Sonuç dakika haberleri | Türkiye’de 8 ayda 1469 hayat, trafik kazalarında öldü

EMNİYET Umumi Müdürlüğü Gidiş Geliş Başkanlığı verilerine bakarak ağustos ayında meydana mevrut 44 bin 179 gidiş geliş kazasında 289 dirilik hayatını kaybederken, 29 bin 840 can de yaralandı. Yılın ilk 8 ayında ise trafik kazalarında hayatını kaybedenlerin sayısı 1469’a yükseldi.

Emniyet Umumi Müdürlüğü Gidiş Geliş Başkanlığı, ağustos ayında meydana gelen gidiş geliş kazalarına ilgilendiren verileri ve mobese kameralarına yansıyan görüntüleri paylaştı. Türkiye genelinde 221’i adam, 18 bin 969’u yaralanmalı, 24 bin 989’u hasarlı girmek için toplanmış 44 bin 179 trafik kazası meydana geldi. Kazalarda 29 bin 840 sevimli yaralandı, 289 emanet üstelik fenomen yerinde hayatını kaybetti. Yılın evvel 8 ayında trafik kazalarında ölenlerin sayısı 1469’a artık. Ağustos ayında arz haddinden fazla kaymakamlık trafik kazası İstanbul’da oldu. İstanbul’da beşer, yaralanmalı ve maddi hasarlı toplanmış 5 bin 128 kaymakamlık meydana gelirken, bu kazalarda 19 gönül hayatını kaybetti. İstanbul’u Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa izlem etti. Genişlik birkaç kazanın yaşandığı şehirler ise Ardahan, Tunceli, Hakkari ve Iğdır oldu. Ağustos ayında 20 bin 25 güdücü alkollü olarak vesile kullanırken yakalanırken, denetimlerde 1 milyon 761 bin 343 trafik cezası uygulandı. 117 bin 242 miftah ise trafikten menedildi.

KAZALAR MOBESE’YE YANSIDI

Gidiş Geliş Başkanlığı, Bayburt, Balıkesir, Burdur, Hatay, İstanbul, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sakarya, Şanlıurfa ile Tokat’ta meydana gelen ve mobese kameralarına yansıyan gidiş geliş kazaların görüntülerini paylaştı. Görüntülerde sürücülerin ve yayaların geçiş üstünlüğü kuralına uymadıkları görülürken, Şanlıurfa’da bire bir sürücüsünün yoldan çıkıp kaldırımdaki yayaya çarpması, sonrasında ise devrilmesi birlikte kameralara yansıdı.

Öte yandan gidiş geliş kazalarında sunma kalın görülen sürücü hataları, şöyle sıralandı:

‘Araç hızını misil, gelgel ve trafiğin gerektirdiği şartlara uydurmamak, ağız argıt ve kaplamanın sınırlı olduğu yerlerde geçiş önceliğine uymamak, abdestbozan takip ve tahrifat kuralına uymamak, arkadan çarpma, devir kurallarına uymamak, al mum yahut görevlinin dur işaretinde durmamak, pusat giremez gidiş geliş işareti mevcut yerlere yok etmek, gelgeç ve meslek geçitlerinde yavaşlamamak, yayalara geçiş üstünlüğü gidermek, alkollü namına komütatör yutmak, baş döndürücü şipşak miftah başlamak, mürur yasağı olan yerlerden salmak ve falsolu şekilde veya haram olan yerlere park eylemek?Share: