Sudan’de hâkim 51 duygusal aldı, binlerce gönül evsiz kaldı

Sudan‘ın genelinde etken olan lüks yağışların misil açtığı sellerde onlarca emanet hayatını kaybetti, binlerce aile yıkıldı.

Sudanlı yetkililer, kuzeydeki Nil Nehri ile güneydeki Parafin Nil ve ılımlı kesimde vadi düz Halk Cezira eyaletlerinde seller zımnında binlerce evin kullanılamaz kuzuluk geldiğini ve yolların çöktüğünü belirtti.

Nil Nehri ve Beyaz Zehir Nil eyaleti yetkililerinden yapılan açıklamalara göre, iki eyalette 51 gönül sulara kapılarak birey verdi, onlarca sevimli dahi yaralandı.

Ahali Cezira eyaletine bağlı Menagil kentinde güzeşte gece başlayan ve sabahleyin saatlerine kadar süren ateş yağışlar sonucu yüzlerce ocak sular altında kaldı.

Okul binalarına sığınan selzede yüzlerce aileye yetkililer besin ve afiyet malzemesi desteğinde bulundu.

Yetkililer, mutluluk genelinde 5 binden fazla habbe yıkıldığı bilgisini paylaştı.

Sudan hükümeti, insani müzaheret kuruluşlarına selzedelere müstacel gıda, tıbbi gereç ve içmece suyu ulaştırmaları çağrısı yaptı.

Sudan’da temmuz ile teşrinievvel ayları beyninde etken olan baran döneminde sel ve taşkınlar sonucu seçme sene 100’den aşkın güç hayatını kaybediyor, on binlerce familya, aksiyon yeri ve tarım arazisi beis görüyor.

Sudan’da evvel maymun çiçeği vakası belirleme edildi

Yemen’birlikte selin bilançosu: 77 ölmüş

Cenup Kore’bile kırıcı yağışlar 8 can aldı

 

Share: