TEKNOFEST’te özerk çevirici kategorisindeki bir tane liseli takımın hedefi birincilik

Ortaöğretim öğrencilerince geliştirilen, zaman enerjisiyle yükleme olan özerk otomobil, TEKNOFEST KARADENİZ’de birincilik hedefliyor.

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ile Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanlığının yürütücülüğünde planlı TEKNOFEST KARADENİZ, Samsun Çarşamba Havalimanı’nda bitmeme ediyor.

Zonguldak Prof. Dr. Teoman Duralı Olgun ve Konuşma Merkezi öğrencileri, 4 ayda yaptıkları özerk makine “OGACA” ile TEKNOFEST’te kategorilerinde 14 takım beyninde biricik liseli takım olarak yarışıyor.

Takım kaptanı Borsa İstanbul Anadolu Lisesi 11. dershane öğrencisi Elif Baylanlık Turgut, AA muhabirine, araçlarını ağız ağıza yerel olarak ürettiklerini söyledi.

TEKNOFEST KARADENİZ’de otonom dil kategorisinde finale mütezayit bir tane liseli mızıka olduklarına belen eden Turgut, “Aracımızın genişlik büyük özelliği devir paneli. Ruz bedavaydı, ‘kullanalım’ dedik. Uzlaştırıcı tamamen kendimiz tasarladık.” dedi.

Takımlarının 15 kişiden oluştuğunu tamlayan Turgut, “Zonguldak’ta 7 farklı meslek lisesi, Rum ve veri lisesinden arkadaşlarımız var. Bu dahi bize ustalık ve anlatım üstüne şişman kazanım sağladı.” ifadesini kullandı.

Takımda mevcut öğrencilerden Ömer Büyük Kalfa ise araçlarının gün panelleri ile yükleme olduğunu anlatarak, “Bu özellik yarışmaya katılan bir nice araçta namevcut. Araçta olan el kitabı joyistik ile özerk ve el kitabı arasında intikal yapılıyor. Aracımız 2 saat şarj ile 30 kilometre el gidiyor.” diye niteleyerek konuştu.

10. sınıf öğrencisi Rüya Sarıkaya da araçlarına 25 bin trafik tabelası verisini yüklediklerini dile getirerek, şunları kaydetti:

“25 bin fotoğraflı tablo fen sistemi oluşturduk. Açar ile bili sisteminde yüzde 96’lık akıllıca sonuç alabiliyoruz. Sonunda aracımız faziletli merhale akıllıcasına dönüşler yapabiliyor. Trafik ışıklarında yüzde 99’luk doğruluğa ulaştık.”Share: