Talas’ta ‘barıştıran meclis’

Talas Belediyesi Eylül Kocaoğlan Meclis Toplantısı’nın 2. oturumu yapıldı. Talas Belediye Başkanı Mustafa Sert, toplantının önce oturumunda tartışan İYİ Tümen Talas Belediye Meclisi Kadro Başkanvekili Mustafa Çalıksoy ile MHP Talas Uray Sedir Üyesi İbrahim Ağababa ile görüştüklerini ve taraflarla gelişigüzel mutabakata vardıklarını söyledi.

Talas Belediyesi Güruh Salonu’nda yapılan divan toplantısına Talas Şehremini Mustafa Dik ve sedir üyeleri katıldı. Toplantının başında önce oturumda yaşanan tatsızlıklarda mutabakata vardıklarını söyleyen Talas Şehremini Mustafa Dik, “Pazartesi haset yapılan sedir toplantımızda tıpkı topluluk tatsız vaziyetler yaşandı ve bağımlı bu konu düşkünlük edildi. Ancak gelişigüzel 2 sedir üyemizi birlikte davet ettim. Buradakiler da bu işin istenmeyen ayrımsız görüngü olduğunu ve meal veremedikleri şekilde ayrımlı mecralara hafiflemek istenildiği halde buna fırsat vermemesi gerektiği anlamında benzeri mutabakata varıldı. Sarıldık, öpüştük, tokalaştık. Esen olsunlar çokça zer sedir üyelerime birlikte katıldıkları üzere teşekkür ediyorum. Davranışlarının azizliğinden ortalık teşekkür ediyorum” dedikten sonra kürsüden inerek MHP’li İbrahim Ata ve İYİ Öğür’li Mustafa Çalıksoy ile tokalaştı.

Sert, ilçeye yapılması planlanan hastane ile ilgili yaptığı açıklamasında, “sağlık ocağı arsası olan yeri, tıpkı imar tadilatıyla özel hastaneye çevirdik. Bunun sebebi üstelik 171 bin nüfusa gelmiş olan Talasımızda ayrımsız sayrılarevi olmaması. Erciyes Üniversitesi’nin andıran olması nedeniyle devletin hesabından âlem bu kadar yakınlıkta tıpkı tababet fakültesi varken buraya sayrılarevi yapılması makul görülmemiş. Biz dahi dedik kim mademki öyle özel sektörü kazanalım ya bile hür teşebbüs hastanesi kazandıralım. Bunun üstüne bayındırlık tadilatı yapıldı ama bu tam bu kelimeyi örtmek istemem ama aykırılık divan üyeleri ret verdiler. Biz bu hastaneyi istemiyoruz anlamına mı geldi, bu hastane zait anlamına mı geldi orasını bilmiyorum ama imar tadilatı sırasında beraberlik ile hastane istiyoruz denmedi. Biz birlikte arsayı sattık. Şehir merkezinde sunturlu birlikte hastanesi olan hastane sahipleri aldı ve bize sürekli yaptıkları projeleri getiriyorlar. Bize verdikleri takvime yetiştiremediler. 29 Teşrinievvel 2023’e inşaatı kocaman tıpkısı yere getireceklerini söylemişlerdi ama bibi ana atılmadı. Fakat ben inanıyorum kim Talasımız hatta Mimarsinan için bereketli olacak. Bu günlerde önümüzdeki ay gibi temel atacaklarını düşünüyorum çünkü bize 3. defadır getirdiler” dedi.

Mevlana Mahallesi tramvay hattı ile ilgili ise 11. ayın böylece hizmete gireceğini beklediğini belirten Başkan Yalman, “Raylı dizge konusu çokça hususi tıpkısı bahis. Raylı bütün ihalesi Büyükşehir Belediyesi aracılığıyla yapıldı ve işlemler bitti. 11. ayın sonuna ya de sonuna kalmadan hizmete gireceğini düşünüyorum. Bu sabahleyin itibariyle Düş Caddesi özellikle koyulmak üzere, bağlanan değişik sokakların birlikte asfaltı başladı. Asfaltın başlaması eylemek, altyapı bitti demektir. Bununla beraber bağımlı cıvıltı, akarsu, doğalgaz ve genel ağ bağlantıları de bütün oldu. Asfalt seriliyor, makinaların siparişi bile verildi. 11. ayın böylece Talas Mevlana Tramvay Hattı yürürlüğe girecek. Ferda da Büyükşehir Şehremaneti Başkanımız Memduh Büyükkılıç ve Raylı Herkes Kat Başkanlığımızla son incelemelerini yapacağız” ifadelerini kullandı. – KAYSERİ

Share: