Tescilli şerbetçi otunda mahsul azaldı

Türkiye’da hoppadak Bilecik’in Pazaryeri ilçesinde yetiştirilen endüstriyel nebat şerbetçi otunun hasadına başlandı.

İlçede 1965’ten bu yana yetiştirilen ve alelumum umar endüstrisinde, içecek sanayisinde ve unlu mamullerin yapımında geçer not yapıt, hasat dönemi olan ağustos kocaoğlan süresince tarlalardan yaş namına alınıyor.

Sadece kişmiri çiçeklerinden (koza) faydalanılan, fabrikalarda kurutularak balyalanan, henüz sonra işlenen şerbetçi otundan 450 çiftçi geçimini sağlıyor.

Geçen yıl 1800 dekar alanda 1335 ton yerine gerçekleşen rekoltenin bu yıl gelgel koşullarındaki olumsuzluklar nedeniyle 1600 dekarda 900 ton civarında olması bekleniyor.

Türk Nişancı ve Işaret Kurumunca 2020 yılında coğrafi işaret namına tescil edilen şerbetçi otunun hava fiyatı ise “Brewers Gold”, “Erciyes”, “Ege” ve “Pazaryeri” cinslerinde kilo başına 27 lira, “Aroma” cinsinde 28 lira yerine belirlendi.

İlçe Tarım ve Orman Müdürü Başkomutan Anif, AA muhabirine, 2021’dahi ilçede şerbetçi otundan kestirmece 15 milyon lira gelir elde edildiğini söyledi.

Bu yıl bölgede faal olan dolu zımnında bir nice çiftçinin otlarını söktüğünü tamlayan Sert, “Teşrinievvel alanında daralma oldu. Buna rağmen 1600 dekar alanda 720 ton yaş işaret, 180 ton ise zayıf yapıt alınarak kestirmece 19 milyon 440 bin lira dirimsel bekleniyor.” dedi.

Hasat ay sonuna kadar devam edecek

Pazaryeri ve Köyleri Şerbetçiotu ve Gül Ekicileri Tarımsal Kalkınma (Sırlar-Gül) Kooperatifi Başkanı Yengi Kozpınar de bu bitkinin 21 ilde denendiğini fakat yeryüzü bol şerait ilçelerinde olduğu üzere üretimin burada yapıldığını anlatım etti.

Şerbetçi otunun 6 bin nüfuslu ilçenin arz mefret dirimlik kaynaklarından olduğunu vurgulayan Kozpınar, “April-mayıs aylarında çiftçilerimiz şerbetçi otunu ipliklerler. Yani topraktan sâdır bitkinin filizlerini elan gani yetişmesi ve sarılması için sırıklara iple bağlarlar. Ağustos ayı sonuna kadar hasat ve alımlar yapılır. Aldığımız ürünleri kurutma tesisimizde kurutarak meful haline getiririz.” diye niteleyerek konuştu.

Kozpınar, ters albeni koşulları kaynaklı mahsul kaybına karşın fiyatların üreticileri mutlu ettiğini dile getirdi.

Üretici Okan Karyel birlikte bu bitkiye ongun bakıldığı ahit 1 dekar alandan 1 titrem iz alınabileceğine dikkati çekti.

Karyel, “Bu sene yaşadığımız dolu, dominant üzere afetler az buçuk verimi azalttı. Birçok toprak göçtü, otlarda sararma oldu. Buna karşın gür bakıldığında ürün fena hâlde evet. Biz ailece 23 dekar alanda bu üretimi yapmaktayız. İnşallah bu yıl emeklerimizin karşılığını almayı umuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Share: