Tescilli Cimin üzümünde hasat zamanı

Erzincan ekonomisine katlı sağlayıcı Üzümlü ilçesinde yetiştirilen tescilli Cimin Üzümünün hasadı başlarken bu yıl rekoltenin faziletli olması üreticiyi kıvançlı etti.

Sofralık çekirdekli yağız üzüm sınıfındaki tescilli Cimin üzümü yetiştiren Üzümlülü çiftçiler, bu yıl verimin faziletli olmasından mutlu oldu. Yörede 8 bin 650 dekar bağda yılda tahminî 6 bin titrem üretilen Cimin üzümünün bu seneki küresel fiyatları, çiftçinin yüzünü güldürdü.

Üzümlü ekonomisi açısından iri ehemmiyet taşıyan Cimin üzümü, hem iç piyasada tüketiliyor hem dahi ensiz dışından dilek görüyor. Üzümlü’deki üzüm hasadının, gelgel şartlarına bakarak Ilk Teşrin ayının sonuna büyüklüğünde devam edeceği bildirildi.

Üzümlü’ye kapalı Pişkidağ köyünde 200 yıllık bağlarda yetiştirilen üzümler köyün yer eke itilaf kaynakları ortada bulunuyor.

Kentin tescilli ürünlerinden olan ve Üzümlü ilçesinde yetişen Cimin üzümünün hasadına başlandı.

“Kilosu tezgahlarda 30 TL”

Üzümlü ilçesindeki kısaca 10 bin dekar alanda yetiştirilen ve almanak 6 bin tonun üzerinde üzüm üretimi gerçekleştirilen ilçede çekicilik sıcaklıklarının sezon normallerinin üzerinde seyretmesi cihetiyle Cimin üzümünde bu yıl hasat er önceden üzümün kilosu tezgahlarda 30 TL’den satışa sunulmaya başlandı.

“10 bin dekar alanda üretiliyor”

Şarki Küçük Asya Bölgesinde Malatya ve Elazığ’ın ardından arz haddinden fazla üzüm üretilen Erzincan’ın Üzümlü ilçesindeki kestirmece 10 bin dekar üzüm bağında yılda yaklaşık 6 bin titrem Cimin üzümü üretiliyor.

Kendine başmaklık eşsiz tadıyla sofralık kendisine murat gören Cimin üzümü, şeker hastalığı oranının düşük olması sebebiyle üstelik alelhusus diyabet hastalarınca yeğleme ediliyor.

Üzümlü’dahi hasat yapan Erkan Canbaba, “Üzümün insana çokça büyük faydaları vardır. Buradaki bağlar 200 yıl öncesine dayanıyor, kesim kaynağımız üzüm yetiştiriciliğidir. Siyah üzümün insana çokça şişman faydaları vardır. Koku olumlu özelliği vardır, antrparantez çekirdeği da antioksidan taşımaktadır. Üzüm hasadı Ağustos’un ortalarında başlar Son Teşrin ayına kadar bitmeme fehamet” dedi.

Erzincan üzümünün hususi bir üzüm olduğuna meni eden Canbaba, “Üzümümüzün tadı, aroması haddinden fazla değişik. O yüzden Türkiye’de bir tane denilebilecek eşsiz üzümler arasında. Ilkin Doğu Anadolu ve Karadeniz Bölgesi koyulmak için Türkiye’nin bir nice iline gönderiyoruz. Şu anda üzümün hasadını yapıyoruz. Bu yıl rekoltenin faziletli olmasından muhit hasadın Ilk Teşrin ayının böylecene kadar bitmeme etmesini bekliyoruz” diyerek konuştu. – ERZİNCAN

Share: