Sükûnet paraşütçülerinin yıpranmamış gözdesi: Muallak Tepesi

Çorum’un Bayat ilçesinde kâin Asma Tepesi rahat paraşütü tutkunlarının kullanılmamış gözdesi oldu. Ağustos Utku Bayramı etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen paraşüt şenliğine sporcu ve vatandaşlar yavaş rabıta gösterdi.

Son yılların genişlik pop tabiat sporlarından olan erinç paraşütü, Çorum’de de gelişmeye bitmeme ediyor. Çorum’un Günü Geçmiş ilçesi, iklimi ve fiziki şartlarıyla huzur paraşütünde çekicilik merkezi olma yolunda ilerliyor. İlçede, Günü Geçmiş Kaymakamlığı ve Günü Geçmiş Belediyesi eliyle 30 Ağustos Zafer Bayramı etkinlikleri çerçevesinde planlı paraşüt şenliği ağır rabıta gördü. Çorum Uçuş Kulübü koordinesinde gerçekleştirilen etkinlikte Samsun, Amasya, Tokat ve Yozgat’tan ilçeye mevrut sporcular, ilçeyi kuş bakışı gören tepeden kalkış yaparak gökyüzünde Türk bayrağı açıp gösteri yaptı.

“Asma Tepesi gönül rahatlığı paraşütüne çokça makul ayrımsız düzlük”

Günü Geçmiş’ın Türkiye’nin bütün illerinden sporcuların makam paraşütü amacıyla geleceği tıpkı eşkâl olacağını belirten Günü Geçmiş Belediye Reisi Ekrem Adlı, Muallak Tepesinin yıldız rüzgarlarının sarrafiye ve final noktası olduğu üzere paraşütçüler üzere konma geçilmez olduğunu belirterek, “Muallak Tepesi huzur paraşütüne haddinden fazla akıllıca benzeri düzlük. Burası ayrıca mufassal vuzuh uçuşları ortamında akla yatkın. Daha önceki buradan aynı sporcumuz kalkış yaparak Konya’ya büyüklüğünde uçuş gerçekleştirdi ve Türkiye rekoru kırdı. Asık Tepesinde yapacağımız düzenlemelerle çokça daha degaje katılımlı, uluslararası etkinlikler düzenleyebileceğiz. Yemeden Içmeden Bayat ve Çorum’dan değil, Türkiye’nin bilcümle illerinden sporcularımızın geleceği tıpkısı şekil olmayı planlıyoruz. Bu sayede ilçemizin tanıtımına bile ulama sağlayacağız” dedi.

“Günü Geçmiş natürel güzelliklerinin birlikte tarihi güzelliklere da sahip”

Günü Geçmiş’ın katıksız güzellikleri karşı bile bilgiler veren Ünlü, “Rahatlık paraşütü veya başka etkinlikler için gelen misafirlerimiz Kuşçaçimen yaylasında birlikte kamp yapabilirler. Mesire alanında pikniğini yapabilirler. Aileleriyle güzelce benzeri dönem geçirebilirler. Günü Geçmiş saf güzelliklerinin yanı sıra tarihi güzelliklere üstelik cemaat. Derekutuğun bölgesinde binlerce almanak madenler bulunuyor”

” Şanlıurfa’nın Göbeklitepesi varsa bizimde Derekutuğun madenlerimiz var”

“Şanlıurfa’nın Göbeklitepe’si varsa bizim Şanlıurfa’dan elan eski geçmişe ehil olan Derekutuğun madenlerimiz var” diyen Başkan Adlı, “Burada çıkarılan zer ve bakırlar İpek yolu aracılığıyla Samsun limanından dünyaya küşade. Ayrıca buradan çıkarılan madenler dünyanın en bozuk imparatorluklarından Hititlerin başkenti Hattuşa ve Alacahöyük kentinde işleyerek insanlık tarihine taraf vermişler. İlçemiz katıksız ve coğrafi örtüsüyle natürel güzelliklere topluluk. Kuşçaçimen yaylasında zafran yetişiyor. Kızılırmak havzasında flamingo kuşlarımız konaklıyor. Tamam halkımızı buraya davet ediyorum” diye niteleyerek konuştu.

“Günü Geçmiş doğa sporlarında koca bire bir potansiyele cemaat”

Bayat Kaymakamı Yunus Emre Bozkurtoğlu da Bayat’ın keşfedilmemiş güzelliklere topluluk olduğunu belirterek, “Muallak Tepesi yamaç paraşütü sporları için gözde mekanlardan birisi. Karatepe yaylamız tabiat sporları ve kamp merkezleri noktasında makro tıpkı potansiyele ehil” diye konuştu.

“Bütün huy tutkunlarını buraya bekliyoruz”

Eti Laf ve Doğa Sporları Kulübü üyesi Kasıt Özrüzgar, evire çevire tıpkı etkinliğe imza atıldığını belirterek, “İlk kendisine kamp etkinliğine katıldık. Etraflı aynı yaylası var. Deminden yamaç paraşütü etkinliğine katılıyoruz. Umum natür tutkunlarını buraya bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Nurcan Salman ise ilk defa sükûnet paraşütünü deneyimleyeceğini belirterek, bu fırsatı sunan Günü Geçmiş Kaymakamlığı ve Bayat Belediyesi’ne teşekkürname etti. – ÇORUM

Share: