TBMM Genel Müesses toplandı

TBMM Umumi Oturmuş, Başkanvekili Haydar Akaret başkanlığında toplandı.

SELIM Öğür Van Saylav İrfan Kartal “Van ili hakkında”, SELIM Fırka Ankara Mebus Lütfiye Selva Çam “Ankara’nın hükûmet merkezi oluşu”, CHP İstanbul Milletvekili İbrahim Candan Kabaoğlu ise “İstanbul’un sorunları” konularında gündem dışı konuştu.

Kartal, Van’a gerçekleştirilen yatırımlara ilişik bilgelik vererek, yatırımların artarak bitmeme ettiğini belirtti.

Eğitim alanında dahi kente heybetli yatırımların yapıldığını ve bunların Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Van’a verdiği önemin benzeri göstergesi olduğunu vurgulayan Kartal, rastgele alandaki yatırımlarla ilin çehresinin değiştiğini anlatım etti.

Çam ise Ankara’nın birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını, ticaretin, ekonominin, ahilik geleneğinin da başkenti olduğunu dile getirdi.

Ankara’nın 21 üniversitesiyle dallı güllü ayrımsız öğrenci şehri olduğunu tamlayan Çam, Ankara’nın özellikle savunma sanayi ürünleri almak amacıyla balaban dış satım kalemlerini faziletkâr standartlarda üreten aynı endüstri ve teknoloji şehri olduğunu kaydetti.

Kabaoğlu da İstanbul’un “zaman, ekin, natür”, “deniz, şehir, dağ bayır”, “arsıulusal, ulusal, yerel” üçlü özelliği ışığında ele alınması gerektiğini söyledi.

Dünyanın hiçbir kentinin bu üçlüyü tıpkı araya getiremeyeceğine dikkati çekici Kabaoğlu, İstanbul kadar şişman metropollerin ümran ve şehircilik uygulamalarının tek aracısız, evcil yöneticilerce yapılması gerektiğini vurguladı.

Share: