Ticaret Bakanı Mehmet Muş, eylül kocaoğlan dış satım rakamlarını açıkladı Açıklaması

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, “Geride bıraktığımız ilkgüz ayında ihracatımız, geçtiğimiz yılın bire bir ayına göre yüzde 9,2 artışla 22,6 bilyon dolar olmuştur.” dedi.

Bakan Muş, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe’nin birlikte katılımıyla Ortahisar ilçesindeki benzeri otelde planlı toplantıda, ilkgüz ayı dış tecim rakamlarını açıkladı.

Muş, ilkgüz ayına ilgilendiren dış tecim rakamlarını ve dönemsel gelişmelerin değerlendirileceği toplantı vesilesiyle Trabzon’de bulunmaktan şişman mutluluk duyduğunu dile getirdi.

Karadeniz’in incisi Trabzon’la çok hususi tıpkısı büyü olduğunu tabir eden Muş, “Bizim üzere Trabzon’a katılmak söylemek, Sümela’üstelik tarihin kokusunu içimize kısaltmak, Gülbahar Hanım Camisi’nde ecdadı özge geçmek, Sultan Gaye ve Hıdırnebi yaylalarındaki misilsiz doğaya hayran yaşamak demektir.” diyerek konuştu.

Muş, Trabzon’un hemencecik gelişen endüstri ve ekonomisiyle bölgenin kalkınmasında balaban bire bir tumturak oynarken, turizmde da adından sık sık alay ettirdiğine dikkati çekti.

Trabzon’un talih ve dünya çapında başarılara imza atan girişimcilerin ortaya çıktığı aynı site kendisine dış ticarette da iddiasını ortaya koyduğuna bel eden Muş, fiilen Trabzon’un ülkenin bildirme iri 20 dış satımcı ili ortada olduğunu vurguladı.

Muş, altın aksiyon insanlarının özverili çalışmalarıyla Trabzon’un haddinden fazla elan iri başarılara ulaşacağından sakıncasız olduğunu belirterek, buradaki toplantının akabinde gelişim dünyasının temsilcileri ile tıpkı araya gelerek istişarelerde bulunacaklarını da kaydetti.

“Hububat koridoru, piyasaları sakinleştirmeye ve besin enflasyonunu sınırlamaya apotr olmaktadır”

Küresel ekonomide bir nice problemin tıpkısı anda yaşandığı tıpkı dönme içre oluduğunun altını çizen Muş, şu değerlendirmede bulundu:

“Dünya tarihinde ilk kez pandemi sebebiyle bu çapta ayrımsız akse yaşanmış ve bibi bu krizin etkileri parçalanmamış olarak geçmemiştir. Rusya- Ukrayna savaşı da global emtia fiyatlarını, iktisat ve ticaret politikalarını temelden sarsmaya devam etmektedir. Bildiğiniz üzere, küresel ekonomide geçtiğimiz yıldan beri devam fail faziletli enflasyonun yanına imdi bir nice ülkede etkisini göstermeye başlayan dinginlik ihtimali üstelik eklenmiştir. Sahiden Dünya Bankası’nın 15 Eylül’birlikte yayımladığı raporda, küresel enflasyonla savaşım üzere uygulanacak kaba politikaların önümüzdeki sene 1980’lerdekine benzer ölçüde tıpkı global dinginlik ihtimalini güçlendirdiği belirtilmektedir. Mütezayit istikraz maliyetleri, global ekonomide efdal namus borcu oranlarına sahip bir nice şirket ve mevki için alçak riskler oluşturmaya başlamıştır. Bayağı, amme borçlarının milli gelire oranı 2022 yılı geçmiş çeyreğinde ülkemizde yüzdelik 42,3 iken ekü bölgesinde yüzdelik 95,6’ya nail durumdadır. IMF’nin geçtiğimiz kamer yayımladığı raporda dikkat çektiği şekilde takanak oranı kestirmece yüzde 190’a ulaşan Yunanistan üzere ülkelerin önümüzdeki dönemde vahim sorunlar yaşaması muhtemeldir. Ayrımlı kuruluşların raporlarında bir nice SUTAŞ ülkesi amacıyla özellikle yükselen enerji fiyatları ve beklenen gaz kıtlığı zımnında sene böylece sakinlik ihtimalinin güçlendiği belirtilirken, IMF Başkanı, anif geçecek tıpkı kışın Avrupa’bile sosyal huzursuzluklara el açabileceği uyarısında bulunmuştur.”

Ekonomide böylesine kısık sorunların var olduğu ayrımsız ortamda, dünyanın değişik coğrafyalarında tırmanan gerilimlerin çözüm için iş birliği yapmayı güçleştirdiğini ve sorunları körüklediğini aktaran Muş, şöyle bitmeme etti:

“Türkiye namına, barış odaklı dış politika ilkemiz doğrultusunda, uluslararası dayanışmaya yardım sağlayıcı değme adımı geçmiş olduğu üzere bugün birlikte desteklemeye devam edeceğiz. Bayağı Karadeniz’in mavera kıyısında yaşanan savaşın ayrımsız dakika önceki sona ermesi ve ilkin azık ve erke güvenliği kalkışmak için global ekonomiye etkilerini genişlik aza dökmek amacıyla 2 aydır başarıyla hesaplı İstanbul Mutabakatı üzere çözümler, belkili aynı besin krizinin önüne geçmiştir. Zira tahıl koridoru, piyasaları sakinleştirmeye ve azık enflasyonunu sınırlamaya yardımcı olmaktadır. Küresel hazırlık zincirlerinin bibi toparlanamadığı, politik gerilimler ve savaşların dahi etkisiyle küresel enflasyonun zirveye çıktığı ve gelişmiş ekonomilerin resesyon sinyalleri verdiği böylesi ayrımsız ortamda Türkiye ekonomisi dinç nema performansını sürdürmektedir. Sahiden, 2021 yılında yüzde 11,4 ile sonuç 50 yılın sunma faziletkâr nema hızına vasıl Türkiye ekonomisi, akıbet adına 2022 yılının ikinci çeyreğinde üstelik yüzdelik 7,6 kabilinden kalburüstü benzeri büyüme oranı kaydetmeyi başarmıştır. Bu dönemde Gayri Safi Yurtiçi Hasıla artışımızın yarısından ilavesi mülk ve hizmet ihracatımızdan gelmiştir. Nedeniyle ekonomimiz global ortamdaki cemi zorluklara rağmen stabil ve sürdürülebilir ilerleyişini sürdürmektedir. Arsıulusal kuruluşlar eliyle birlikte bu yöndeki performansımız doğrulama edilmekte olup, OECD daha geçtiğimiz hafta yayımladığı Kazançlı Görünüş Raporu’nda ülkemiz için 2022 tahaccüm tahminini yüzde 3,7’den 5,4’e yükseltmiştir.”

Vekil Muş, Türkiye’nin, ihracatta 2021 yılında yakaladığı başarıyı 2022 yılının 9 ayında da sürdürdüğüne dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Geride bıraktığımız eylül ayında ihracatımız, geçtiğimiz yılın benzeri ayına göre yüzdelik 9,2 artışla 22,6 milyar dolar olmuştur. Şurası memnuniyetle nakletmek isterim kim bu misil, birlik zamanların en faziletli ilkgüz kocaoğlan ihracat rakamıdır. Sonunda 2022 yılının ilk 9 ayının tamamında aylık adına sunu faziletli dış satım rakamlarına nail bulunuyoruz. 2022 yılı Eş-Eylül dönemi ihracatımız ise geçtiğimiz yılın ayrımsız dönemine göre yüzdelik 17 artış ile 188,2 milyar dolar seviyesine çıkarak berenarı kıpırdak ayrımsız performans göstermiştir. Ilkgüz ayında dış tecim hacmimiz, geçtiğimiz yıla bakarak yüzdelik 26 oranında artışla 55,6 bilyon dolara ulaşmıştır. Enerji ve mal fiyatlarında yaşanan sert artışın etkisi ile ithalatımız 33 bilyon dolar olmuştur.”

“Ilkgüz ayında kızıl ve enerji dış tutulduğunda ihracatın ithalatı istikbal oranı yüzdelik 100’ün üzerine çıkmaktadır”

Ocak-Eylül dönemi ithalatının yaklaşık üçte birinin erke ithalatından kaynaklandığını tamlayan Muş, “Mavera yandan, akıbet dönemde değerli ithalatında yaşanan yükseliş dahi ithalatımızda yaşanan artışta çalışkan olmaya başlamıştır. söz konusu artma Familya-Ilkgüz döneminde da bitmeme etmiş olup, hep kızıl ithalatı tıpkısı esbak yılın tıpkı dönemine göre yüzde 150 artarak 12,1 milyar dolara kazanmış durumdadır. Fiilen, ilkgüz ayında zer ve erke dış tutulduğunda ihracatın ithalatı istikbal oranı yüzde 100’ün üzerine çıkmaktadır.” dedi.

Muş, hükümet kendisine, temelden başlayarak aynı acun markası haline gelmelerine kadar dayanabilen haddinden fazla aşamada bütün firmaların yanında bulunduklarına ve onlara bindi verdiklerine işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sahiden, Yıpranmamış İhracat ve E-İhracat Destekleri ve Prefinansman Modeli ile güncel gelişmelere ahenk sağlayan yıpranmamış çocuk bindi mekanizmalarını sunduğumuz lansmanımızı geçtiğimiz hafta gerçekleştirdik. Malumunuz geçtiğimiz mart ayında faaliyetlerine başlayan İhracatı Ihya AŞ, kredibilitesi olan ancak teminat sorunu tüvana başta KOBİ’lerimiz girmek için tamlık ihracatçılarımız üzere finansmana erişimi elan dahi kolaylaştırmaktadır. İGE KAZANÇ, bugüne kadar 6 milyar liranın üstünde krediye kefillik sağlayarak ihracatçılarımıza finansman üstüne nefes aldırmaya başlamıştır. İGE NANIAZIZ, bu nöbet üstelik prefinansman modelimizde balaban tıpkısı sac ayağı olacaktır. Çünkü bu benzeşim ile desteklerimizin etkinliğini artıracak, seçkin sene destekler üzere bütçeden ayrılan kaynağı finansman ile eşleştirerek çarpan etkisiyle ihracatçımızın hizmetine sunmuş olacağız.”

Bakım sektörünün daha bol konuma gelmesini tedarik etmek için ulusal ve uluslararası gelişmeleri dikkate aldıkları kapsamlı çalışmaların de akıcı sürdüğünü vurgulayan Muş, şöyle devam etti:

“Mecmu dört karardan oluşan ve geçtiğimiz aylarda halkoyu ile paylaştığımız Bakım İhracatı Bindi Izlence Paketimiz bunlardan yalnız aynı tanesidir. Önümüzdeki süreçte attığımız adımlarla hizmet ihracatımızı de zinde biçimde daha art seviyelere taşımaya kararlıyız. İhracat ailemiz için delil niteliğinde olacak bu çalışmalarımızın yanında yine ihracatçılarımızın önünü yarmak için ticari diplomasi faaliyetlerimize da hız kesmeden bitmeme ediyoruz. Daha iki çağ önceki Ukrayna Başbakan Yardımcısı ve Tutum Bakanı ile savaş sonrası Ukrayna’nın yeniden inşasında Türk müteahhitlerin rolü, Tahıl Koridorunun işleyişi, azade tecim anlaşmamızın yürürlüğe girmesi amacıyla onaylama süreçleri kabilinden önemli konuları ele aldık. Ticari diplomatlık faaliyetlerimiz kapsamında yine geçtiğimiz haftalarda imzaladığımız protokollerle Malezya ve Gürcistan ile var olan başıboş tecim anlaşmalarımızın kapsamını genişlettik.”

Muş, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde katıldıkları Mürekkep Milletler Genel Yerleşmiş ve Şanghay İşbirliği Örgütü Zirvesi ile birçok ülkedeki mevkidaşları ile ikili ülfet imkanı ve bu ülkeler ile düet ticari ilişkileri kıymetlendirme fırsatları olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Öte yandan, yanı başımızda büyüyen pazarlar olan Bosna Hersek ve Sırbistan ile pasaport olmadan çabucak kimlikle seyahatin önü açılmıştır. Siz değerli gelişim insanlarımız üzere bu gelişmeler majör fırsatlar barındırmaktadır. Birlik bu iş ve faaliyetlerin maksadı ihracatçılarımızın daha etkin ve henüz rekabetçi ayrımsız şekilde pazarlara muvasala sağlamasına imkan vermektir. Bizler bu erek doğrultusunda var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Sizlerin gayretleri ile geçtiğimiz yıl olduğu üzere, 2022 yılında üstelik ihracatın kazançlı büyümemizin anne unsuru olmaya devam edeceğine inanıyorum. Bu manada, sanayimizde sonuç yıllarda gösterdiğimiz atılımı bitmeme ettireceğimize, ihracatın ve yatırımların itici bir aheste olduğu mevcut tahaccüm ortamını sürdürülebilir kılacağımıza eminim. Bu noktada, şişman özveri ve çaba ile çalışmalarını sürdüren bütün ihracatçılarımıza şahsım ve milletim hesabına teşekkürlerimi sunuyorum.”

Share: