Tecim Bakanı Muş: “Gelecek Türkiye amacıyla aydınlıktır”

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, “Gelecek Türkiye üzere aydınlıktır. Gelecekle alakadar Türkiye’nin önüne koyduğu hedefleri realizasyon potansiyeli mevcuttur.” dedi.

Muş, Şarki Karadeniz İhracatçılar Birliğince (DKİB) bire bir otelde kombinasyon edilen, “İhracatın Yıldızları Ihsan Töreni”nde, sabahleyin Trabzon’dahi eylül kocaoğlan dış satım rakamlarını açıkladığını, şimdiye büyüklüğünde ki genişlik yüksek eylül kocaoğlan dış satım rakamlarına ulaşıldığını kamuoyu ile paylaştığını anımsattı.

Trabzon’un ihracatına, hoppadak mal ihracatı yerine terk etmek gerektiğini tamlayan Muş, şu değerlendirmede bulundu:

“Sabahleyin Büyükşehir Şehremaneti Başkanımızın dahi söylediği turizm ve buna arttırma namına bakım ihracatıyla değerlendirilmesi gereken tıpkısı iklim olarak karşımıza çıkıyor. Zira sanayinin gelişebilmesi için hepinizin malumu yer ya birlikte sanayileşmenin, fabrikaların kurulabileceği, altyapının yapılabileceği coğrafyanın birlikte müsait, akıllıca olması lazım. Trabzon, dokunaklı ve bahir arasında sıkışmış ve bu zor coğrafyada şehirleşme namına balaban başarılar ortaya koymuş benzeri şehir fakat bağımlı burada sanayileşmenin o nazik alanı oluşturmanın maatteessüf mümkünü namevcut. Zımnında bu şerait altında de ihracat noktasında Türkiye’bile geçmiş 20’nin içerisinde olması epey büyük bire bir başarı.”

Muş, buna arttırma kendisine, bakım ihracatında ne kadar adımlar atılabileceğini, ne projeleri ortaya koyabileceklerini değerlendireceklerini anlatarak, şöyle devam etti:

“Takkadak Vekillik olarak bizim değil, bir zamanda yerli yönetimlerin, tıpkı zamanda valiliğin, tıpkı zamanda buradaki ihracatçılar birliği ve ticaret uran odasının üstelik üzerine sakıt değişik ödevler ve görevler var. Tığ Vekâlet olarak bu konuda aynı faaliyet başlatacağız. Dolayısıyla ilk resmi kemiksiz tıpkısı şekilde görmemiz geçişsiz, o gördüğümüz resme göre yatırımları, projeleri geliştirmek geçişsiz ve temas paydaşa ne fariza ve takı düşüyorsa, o paydaşın o fariza ve sorumluluğunu hesabına getirmesi gerektiğini düşünüyorum. Böyle yaparsak şehri sağlık namına çokça daha değişik benzeri lige, şehri altyapı kendisine çokça elan farklı benzeri yere, şehri arsıulusal noktada çokça henüz değişik tıpkısı pozisyona yükseltmiş oluruz diyerek düşünüyorum.”

Şehrin yöneticileri ile kıymetlendirme toplantısı yaptıklarına üstelik dikkati calip Muş, şunları kaydetti:

“Bu anlamda bugünden tezi yok tığ bire bir himmet bu anlamda başlatmış olacağız ve bu araştırmanın sonuçlarını ilişkin paydaşlarla üstelik paylaşıp, ona göre yegâne bire bir doğrudan cümle o plana makul şekilde aşama atmaya girişirse netice elde edebiliriz diye niteleyerek düşünüyorum. Yoksa herkes bildiği şekilde aşama atarsa, tıpkı emek yaparsa hem kaynakların bereketli kullanımı noktasında noksan kalıyoruz hem dahi bizim yaptığımız hareket şehrin ihtiyaç duyduğu tıpkı madde mi, yoksa boşuna mı uğraşıyoruz sorusunu akıllara getiriyor. O açıdan bugün geldiğimiz noktanın çok henüz çabuk konusunda çıkacak aynı çalışmayı sizlerle alay malay başaracağız.”

Nazır Muş, dünya ekonomisinin ağırlık günlerden geçtiğinin altını çizerek, “Gerginlikler haddinden fazla aşkın dünyada. 3 kamer sonrasını, 2 kamer sonrasını inanın şu zaman dünyada tek kimse anlayış edemiyor. Mal fiyatları hangi olacak, enerji fiyatları hangi olacak? Bunlara erişilebilirlik ne noktada olacak, geri hizmet imkanları ne olacak, politik namına, acun siyasetinde hangi gerilimlere acun aylı kalacak? Bu soruların cevabını şu dakika tamam namına verebilen bulunmayan.” diye konuştu.

“Biz Türkiye Cumhuriyeti namına bu şerait altında ihracatımızı artırıyor, bu şartlar altında soylu erki büyümemizi sağlıyoruz.” ifadesini kullanan Muş, şu değerlendirmede bulundu:

“Türkiye’nin oylumlu dengelerine baktığınız ahit yani asıl makro indikatörlerine baktığınız antlaşma buradaki rakamları Türkiye’nin bol. Şu zaman dünyanın ve bizim birlikte uğraştığımız genişlik kocaman iş para şişkinliği meselesidir. Şişkinlik dışındaki rakamlarına baktığınız ant Türkiye’nin, nema rakamlarına, bütçe açığına, takanak yüküne, bunun oranlarına, bankacılıktaki rasyolara, anamal kriterlerine, şirketlerin son dönemdeki bilançolarının zahir düzeldiğine baktığınız ahit Türkiye’nin ana indikatörlerinde çok ayrımsız dava namevcut ayrıca emsalleriyle mukayese ettiğiniz ant çok henüz gani tıpkısı noktada olduğunu ferah ferah ifade edebilirim. Zımnında gelecek Türkiye için aydınlıktır. Gelecekle alakalı Türkiye’nin önüne koyduğu hedefleri temin potansiyeli mevcuttur.”

Türkiye ayrımsız yolu yeğleme etmiştir, üreterek döviz getirdiği, dünyalık ve hizmet ihracatı yaparak ülkeye döviz kazandırma yolunu kesin bire bir şekilde seçmiştir ve bu şekilde Türkiye’nin önünü açmayı, kalkındırmanın formülünü burada ortaya koymuştur. Nedeniyle buradan et kafalı aşama atılmayacaktır ve biz üreterek, dış satım yaparak, para ve bakım satarak Türkiye’yi kalkındıracağız. Türkiye’nin önümüzdeki hedeflerine ulaşmasını sağlayacağız. Bura hasis demokrasisi ile hukuk sistemi ile kerem yapısıyla çokça vahim meydanlık tekmil etmiş, bunu farklı farklı coğrafyalarda bulunan ziyaretlerimizde, değişik ülkelere yaptığımız ülkelerde yaptığımız mukayeselerde haddinden fazla henüz bereketli rüyet imkanına eş oluyoruz. Bu açıdan inşallah bu sene 250 bilyon dolarlık hedefini yakalayacak bu mevki ve önümüzdeki sene bile bunun konusunda koyarak ilerlemeye bitmeme edeceğiz. Mecmu ihracatçılarımı ve sanayicilerimizi Türkiye’nin bu kutlu yürüyüşünde göstermiş oldukları yolda almış oldukları görevden dolayı kutlama ediyorum, kutluyorum. Yarınlar bizimdir, Türkiye’nin önü parlaktır, Türkiye’ye güvenin ve yatırımlarınızı buna bakarak yapmaya devam edin.

Share: