TEKNOFEST’te maksat teknolojiye algı hakkını tüm insanlığa sunmak

Sanayi ve Uygulayım Bilimi Nazır Yardımcısı ve TEKNOFEST İcra Yerleşmiş Başkanı Mehmet Fatih Kacır, “Okuma yazma neyse, teknoloji geliştirmeye ilişik yetkinlikler de odur diye düşünüyoruz. Bu anne hakkı bilcümle insanlığa sunabilmek namına TEKNOFEST’i global ölçekte büyütmeye çabalıyoruz.” dedi.

Kacır, T3 Vakfı ile Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanlığının yürütücülüğünde Samsun Çarşamba Havalimanı’nda devam fail TEKNOFEST KARADENİZ’bile, Rum Ajansının (AA) standını müzakere etti.

Çalışmalar karşı vukuf düz Kacır’a, AA Proje Dalavere Ofisi Koordinatörü Oğuz Karakaş, AA Yayınları’ndan “Mehmetçik Zaferin Askerleri” kitabını takdim etti.

Kacır, AA muhabirine, TEKNOFEST’in 5. yılında çok büyüdüğünü söyledi.

TEKNOFEST’e 14 yarışmayla başladıklarını belirten Kacır, “Bugün 40’tan fazla yarışma, 300’den çok kurum, alım, şeriklik, 101 paydaşımız var. 100 binlerce misafirimiz var. Bilcümle ölçeklere, istatistiklere baktığımızda TEKNOFEST’in yıldan yıla haddinden fazla büyüdüğünü görüyoruz. Bu tabiatıyla habercilerin henüz aşkın içeriğe erişmesine, mazruf geliştirmesine de imkan sağlamış oluyor diyerek düşünüyorum.” diye konuştu.

Küçük Asya Ajansını dahi izlem ettiklerini dile getiren Kacır, şöyle bitmeme etti:

“Bize bakan kısmıyla özellikle uran ve teknoloji dünyası, kadem ekosistemi, milli teknoloji hamlesi, savunma sanayi kabilinden başlıklarla birlikte hem Türk hem dünya kamuoyunu bilgilendirmesi yerine halis muhlis amal çıkarıyor Rum Ajansı. Türk’ün gücünü ve sesini dünyaya belirtmek adına 13 dilde, 41 ülkede doğrudan yayımcılık faaliyeti yapıyor ama bir zamanda bilcümle dünyaya bu sesi ifşa etmek namına çok şişman imkan sağlıyor. Bilcümle Anadolu Ajansı ekibine, hem sahada görev fail tamlık arkadaşlarımıza hem birlikte Küçük Asya Ajansı yöneticilerine şükranlarımızı arz etmek istiyorum TEKNOFEST yerine.”

Küçük Asya Ajansıyla Azerbaycan’de dahi gelişigüzel olduklarını aktaran Kacır, “Önümüzdeki sene Türkiye’bile, İstanbul’dahi. İnşallah bildirme azından tıpkı memlekette daha, Türkiye dışında bambaşka aynı ülkede daha tekrar ayrımsız TEKNOFEST’e imza atarız ve Türk’ün gücünü ve sesini duyurmaya bitmeme ederiz.” ifadesini kullandı.

Amaç, teknolojiyi hep dünya çocuklarına sağlayabilmek

Pakistan ve Endonezya’nın beraberinde TEKNOFEST için Özbekistan ile mail diyalog ortamında olduklarını dile getiren Kacır, TEKNOFEST amacıyla Samsun’a gelen Özbek bire bir bakan yardımcısıyla görüştüklerini anlattı.

Bugünün dünyasında herkesin teknolojinin müşterisi olduğunun altını çizen Kacır, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Eskimemiş dünyaya mevrut, temel kucağındaki aynı bebek, hatta esas karnındaki tıpkısı bebek dahi teknolojinin müşterisi haline geldi. 50 sene öncesine, 100 sene öncesine gittiğimizde kapsam böyle değildi. Mufassal yıllar hayatını bitmeme ettiren ayrımsız kayırıcı belki teknolojiyle tek ilişkisi olmadan yaşamını sürdürebiliyordu o dönemlerde amma şu zaman öyle değil. Dünyaya geldiğimiz andan itibaren uygulayım bilimi, bizi müşterisi haline getiriyor. İster Afrika’nın köyünde, kasabasında dünyaya mevrut olalım, gerek başka bir coğrafyada. O geçenek cümle uygulayım bilimi geliştirme imkanlarına iktiran hakkı edinebilmeli. Bize sakıt bunu bilcümle dünyaya sunabilmek, hep acun çocuklarına sağlayabilmek.”

Kacır, 100 binlerce öğrenciyi Türkiye’da TEKNOFEST yarışmalarına karışma ettiklerine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Uygulayım Bilimi ihya olanaklarını birlik yönleriyle karye köy, kasaba yer, şehir şehir Türkiye’nin hep çocuklarına arz etmek adına çaba gösteriyoruz. Hayalimiz, umudumuz, bu gayretimizi tıpkısı Türkiye’de olduğu kadar dünyanın ciharıyek tarafında gerçekleştirebilmek. Bunu asıl tıpkı türe yerine görüyoruz. Kıraat çeper neyse, teknoloji geliştirmeye ilişik yetkinlikler dahi odur diye niteleyerek düşünüyoruz. Bu anne hakkı bütün insanlığa sunabilmek yerine TEKNOFEST’i global ölçekte büyütmeye çabalıyoruz.”

Share: