Taşhan Hafriyat Başkanı Prof. Dr. Okşan Başoğlu: “Taşhan, primatların bulunması konusunda umut donör benzeri toprak”

Taşhan Hafriyat Başkanı Prof. Dr. Okşan Başoğlu: “Taşhan, primatların bulunması konusunda umut donör bire bir bölge”

7.5 milyon yıllık tarihin hafriyat bölgesinde heyecanlandıran tarama yöntemi

-“Yeni tarama yöntemi bize birçok konuda yardımcı olacak”

KAYSERİ Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin desteği, Kayseri Müze Müdürlüğü ve Hars ve Turizm Bakanlığı izni ile Taşhan Maallesi’nde 7.5 milyon yıllık geçmişe ışık tutan hafriyat çalışmalarında beğenilen bakir tarama yöntemi, hem yaş tayininde hem bile primat bulunmasında Antropologlara havari olacak. Kazı çalışmaları ile ilişkin bilgiler veren Taşhan Kazı Başkanı Prof. Dr. Okşan Başoğlu, “Taşhan, primatların bulunması üzerine imge donör bire bir nahiye” dedi.

Kocasinan ilçesine sınırlanmış Taşhan Mahallesi’nde 7,5 milyon almanak tarihi aydınlatacak olan müstehase çalışmaları, kullanılmamış tarama yöntemi ile bitmeme ediyor. Yeni tarama yöntemi ile Antropologlar fosillerin bulunduğu bölgeyi tabletlerle taradıktan bilahare 3 boyutlu aynı şekilde incelemelerde bulunarak yaş tayinini daha çarpık çurpuk yapabiliyor. Taşhan Hafriyat Başkanı Prof. Dr. Okşan Başoğlu, bu yöntemin primat bulunmasında da kendilerine apotr olabileceğini söyledi.

Bu yıl kullanılmamış keşfedilen lokasyonda ayrıntılı icraat sürdürdüklerini belirten Taşhan Hafriyat Başkanı Prof. Dr. Okşan Başoğlu, “Şu dakika Kayseri Yamula Barajı kenarında Taşhan bölgesindeyiz. Burası bizim anne taşıl lokalitemiz. Bekâr bu sene yıpranmamış aynı sediman keşfettik, burada mufassal çalışmalarımız var. Açtıkça de alanın akıbet evre ensesi kalın olduğunu görüyoruz. Tabii burada 2016 – 2017’den beri icraat sürüyor. Güç şekilde bitmeme ediyor. Bittabi kim Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin da desteğiyle uzunca bir süre birlikte bitmeme edecek. Mevsimlik çalışmalarımız ise çekicilik koşulları el verdiği sürece devam ediyor. Hangi devir araziye yokuş amacıyla koşullar elverişsizse bu posta Olgun Merkezi’ndeki laboratuvara geçiyoruz. Buradaki çıkarılan fosillerin hepsi orada temizleniyor keşfe hazır hale geliyor. Kayseri’bile biliyorsunuz Türkiye’üstelik ilk defa ayrımsız Natür Tarihi Müzesi kuruluyor eski müzenin namına. Bilcümle buradaki asar orada sergilenecek” dedi.

Başoğlu, yeni 3 boyutlu tarama yöntemleri ile hem bulunan fosillerin gözyaşı tayininin kolaylaşacağını hem bile maymun aramalarında kendilerine yardımcı tıpkısı yöntem olacağını söyleyerek, “Burada çıkanların kâffesi bana göre çokça enteresan. Çokça iyicene fosiller fakat bir tane hortumlu memeliye ait örneklerimiz var ve dünyada yegâne. Bu kadar mebzul mahfuz ve bu kadar büyüklükte bilcümle parçalar halinde bir örnek. O dahi filhakika müzenin temel teşhir olması olacak. Yıpranmamış benzeri tarama yöntemimiz var ve bunu tabletlerle tarıyoruz. üç boyutlu olarak fosili tarıyoruz. Buradaki amacımız seviyeyi, derinliği keşfetmek ve tabakalanmasını belirlemek, akın yönünde tayin etmek. Böylecene belki da bizim fosil yataklarındaki genişlik mehabetli handikapımız yaş tayini yapabilmemiz. Dideban atışı yaş verebilmemiz için muhakkak benzeri volkanik kayacın olması geçişsiz. Olmadığı durumlarda bunu tarama yöntemiyle tığ değişik müstehase lokaliteleriyle karşılaştırarak yaş tayini yapabileceğiz. Aynı dahi ona hep kendisine baktığımızda nerede, kuşkusuz taşınmış, ne kadar derinliğe inik, lacerem oturmuş hep bunları görebileceğiz. Bu formül primat bulma çalışmalarımızda birlikte bize koruyucu olacak. Hep canlıların fosillerine ulaşmayı hedefliyoruz. Bu aynı direy, yani gergedanıyla, zürafasıyla, hortumlu memelisiyle, primatlarıyla, boynuzlugilleriyle. Fakat ender bulunduğu için primat bizim üzere çok kocaman. Öncelikle onu bulmayı haddinden fazla istiyoruz. İnşallah bulabiliriz. Bu lokalite o noktada haddinden fazla umut verici çünkü gelişigüzel bulundukları canlıları burada buluyoruz” ifadelerini kullandı.Share: