Sosyal göz projesi hakkında konuşan Icra Vekili Kurum 28’ini meni etti: Büyük müjdelerimiz var, Cumhurbaşkanımız açıklayacak

Kasaba, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kasıt Çekicilik, TRT Haber’birlikte gündeme dayalı mefret açıklamalarda bulundu. Sosyal konut ve arsa projesi ile ilgili detayları paylaşan Bakan Hava, ayın 28’ini işaret ederek, “Şehirlerimizdeki iyelik problemlerine ilişik projeler yapıyoruz. Nazik müjdelerimiz var onları dahi inşallah ayın 28’inde Cumhurbaşkanımız milletimize açıklayacak.” ifadelerini kullandı.

Bakan Çalım’un açıklamalarından satır başları:

” Amasra’daki amiyane çok yaslı bir kaza. Enerji Bakanımız da bugün MKYK toplantısında bununla ilgilendiren şümullü bir tike yaptı. Yüreğimize kötü düştü, 84 milyonun içi yandı. 41 vatandaşımız evine kazanç götürebilmek amacıyla çalışıyorlardı, martir oldular. Allah’tan yağmur diliyoruz. 58 kardeşimizi sağ selamet kurtardık. Yaşamını yitirenlerin aileleri, çocukları bundan sonra bize sevimli. Onlara hep gelişigüzel ehil çıkacağız. Böylesi dramatik kazaların tıpkısı elan yaşanmaması dileğiyle çalışmalarımıza devam edeceğiz. İş emniyeti konusunda Avrupa standartlarında akım ediyoruz. Sakıncasız olun cümle tedbirleri alıyoruz. Mütehammil şartlarda etkin işçi kardeşlerimizin canı bize gönül. Güvenlik kemerinden tutun baretine, kıyafetine kadar mecmu tedbirleri alıyoruz. Erke Bakanlığı’mız de tekmil tedbirleri yönetmeliklerle alıyorlar. Aynı boşlama varsa, tıpkısı şaibe varsa mukteza amal yapılacak.

İLK TEMEL 25 EKİM’DE

İlk temelleri 25 Ekim’üstelik atacağız. Elan önceki 20 yılda yaptığımız üzere vatandaşımıza karşı sözümüzü tutacağız. 81 ilimizde 622 ilçemizde bölük projesi yaparken bati aynı başvuruyla karşılaştık. Zaman itibari ile içtimai konuta başvuru 7,5 milyona ulaştı. Bağımlı bu talebi görünce Cumhurbaşkanımız dilek karşısında kayıtsızca kalmayalım dedi ve basamak sayısını 1 milyona çıkardı.

GELİR ŞARTI

Arsa başvurularında bir konutta olduğu gibi sağlık şartı var. İstanbul amacıyla 18 bin Anadolu’birlikte 16 bin TL altında olması gerekiyor. Arsa alacaklarsa üzerine kayıtlı arsa veya konutun olmaması gerekiyor. İstanbul nazik bir metropol, vatandaşlarımız merkezdeki bütün projelere başvurabilirler.

ARSALARDA TAKSİTLER DEĞİŞMEYECEK

Arsalarda taksit fiyatı artmayacak. Hem alırken kazanacaklar hem öderken bedel artmayacak çakılı taksit taksit alabilecek. Vatandaşımız lüzum müstakile lüzumlu yan yana başvurabilirler. Arsayı almış olan vatandaşlarımızı bizim hazırladığımız projeler üzerinden konutlarını mensur edebilecekler. Geriye dönüp baktığımızda borcunu ödeyemeyen konularda vatandaşımızı sıkıntıya sokmadan uyarılarla sorunları çözdük. İyi tasavvur çerçevesi içerisinde bu sorunları çözüyoruz.

GENÇLERİN MÜRACAAT ŞARTI

18-30 gözyaşı arasındaki gençlerimizin başvurusu 2 milyonu aştı. Bu projede onlara özel tıpkısı yüzde ayarladık. Biz attığımız rastgele adımda gençlerimiz yanımızdaydı, deminden biz bile onların yanında olmak istiyoruz. Babasının yanında yaşayıp kendine ait sülale veya arsa yoksa sağlık şartları tutuyorsa değme gencimiz müracaat yapabilir. Kuralarımız adaletli, hakkaniyetli, noterlik huzurunda çalışkan yayında çekilecek. 25 Ekim’birlikte 17 mülk senkronik 5 bin konutun temelini atacağız.

İŞ YERİ BAŞVURULARI

Bizim 50 metrekarelik bile 200 metrekarelik dahi iş yerlerimiz var. Üzerine kayıtlı gelişim yeri sıfır vatandaşlarımız bunlar amacıyla başvuruda bulunabilecekler. Tığ gençlerimize, öz işinin sahibi olma fırsatını veriyoruz. Vatandaşımız aidat öder kabilinden aksiyon yerini kurabilecek. O 50 metrekarelik dükkandan sonra belki aynı üretimevi kuracaklar. İş yeri açım belgesi olmayanlar bu projeye başvuramayacak. İş yeri açılış belgesiyle, maharet belgesiyle gidip başvurulacak. 7 Kasım’a büyüklüğünde İlk İş Yerim başvuruları devam ediyor. Sonrasında ad çekme süreçleri başlayacak.

ORTA GELİRLİLER İÇİN TOPLUMSAL EV PROJESİ

Orta ve art gelirli vatandaşlarımız için birlikte proje hazırlıyoruz. Toplumun bütün kesimlerine bindi olacak şekilde konut sürecini yürüteceğiz. Projemizin açıklanmasıyla alay malay ev fiyatları durdu. Hem hane hem kira fiyatlarımız inmeye başladı. “

Share: