında bir araya geldi.

Doğan ve iki oğlunun maden bağımlılığıyla mücadelesine ilişkin hikayelerini anlatan videonun gösterilmesinin peşi sıra Soylu, “Banu Kadın iri tıpkı mücadele ortaya koydu. Uyuşturucu kullanan çocukların anneleri, aileleri gerçekte bu meselenin yer yakıcı çıplaklığıyla şiddetli taraflarıyla cebin karşıyalar. Kimi Vakit toplumdan abstraksiyon ediliyorlar. Banu Eş, Türkiye’dahi Banu Hanım üzere anneler, balaban benzeri mücadele veriyorlar. Evlatlarını yetmek için verdikleri savaşım hem külhanbeyi hem satı hem da hep bu mızrap satıcıları ve dünyadaki metal kartellerine karşı sunulan tıpkısı savaşım. Eroin rehabilitasyonun bittabi ki hekim kadar, kullanıp bırakan kişinin annesi eliyle üstelik yapılabileceğinin arz iyice örneklerini ortaya koyuyorlar. Minnettarız.” ifadelerini kullandı.

Banu Doğan dahi uyuşturucuyla mücadele amacıyla verdiği bindi zımnında Icra Vekili Aristokrat’ya teşekkürname ederek, ailelerin maden üzerine bilinçlendirilmesinin önemini vurguladı.

Soylu, programın sunucusu Alişan Tektaş ile uyuşturucu eğitim tırı Narkotır’ı bile mülakat ederek, burada verilen eğitimlere ilgili Uyuşturucu büroda memur polislerden vukuf aldı.

Terörle uğraş başarısı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Alişan Tektaş’ın martir Eren Bülbül ile martir uzatmalı çavuş Ahmet Baş’ın ailelerine yaptığı ziyarete ait videoların gösterilmesi ve terörle mücadelede gelinen sonuç noktanın sorulması üzerine, “Esasta tığ terörle mücadelede, dünyanın, yani çevremizdeki müttefikliğe mümasil diye niteleyerek gördüklerimizin yıldırı örgütlerini desteklemelerine karşın hakeza ayrımsız noktaya gelebileceğimizi düşünmüyorduk. Bu Türkiye’nin istikrarından kaynaklanıyor.” değerlendirmesini yaptı.

Aristokrat, bu başarıda Cumhur Reisi Erdoğan’ın terörle mücadelede esbak dönemde Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı saldırıları ve ülkeyi kırılgan ağıl getiren süreçleri dolgunca çözümleme etmesinin, uzun vadeli aynı politikayla Türkiye’nin doğusu ile batısının gelişmişlikte ve kalkınmada birbirine balya kuzuluk getirilmesinin balaban önemi olduğunu belirtti.

Türkiye’nin süresince 120’nin altında terörist kaldığını nâkil Soylu, şöyle konuştu:

“Elbette bu sene haricen 52-53 terörist geldi. Zira yıldırı örgütünün hem İran hem Irak marifetiyle aktarımları var. Söz Gelimi bu sene aktarım sıfır yegane hatlardan ayrımsız tanesi Hatay hattıdır. Nereden gelmiş, açıktan mevrut, paramotorla mevrut ama ayrıksı taraflardan söz misali Nusaybin’den, Kızıltepe’den, İran vasıtasıyla Türkiye’ye o zor koşullarda kâin coğrafyalardan geçmeye çalışıyorlar. Terör örgütlerinin sıkıştığı vilayetler Şırnak, Van, Mardin ve Dert. 4 çıngı tahril vilayetine sıkışmış. Ciddiyet namına bunların mehabetli bir bölümü 90 kadarı bu 4 vilayette. Idraksiz kalanı Bitlis, Diyarbakır ve haddinden fazla birkaç bire bir kısmı Siirt. Tunceli’üstelik, Diyarbakır’üstelik var. Tunceli’da birlikte 5 terörist kaldı.”

Icra Vekili Aristokrat, benzeri taraftan talih ortamında terör örgütlerinin sömürme ettiği alanları kalkınma ve gelişmeyle daralttıklarını, ayrımsız taraftan bile profesyonelleşme ve teknolojik gelişmeyle defans sanayisini yüzde 20’lerden yüzdelik 80’lere çıkardıklarını, terörün finansmanını kestiklerini ve topyekun benzeri mücahede gerçekleştirdiklerini anlattı.

Share: