TBB BAŞKAN YARDIMCISI AMASRA’DA, SORUŞTURMA VE YARGILAMA AŞAMASINDA TEMAS ALANDA DÜZLÜK ALACAĞIZ

TÜRKİYE Barolar Birliği Başkan Yardımcısı Sibel Suçiçmez, Bartın’ın Amasra ilçesindeki maden ocağında 41 kişinin yaşamını yitirdiği grizu patlamasına ilgili, ‘Barolar Birliği adına, soruşturma ve usa vurma aşamasında değme alanda saha alacağız. Burada aksiyon kazalarının ve hisse senedi cinayetlerinin önüne kesecek karar kararlarının çıkacağına inanıyoruz’ dedi.

Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra Tekebbür Müdürlüğü’ne ilgili maden ocağında 14 Ilk Teşrin’de meydana mevrut grizu patlamasında 41 işçi hayatını kaybetti, 11 iştirakçi yaralandı. Faciayla ilgili sormaca sürerken Türkiye Barolar Birliği Komutan Yardımcısı Sibel Suiçmez ile Artvin, Bolu, Bursa, Diyarbakır, Giresun, Kars, Kırıkkale, Sakarya, Samsun, Sinop, Tekirdağ ve Zonguldak baro başkanları, Amasra Adliyesi’nde soruşturmanın başında olan Bartın Cumhuriyet Altını Başsavcısı Faruk Gerçeklik’ı mülakat etti. Suiçmez ve baro başkanları, Köken ile soruşturma ile ilgili görüştü. Adliye çıkışında izah özne Sibel Suiçmez, ‘Türkiye türe tarihinde Amasra’daki bu gelişim katliamının, hisse senedi cinayetinin eke bire bir dönüm süreci yaratacağına inanıyoruz. Türkiye’de vatandaşlarımız çıktı adaletin gerçekleşeceğine inanmıyor, mecmu da bu noktada, yargının tekmil sacayaklarına düşen görevi vatandaşın bu duygusunu ortadan kaldıracak, çalışkan ayrımsız anket yürütülmesi, anket sonuçlarının dahi yargıya iletilmesi olacaktır. Bu anlamda bizler barolar ve baro başkanları yerine, tabiatıyla anket aşamasından yargılamanın değişik süreçlerine yardım sunarak, katılan olacağız ve yapılması gerekenleri ısrarla söyleyeceğiz’ dedi.

Suiçmez iş kazalarının ve cinayetlerinin önünü kesecek geçerlilik kararlarının çıkacağına inandıklarını tabir ederek, ‘Şunun bilinmesini istiyoruz kim; Türkiye’de daha çok hiçbir yurttaş savunmasız bırakılmayacaktır. Türkiye Barolar Birliği’nin ve 81 baromuzun bu konuda görüşü budur. Zımnında biz zaman burada sayın başsavcımızla ve Bartın baromuzla yaptığımız güruh ile soruşturmaya ilgilendiren iletmiş bulunuyoruz. Eminim burada yapılacak bu sormaca hepimiz üzerimize yaptığımız noktada adalet yerini bulacaktır. Burada bizler görmeyenin gözü, duymanın kulağı, konuşamayanın sesi olacağız. Şayet bire bir yerlerde seslerini çıkartılmasını bariyer olacaklar vardıysa bilin kim Barolar Birliği bunlara patırtılı ve çerağ olacaktır. Barolar Birliği namına, sormaca ve usa vurma aşamasında rastgele alanda kayran alacağız. Burada iş kazalarının ve aksiyon cinayetlerinin önünü kesecek egemenlik kararlarının çıkacağına inanıyoruz’ diye konuştu.

VALİLİKTEN 3 GÜNCE YASAK KARARI

Bu arada Bartın Valiliği, eroin faciasıyla ilişik eylemlere süzülmek amacıyla kente geldiği değerlendirilen kişilerin ferdî veya dolgun bire bir şekilde araçlarla Amasra ilçesine girişleri 3 ahit süreyle yakalandı. Valilik’ten yapılan açıklamada şöyle denildi

’14 Ilk Teşrin Cuma Namazı günü saat 18.15 sıralarında ilimiz Amasra ilçesi Amasra Taşkömürü Kurum Müdürlüğü’ne ilgilendiren beyaz zehir ocağında meydana mevrut maden kazası ile ait adına ilimize toprak dışından ayrımlı grupların gelerek muhtelif eylemlerde bulunabilecekleri bilgisi edinilmiştir. Bu bağlamda, mevzuat doğrultusunda; muhtelif eylem ve etkinliklere süzülmek için ilimize geldiği değerlendirilen şahısların, ferdî yahut toplu benzeri şekilde heterojen araçlarla Amasra ilçesi mülki sınırları içerisine girişleri, 22 Ekim haset saat 00.01’den 24 Ilk Teşrin haset saat 23.59’a kadar 3 devir müddet ile yasaklanmıştır.?

Share: