Susuzluk baş gösterdi, çiftçilere yağmur duasına çıkın çağrısı

Siirt kent genelinde muhtemel yağışların tıpkısı kalem gelmemesi, üreticileri paslı ediyor. Yaşanan yağışsızlık riskinin artması konusunda Siirt Kültür Odası Hüseyin Günbat, bölgedeki çiftçilere baran duasına çıkılması çağrısında bulundu.

Beklenen yağışların olmaması nedeniyle susuzluk tehlikesiyle yüz yüze kâin Siirt’te, geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlayan üreticiler üzere yağmur duasına çıkmalarını murat fail Hüseyin Günbat, yağışların gelmemesiyle kuraklıkla karşı karşıya kaldıklarını söyledi.

Çiftçilere baran duasına çıkmaları talebinde bulunan Günbat, “İlimizde yağmurlar yağmadı şişman bire bir kuraklıkla karşı karşıyayız. Ekinlerimizin hepsini ekmişiz bu süreçte üstelik yağmur bekliyoruz, yağmur yağmasa çok zorluklar yaşayacağız; özellikle üretim, hububat konusunda. Ektiğimiz hububatlar şu anda esrar kabil görünüyor ama bugünden bilahare acilen yağmura ihtiyaç vardır ve meteorolojiye baktığımızda 10 güne kadar bu bölgede yağmur görünmüyor bu nedenle tığ ağırlık durumdayız, uykularımız kaçıyor, şeb uyuyamıyoruz. Hep çiftçilerimizden, bilcümle Müslümanlardan yağmur yağması amacıyla yakarış etmelerini, gerekirse hocalarla baran duasına çıkmalarını tavsiye ediyorum. İlimizde, bölgemizde ve ülkemizde yağmurların yağması üzere yakarış etmelerini istiyorum ve arzu ediyorum” dedi. – SİİRT

Share: