Suda ürken atlama beygiri sahibini üzerinden hakeza attı

Suda ürken atlama beygiri sahibini üzerinden böyle attı

BAYBURT – Bayburt’ta ayağına su yılanı değen cirit oyunu atı yıllarca sırtında taşıdığı sahibini Çoruh’un serin sularına attı.

Bayburt’ta 3 eş oynanan cirit oyunu müsabakasının arkası sıra Çoruh Nehri üstünde atlarla gezinti fethetmek amacıyla tıpkısı araya geldiler. Hobi gayeli hafta sonları süvari safari turu gerçekleştiren, at üstünde kavi biberli yollarını aşarak sevinçli sıra geçiren Reşit Narmanlı, İbrahim Heme ve Alpay Tekdemir isimli üç arkadaşın bu seferki bakir rotası Çoruh Nehri oldu. Çoruh Nehri’nde hayat boşaltmak üzere buluşan rüfeka benzeri müddet Çoruh üstünde atlarıyla birlikte dolaştılar. Eğlenceli ara geçiren 3 arkadaştan ağababa sporuyla ilgilenen ciritçi Ergin Narmanlı bir anda kendini Çoruh’un serin sularında buldu.

At sahibi Reşit Narmanlı’nın iddiasına bakarak ‘Façalı’ ismini verdiği atının ayağına gezinti yaptıkları esnada su yılanı dolandı. Bu nedenle bir anda ürken ve paniğe kapılan at kestirmece 3 senedir sırtında taşıdığı sahibini şırakkadak refleksle sırtından atarak, suya düşürdü.

Sahibi Narmanlı’yı üzerinden Çoruh Nehri’nin sularına düşüren at henüz sonradan oradan uzaklaşarak nehir zarfında koşuşturmaya başladı. O anları ise Narmanlı’nın arkadaşı Tekdemir cep telefonuyla kaydetti. Arkadaşının sukut anlarına tanık olan Tekdemir ve Heme, Narmanlı’yı bırakıp kahkahaya boğuldular.

Sırılsıklam ıslanan Narmanlı, antipatik havaya, üşümesine aldırış etmeyip andıran zamanda kullanılmamış aldığı ve cebine koyduğu telefonunu cebinden ihata etmek için adeta tedricen yarıştı. Narmanlı, seçkin hangi kadar telefonu örtbas etmek amacıyla büyük çabalama gider ettiyse üstelik yeni aldığı telefonunun bozulmasının önüne geçemedi.

Yıllardır at binip cirit oyunu oynayan sporcu ilk kez böyle tıpkısı olayla karşılaştı

Yaşadığı olay ardından mütekellim Narmanlı, “Bedbaht mi diyelim, iyicene benzeri macera anısı mı diyelim başımızdan benzeri olay geçti. Geçtiğimiz haftalarda Çoruh Süvari Spor Kulübü ile alıştırma maçımız vardı. Değme zamanki üzere maçımızı kazasız belasız oynadık, bitirdik. Maçımızı oynadığımız sahanın kenarında Çoruh Nehri vardı. Arkadaşlarla alay malay atlarımıza binip Çoruh’a girdik. Akarsu atların ayaklarına gür sağlık, ayakları rahatlatır diye bildiğimizden karşılaşma sonrası atımızın ayakları rahatlasın istedik. 2.5 almanak bir atım vardı, ismi Façalı. Belli Havalı’nın ayağına uzun hayvan bağlanak etti ve çabucak atım korktu. Ürkünce da bizi üstünden suya attı” dedi. Başına böylesi bir olayın ilk kez geldiğini söyleyen Narmanlı, “İlk posta başıma hakeza tıpkısı olay geldi. Yıllardır atlarla Çoruh’a girer çıkarız, ince yıllardır cirit sporuyla ilgileniyorum ona karşın ilk kez öyle ayrımsız madde yaşadım. Daha öncesinde böyle tıpkı fenomen tek yaşamadım” ifadelerini kullandı.

Share: