Temsilciler Meclisi, MEMLUK tarihinin en iri abuhava paketini onayladı

KUL Temsilciler Meclisi, enflasyonun düşürülmesine yönelik kapsamlı afiyet, abuhava ve alacak düzenlemelerini içeren yasa tasarısını onayladı.

ABD tarihinin bildirme şişman “abuhava paketi” kendisine birlikte görülen ve “Enflasyonu Düşürme Yasası” adına adlandırılan tema, Temsilciler Meclisinde yapılan oylamada 207’ye cebin 220 oyla kabul edildi.

Kapsamlı sağlık, abuhava ve alacak düzenlemelerini içeren endişe, yasalaşması için MEMLUK Başkanı Joe Biden’ın imzasına sunulacak.

KÖLE’de 8 Kasım’daki aleniyet seçimler öncesi Biden yönetiminin siyasi ve soylu erki “zaferi” olarak değerlendirilen mülahaza, pazar haset ABD Senatosundan geçmişti.

50 Cumhuriyetçi ve 50 Demokrat Partilinin bulunduğu Senatoda, tasarının kaderini Komutan Yardımcısı Kamala Harris’mağara kullandığı rey değiştirmişti. Cumhuriyetçi senatörlerin bütünü, ilgili yasa tasarısının ekonomiyi henüz birlikte kötüleştireceğini savunarak “Yarayışlı” oyu kullanmıştı.

-Gelecek 10 yılda 737 milyar dolarlık dirimsel sağlaması bekleniyor

bahis konusu yasa tasarısı, abuhava değişikliğiyle mücadele, çare fiyatlarının düşürülmesi ve alacak uygulamalarına ilişik düzenlemeleri içeriyor.

Tasarıyla, ser gazı emisyonunun azaltılması ve tüketicilerin yeşil enerjiye yönlendirilmesi, yaşlılar için reçeteli merhem maliyetlerinin düşürülmesi ve şirketler ile zenginler için algı uygulamalarının sıkılaştırılması amaçlanıyor.

Enflasyonu düşürmeye yardımcı olacağı savunulan yasa tasarısı kapsamında, bakir vergi düzenlemeleri ve reçeteli çıkar yol fiyatlandırma reformuyla gelecek 10 yılda 739 bilyon dolarlık gelir sağlanması ve 433 milyar dolarlık gider yapılması öngörülüyor. Tasarının bütçe açığını da 300 bilyon doların üstünde azaltacağı kaydediliyor.

– İklim değişikliğiyle mücadeleye müteveccih yatırımlara 369 bilyon dolarlık soy

Tasarıda, erke güvenliği ve iklim değişikliğiyle mücadeleye müteveccih yatırımlar amacıyla 369 milyar dolarlık asıl ayrılıyor.

Bu yatırımlarla, erke faturalarının yılda 500 ila 1.000 dolar beyninde düşürülmesi, karbon emisyonunun 2030’a kadar yüzdelik 40 oranında azaltılması ve hayata geçirilecek yıpranmamış projelerle istihdama ulama sağlanması hedefleniyor.

Vergi indirimleriyle elektrikli otomobil satın almayı heveslendirme etmeyi de öngören endişe kapsamında, Şimal Amerika’üstelik üretilen bataryaların kullanıldığı ve bu bölgedeki madenlerden sâdır mineralleri içeren elektrikli araçlara 7 bin 500 dolara kadar kazanç indirimi verilmesi planlanıyor.

Avrupa Birliği (KEZ), tasarıdaki bu düzenlemeye yabancı üreticilere cebin ayrımcılık anlamına geldiğini savunarak reaksiyon gösterirken, KUL kamuoyunda ise hangi araçların teşvikten yararlanabileceği tartışılıyor.

Cumhuriyetçiler, tasarıya, kurumlar vergisini artırarak işletmelere beis vereceği, hükümet harcamalarıyla enflasyonu henüz dahi artıracağı ve bakir ilaçların geliştirilmesini engelleyeceği gerekçeleriyle cebin çıkıyor.

KÖLE’da pahalılık kâbusu bitmeyecek

ESIR enflasyonu sonrası piyasalar pozitif

BENDE borsaları enflasyon verisi sonrası ralli yaptı

 

Share: