Ters çekicilik balıkçıları kontra etkiledi: Avlanma azalınca fiyatlar arttı

Kontra gelgel balıkçıları menfi etkiledi: Avlanma azalınca fiyatlar arttı

ORDU Ordu’bile 3 gündür devam fail olmuşuz hava şartları nedeniyle balıkçılar apışlık atamazken, beş altı miktarda avlanan balıkların fiyatı ise yükseldi.

Karadeniz Bölgesi’nde 3 gündür etkin olan hava durumu hayatı menfi etkiledi. Antipatik ve rüzgarlı havalarda ağ atmakta sıklet çeken balıkçılar, birkaç miktarda balık avlarken, banal balıkçı kayıkları ise on paralık ağ atamadı. Nitelik böyle olunca tezgahlarda çoğu balığın yeri boş kaldı. Tezgahlarda, beş altı miktarda tavuk balığı, levrek ve somon bulunurken, Sinop açıklarında avlanan hamsi ise 50 liradan satılıyor.

“Sivri sezonu bol geçti fakat hamsi birkaç ve amiyane”

Perşembe Balıkçılar Kooperatif Başkanı Ünal Karadeniz, zaman başlarında palamut balığının artağan miktarda avlandığını belirterek, pelit sezonunun güzel geçtiğini söyledi. Karadeniz, “Mevsim devam ediyor ve palamut sezonu bol geçti. Fakat hamsi esbak yıllara göre beş altı ve aşağılık. Denetimler bile bitmeme ediyor. Sürdürülebilir balıkçılık anlamında biz da süfli balıkları tutmamaya ilgi ediyoruz. 2-3 gündür sıkıntı var ve zümre balık azaldı. Bağımlı fiyatlara üstelik yansıdı. 2 çağ sonra baştan havalar açıyor ve kül balıkların fiyatları ucuzlayacaktır ve vatandaşlarımız bozuk para ayrımsız şekilde tüketecektir” dedi.

“Hava muhalefeti zımnında yayın çeşidi beş altı”

Perşembe ilçesinde 40 yılı fazla süredir balıkçılık özne Erdal Çamaş, hava muhalefeti zımnında nişane çeşitliğinin beş altı olduğunu söyledi. Çamaş, “Balıkçılar hava muhalefeti nedeniyle kayıkla denize açılamadı. Bu nedenle balık olmuyor yahut az geliyor, bu dahi fiyatların yükselmesine illet oluyor. Şuanda Marmara hariç Karadeniz’in bu tarafına doğru hava raporu münasebetsiz, kayıkların dahi çoğu açılmadı. Tezgahlarda balıklar hastalıklı. Albeni durumunun düzelmesi durumunda inşallah tezgahlarımız gine şenlenecektir” şeklinde konuştu.

“Beş Altı olduğu üzere fiyatlar erdemli”

Özay Çakır isimli balıkçı da inatçı gelgel şartlarında kayıkların denize apışlık dökemediğini ifade ederek, “Anif havalarda apışlık dökülürse ağ bozulur ve yırtılır. Bunlar milyonluk ağlar. Şuan gelgel muhalefeti nedeniyle balık tutulamadığı için tezgahlarda balık namevcut, olanların bile fiyatı erdemli. Şuanda hamsi, mezgit, istavrit, ve kanca balıkları geliyor” ifadelerine vadi verdi.

Öte yandan tezgahlarda hamsinin kilogramı 50, mezgit 70, levrek ve somon 140 liradan satılıyor.

Share: