TBMM Başkanlığı Soru Önergesini İade Etti, Bayraktutan Aksülamel Gösterdi: “İsmail Kahraman’ın Sözlerinden Huzursuz Olmayanlar Konunun TBMM Gündemine…

TBMM Başkanlığı, CHP Artvin Milletvekili Tasavvur Bayraktutan’ın sakat TBMM Başkanı İsmail Alp’ın “Şehirlerin kurtuluş yıl dönümleri kutlanıyor. Kesinlikle karşıyım. Şehirlerin antagonist işgalinden kurtuluşu dolayısıyla kutlama yapılmaz” sözleriyle ilişik TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesini TBMM İçtüzüğü’ne hilaf olduğu gerekçesiyle iadeli etti. Bayraktutan, “İsmail Alp’ın sözlerinden erinçsiz olmayanlar; konunun TBMM gündemine taşınmasından huzursuz olmuşlardır” diyerek reaksiyon gösterdi.

Eski TBMM Başkanı İsmail Yiğit, katıldığı tıpkısı göstergeç programında; “Şehirlerin kurtuluş sene dönümleri kutlanıyor. Kesinlikle karşıyım. 2 Mart’ta Rize kurtulmuş, ki diyor? Namevcut Erzurum şu Mart’ta. Şehirlerin düşman işgalinden kurtuluşu nedeniyle tebrik yapılmaz. Dünya rast bitti, müstevliler alacaklarının beş altı itmam mislini aldı ve anca gittiler, çekildiler. Kurşun sıkmadık kim” demişti.

CHP Artvin Mebus Amaç Bayraktutan de Kahraman’ın sözleriyle ait TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un yanıtlaması istemiyle istifham önergesi vermişti. Bayraktutan, Şentop’a şu soruları yöneltmişti:

“Kâin TBMM Başkanı yerine Cumhuriyetimizin temellerine, eş değerlerimize, ülkemizin halas mücadelesine çevirici uzatan çarkıt mevkidaşınızın sözleri için önceki tepkiyi göstermeniz gerekirken ne gerekçe ile sessiz kaldınız? Türk Milleti’nin, ordusu ile birlikte Ebedi Başkomutanımız Atatürk’ün önderliğinde yazdığı yiğitlik destanı Halas Savaşı’nı, Milli Mücadele’yi küçümseyen TBMM sakat Başkanı İsmail Yiğit’ın Sedir Başkanlığı rütbesi ne ahit sökülecektir?

Küçük Asya halkının bağımsızlığa ve hürriyete bağlılığının göstergesi şehirlerimizin kurtuluş günlerine, zaferle sonuçlanan Kurtuluş Mücadelemize vasıta uzatan Kahraman’ın ilkin TBMM angajmanlı kurumlar olmak üzere yekpare amme kurumlarına ve toplumsal tesislerine girişinin yasaklanması hesabına vacip tensikat ne zaman yapılacaktır? Ayrımsız takvim açıklar mısınız?”

TBMM BAŞKANLIĞI İADE ETTİ: KİŞİSEL GÖRÜŞE VADI VERİLMİŞ VE İSTİŞARE SAĞLAMAKTAN İBARET KONULAR…

TBMM Başkanlığı, Bayraktutan’ın önergesini TBMM İçtüzüğü hükümlerine çapraz olduğu gerekçesiyle reddetme etti. İade gerekçesi ise şöyle açıklandı:

“TBMM İçtüzüğü’nün ‘bağlanmış soru’ antetli 96’ıncı maddesinde ‘bağlanmış istifham,… kişisel düşün doğacak sürülmeksizin;… bire bir önerge ile mukayyet adına cevaplanmak üzere milletvekillerinin, Cumhur Reisi yardımcıları ve bakanlara yazılı kendisine istifham sormalarından ibarettir’ kuralına vadi bırakılmış olup; bu yön layıkıyla yazılmış soru önergesi metninde takrir sahibi milletvekillerinin zatî görüşlerine saha verilmemesi gerekmektedir. TBMM İçtüzüğü’nün ‘Sorulamayacak konular’ antetli 97’inci maddesi ‘Aşağıdaki sorular Başkanlıkça kabul edilmez: …b) Tek amacı müşavere sağlamaktan ibaret konular’ hükmünü içermektedir. Bu maddede kayıtlı soru önergelerinde sadece muhtemelen bire bir konu karşı istişari amaçla sorulan soruların Başkanlıkça akseptans edilemeyeceği hükme bağlanmıştır. Bu çerçevede ilgide kayıtlı önergeniz incelenmiş ve önergenizin TBMM İçtüzüğü’nün yukarıda aktarılan 96 ve 97’nci maddeleri hükümlerine aykırılık taşıdığı değerlendirilmiştir.”

“İSMAİL KAHRAMAN’IN SÖZLERİNDEN RAHATSIZ OLMAYANLAR KONUNUN TBMM GÜNDEMİNE TAŞINMASINDAN RAHATSIZ OLMUŞLAR”

Bayraktutan, önergesinin reddetme edilmesiyle ait şu açıklamayı yaptı:

“Cumhuriyetimizin temellerine, kuma değerlerimize, ülkemizin halas mücadelesine vesile çıkarmak başıboş; için istifham didiklemek yasak. Sedir Başkanlığı’nca illet ağızsız kaldığını muayene etmek, vacip işlemlerin ne devir başlatılacağını etüt etmek ne zamandan beri kişisel düşün çerçevesinde değerlendiriliyor. Bu soruların ‘Biricik amacı müracaat sağlamaktan ibaret konular’ hükmüyle ilişik olmadığı açıktır. İsmail Yiğit’ın sözlerinden tasalı olmayanlar; konunun TBMM gündemine taşınmasından erinçsiz reşit

Share: