Tekmil Mücahede-Der Umumi Başkanı Canlı: “Birlik Emeklileri Kapsayacak Şekilde İntibak Yasası Çıkartılmalı”

MUHAMMET FATİH BAŞCI

Yekpare İşçi Emeklileri Dul ve Eytam Derneği (TAMLIK DÜZENTILEME-DER) Genel Başkanı Satılmış Etkili, “5510 sınırlanmış kanun maalesef değme zaman bizi kötüye götürmekte, geçimimizi zorlaştırmakta. Bu ele alınarak bütün emekliyi kapsayacak şekilde uyma yasası çıkartılmalı. Bu uyum yasasında de yasalarla, dönemler boyunca emekliler arasında meydana gelen farklılıkların ortadan kaldırılmasını dilek ediyoruz. Bunlar uğraşlarımız içerisinde” açıklamasını yaptı.

KÜL MÜCAHEDE-DER Genel Başkanı Satılmış Çalışkan, Tam İşçi Emeklileri Dul ve Eytam Derneği Burdur İl Başkanlığı’nın açılışı ve 1. Bayağı Umumi Kurulu’nda, tamlik emeklileri kapsayacak şekilde intibak yasası çıkartılmasını ve emeklilere çabucak seyyanen tıpkısı zam yapılması gerektiğini belirtti.

“BUGÜN GÜNDEMDE OLAN 5510 SAYILI KANUN MAATTEESSÜF HERHANGI BIR ÇAĞ BİZİ KÖTÜYE GÖTÜRMEKTE, GEÇİMİMİZİ ZORLAŞTIRMAKTA”

Etken şöyle konuştu:

“Belki akıbet remiks hacim olarak baya balaban görünmekte. Yüzde 42’lik remiks birkaç bire bir bindirim değildi. Ama maatteessüf şu güncel yaşamın içinde bizim aldığımız zamlar eridi. Şu saatte erimiş durumda. Zaten hep 2000’den sonradan emekliyi TÜFE’ye bağlamaları, bizim TÜFE’ye bakarak bindirim almamız ve TÜFE’ye göre verildiği için katsayıda ayrıldık. 2000’den sonraları milli gelirden işçi ve BAĞ-SEVIYE emeklisi zam alamadı. Işyar emeklisininki bibi memurlara göre bitmeme etmekte. Bunun için çalışmalarımız var. Tığ diyoruz ki; bugün gündemde olan 5510 basit kanun maatteessüf gelişigüzel ahit bizi kötüye götürmekte, geçimimizi zorlaştırmakta. Bu ele alınarak tüm emekliyi kapsayacak şekilde uyma yasası çıkartılmalı. Bu uyum yasasında de yasalarla, dönemler süresince emekliler beyninde meydana gelen farklılıkların ortadan kaldırılmasını temenni ediyoruz. Bunlar uğraşlarımız içerisinde.

“BİZİM BÜTÜN MESELEMİZ AYLIK DURUMLARIMIZ”

Güncel yaşamın içre emeklilerin maaşı şu anda erimiş durumda. Emeklilere çabucak seyyanen ayrımsız bindirim yapılmasını istiyoruz. Hükümete talebimiz var. Zira biz işçi ve ILIŞKI-SEVIYE emeklileri paramızı harcıyoruz, 6 ay sonra birlikte siz bu kadar dünyalık harcadınız diyerek bize remiks veriyorlar. Tığ diyoruz ki, tükenik bunu veriyorsunuz, konusunda bize bol bolamat payı verin, geçinme payı verin diyoruz. İnşallah olacak. Tabiatıyla bunların olması amacıyla biz ne kadar uğraşırsak uğraşalım sizlerin bizim yanımızda olması geçişsiz. Zaman 14 milyona yakın emeklinin fikir potansiyeli 35-40 milyon. Şu şekle göre Türkiye’nin rey potansiyeli 60 milyon civarına geldiği söyleniyor. Tığ bu yaştan bilahare siyasa yağacağız, A olsun B olsun diyecek aynı şeyimiz yok. Bizim hakkımızı kim verirse biz dahi ona bindi isnat etmek için uğraşacağız. Bizim bütün meselemiz maaş durumlarımız.

“SAĞLIK DEVLETİMİZİN BİZE VERMESİ MÜSTELZIM ANAYASAL BİR HAKTIR”

Bizim ikinci sorunumuz sağlık sorunlarımız. Sağlık hizmeti artık buğulu insanlara zaruri olan tıpkısı hizmettir. Gençliğimizde 3 ayda 6 ayda bir doktora giderken zaman ayda 3 kez 5 öğün doktora gidiyoruz. Onun üzere esenlik devletimizin bize vermesi gereken anayasal bir haktır. Sağlıktaki ulama paylarının kaldırılması. Fazlalık zaman Büyüklük hastanelerinden termin almamız zorlaştı. Sağlık ocağına gidiyoruz, ilacımızı yazdırabiliyoruz. Azamet hastanesine tığ illet gidiyoruz? Uzmanın görmesi gereken tıpkı rahatsızlığımız var ki hastaneye gidiyoruz. Hastaneye gidiyoruz, ehlivukuf tedaviye başlaması üzere görüntülemeye devretme ediyor, görüntüleme 3 kamer sonraya bölüm veriyor. Laboratuvara gidiyor 1 kamer sonraya devir veriliyor. Haliyle bunlar bizi zorlamakta. Bu seferde hususi hastaneye gitmek mecburiyetinde kalıyoruz, istemeyerek hususi hastaneye gidiyoruz. Zannediyorum şu anda 300 liradan aşağıya hususi sayrılarevi yok. Evet devlet hangi demiş, “Yüzdelik 200’e büyüklüğünde ayırt alabilirsiniz” diyor. Peki bu yüzde 200 neyin yüzdelik 200’ü? Bunu biliyor muyuz? Diyorlar ki “Emmi senin şu kadar çıkıyor farkların, şu kadar vereceksin” benzeri üstelik konusunda diyor kim, “Amca senin kim 100 lira imdi da senden 80 lira alayım” diyor. Doğru mu bilmiyorum. Maslahat şu; içtimai güvenliğin özel hastaneye ödediğinin yüzdelik 200’ünü, iki katını alması geçişsiz. Ama maatteessüf bizimkiler çok istikbal gittiler. Kimsenin dahi buna ayrımsız şey dediği namevcut. Çünkü hususi hastaneler “Ben bu fiyata yapamam” diyor. Onun için bizler bunların kalkması için uğraşıyoruz.”Share: