TBMM Traksiyon ve Bütçe Komisyonu’nda ‘eşit yurttaşlık’ tartışması

TBMM Traksiyon ve Bütçe Komisyonu’nda, veriyle ilgilendiren düzenlemeler içeren yasa teklifindeki, cemevlerinin hareketlilik ve su faturalarının Hars ve Turizm Bakanlığı aracılığıyla karşılanmasına ilişkin düzenleme ‘eşit yurttaşlık’ tartışmalarına sebep oldu.

TBMM Tasrif ve Bütçe Komisyonu, DOĞRU Parti Bingöl Saylav Cevdet Yılmayan başkanlığında toplandı. DOĞRU Parti milletvekillerinin imzasını haiz ‘Vergi Asıllar Kanunu ve Bazen Kanunlarda Başkalık Yapılmasına Dayalı Kanun Teklifi’nin ele alındığı komisyonda, CHP ve HDP’li üyeler, ‘usul’ tartışması irade etti. CHP Ankara Mebus Bülent Kuşoğlu, Temel Mahkemesi (AYM) vasıtasıyla daha evvel merkez yönünden tağyir edilen limanların kiraya verilmesine ilgilendiren maddenin tekliften çıkarılmasını istedi.

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, cemevleri ile ait düzenlemelerin de ‘eşit yurttaşlık’ illesine aykırı olduğunu ve Alevilere taşlama olduğunu öne sürerek, konunun aynı araştırma komisyonu kurularak tartışılması gerektiğini söyledi. HDP Sazak Saylav Rıdvan Turan, kendisinin bile tıpkısı Alevi olduğunu belirterek teklife eleştiride bulundu. Turan, “Düşünce amacıyla Alevileri faturayla kandıramazsınız” ifadesini kullandı. AK Parti’li encümen üyeleri de HDP’li üyelere bölücülük yaptıkları iddiasıyla reaksiyon gösterdi. ‘Usul’ tartışmasının arkası sıra teklifin geneli üzerindeki görüşmelere geçildi.

Öte yandan; Yarkurul Başkanı Cevdet Yılmayan, teklifin geneli üzerindeki görüşmelere geçmeden, limanların 49 yıllığına kiraya verilmesini düzenleyen maddenin tekliften çıkarılarak, ayrı değerlendirileceğini açıkladı.

Share: