Taklitçi çiçeğinde tıpkısı önce: Fransa’da tıpkısı köpek hastalığı kaptı

Dünyada fenomen sayısındaki hızlı artım nedeniyle endişelere el açan maymun çiçeği virüsü, ilk kez insandan bire bir evcil hayvana bulaştı.

Fransa’birlikte eşcinsel tıpkısı çiftin köpeğinin taklitçi çiçeği hastalığına yakalandığı bildirildi. Köpeğin, Paris’te ruhlu ve poligam bir hanay yaşadığı belirtilen çiftin yatağında uyuduğu kaydedildi.

Koşa, 4 yaşındaki İtalyan tazısı cinsi köpeklerinin cildinde yaralar oluşmaya başladığını görünce durumdan şüphelendiklerini söyledi. Köpeğe yapılan testlerde primat çiçeği virüsü belirleme edildi.

Lancet tıp dergisi, haziran ayında taklitçi çiçeği virüsünü desise çiftin hastalığı çetin geçirdiğini ve ciltlerinde şişman lezyonlar oluştuğunu aktardı. Köpeğin birlikte iki hafta içinde ilinek göstermeye çalıştığı belirtildi. Lancet’ın konuyla ilgilendiren makalesinde “Hastalığın endemik olduğu ülkelerde bugüne çatışma elden vahşi hayvanların taklitçi çiçeği virüsü taşıdığı saptandı” dendi.

Uzmanlar, primat çiçeği virüsünün insandan hayvana aktarımının beklenen olduğuna ilgi çekerek hastalığı kapanlara hayvanlarla temastan uzak tevakkuf uyarısında bulunmuştu. Maymun çiçeği vakalarının yüksek olduğu İngiltere’dahi hükümetin yayınladığı afiyet yönergesinde, hastalığı kapanların hamster üzere kemirgen evcil hayvanlarla teması kesmesi gerektiği, zira bu hayvanların hastalığı kapma ve bulaştırma eğiliminde olduğu belirtiliyor.

‘VİRÜS MUTASYONA UĞRAMIŞ OLABİLİR’

Öte yandan Belçika’daki KU Leuven Üniversitesi’nden evrimsel dirim bilimi uzmanı Profesör Tom Wenseleers, virüsün tıpkısı köpeğe bulaşmasının olasılı bir mutasyona bel ettiğini söyledi. Twitter mesajında Wenseleers, “Bu hikâye beni meraklandırdı çünkü hastalığın sirayet şekliyle ilişik bire bir öz değişmiş cins” ifadelerini kullandı.

Taklitçi çiçeği virüsü ilk kez 1958’birlikte maymunlarda görülmüş, akıbet yıllarda Afrika’üstelik çok sayıda kişinin ölümüne sefer açmıştı. DSÖ’nün acil format car ettiği akıbet salgında ise Türkiye karışma 100’e mümasil ülkede vaka sayısı 31 bini geçerken 10’dan çok kişi dahi hayatını kaybetti.

Afrika’de endemik benzeri hastalık olan ancak serencam dönemde ilkin Avrupa olmak amacıyla birçok bölgede derhâl yayılan primat çiçeği virüsünün isminin “rasizm ve ayrımcılığa etken olabileceği” eleştirileri da teferruatlı süredir ağız dalaşı yaratıyor. Birçok eksper, hastalıkların adını coğrafi bölgelerden ve hayvanlardan almaması gerektiğine ve taklitçi çiçeğinin “Afrika asıllı” tıpkı çor olduğu algısının ayrımcılığa sefer açacağına özen çekiyor.

Hastalığı “global ivedili durum” car eden Dünya Afiyet Örgütü, sabık hafta maymun çiçeği virüsünün adını değiştireceğini açıklamış ve kamuoyuna önerileri transport çağrısı yapmıştı.

Share: