Ticaret Bakanı Muş, 13. Büyükelçiler Konferansı’nda konuştu Açıklaması

Tecim Bakanı Mehmet Muş, büyükelçileri, temel ekonomik nişan ve hedeflerin nihayete ermesine bildirme büyük desteği verecek yol arkadaşları namına gördüklerini belirterek, “Bu yılki 250 milyar dolarlık dış satım hedefine sizlerin üstelik katkısıyla duyulmak istiyoruz.” dedi.

Muş, 13. Büyükelçiler Konferansı kapsamında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ocak sahipliğinde Sheraton Hotel’üstelik gerçekleştirilen “İş Dünyası ile Gün Ortası Yemeği” etkinliğine katılarak ayrımsız müşavere yaptı.

Önce Kovid-19 salgını, arkası sıra Rusya- Ukrayna Savaşı ile sınanan acun ekonomisinin, lojistik, tedbir zincirleri, ham yön, gıda, enerji ve global pahalılık alanlarında derinleşen sorunlarla karşı karşıya kaldığını dile getiren Muş, özellikle gelişme yolundaki ülkeler almak için bilcümle ülkelerin bu süreçte sağlam tıpkısı imtihan verdiğini söyledi.

Muş, global büyüme hızındaki düşüş beklentilerine bel ederken, toptan ticaret hacmine ait nema beklentisinin de düştüğünü rapor etti.

“Tamam politika araçlarını seferber ettik”

KÖLE’birlikte bitiren fiyatlarının yüzde 9,1 almanak artma oranıyla akıbet 40 yılın genişlik faziletkâr seviyesine ulaştığını belirten Muş, avronun de KUL doları karşısında 20 yıl sonradan ilk kez henüz eneze ayla geldiğine dikkati çekti. Muş, yer yağı ilkin doğmak amacıyla emtia fiyatlarındaki ezgi, Rusya’nın Avrupa’ya doğal gaz akışını durdurması ve faziletkâr enflasyon beklentileri ile global iktisadi nema üzerindeki riskin devam ettiğine, toptan sükûnet tahminlerinin güçlendiğine dikkati çekti. Muş, bu koşullar altında Tecim Bakanlığı kendisine ellerindeki cümle siyasa araçlarını mutluluk ekonomisini kalkındırma hedefi doğrultusunda seferber ettiklerini vurgulayarak, “Balaban tıpkısı kıvançla tefhim etmek isterim ki tamam pek koşullara rağmen, sizlerin bile desteğiyle müspet sonuçlar alıyoruz. İhracatta ve iktisadi büyümede etkili performansımızı sürdürmeye devam ediyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Bakan Muş, önce çeyrekte yüzdelik 7,3 tahaccüm kaydeden büyüklük ekonomisinin, 2022 yılında dahi ateş parçası tahaccüm trendini sürdürdüğünü gördüklerini söyledi.

Ocak-orak ayı döneminde ihracatın yüzde 19,1 artarak 144,4 bilyon dolar olduğunu bildiren Muş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bire Bir dönemde aut ticaret hacmimiz ise yüzdelik 31 artarak 350,8 milyar dolara yükselmiştir. Herhangi Bir fırsatta söylediğimiz gibi dış satım, sunu majör hedeflerimizden birisi ve Türkiye ekonomisinde büyümenin lokomotifidir. Bugün dış satım yapmayan ilimiz, dış satım yapmadığımız ülke bulunmuyor. Sayısı ve niteliği daim mütezayit ihraç ürünlerimiz ile anadan görme pazarlarımızda yerimizi sağlamlaştırırken bakir pazarlardaki potansiyelden maksimum hisse alma yönünde ceht içindeyiz.”

Muş, Vekillik yerine ihracatçıların arsıulusal pazarlarda rekabet gücünü tasarruf etmek üzere tam imkanları devreye aldıklarını belirtirken, bu kapsamda ırak coğrafyalar amacıyla yeni aynı izlem açıkladıklarını anımsattı. “Uzak Ülkeler Stratejisi” ile ihraç ürünlerini dünyanın yer ırak noktalarına ulaştırmayı ve Türkiye markasının bilinirliğini artırmayı hedeflediklerini anlatan Muş, “Bu anlayışla, ülkemize 2 bin 500 kilometreden uzak mesafede mevcut ve ithalatından aldığımız payın yüzde 1’in altında olduğu 18 mevki, tıpkı anlamda ticaret rotamızın yöneleceği yıpranmamış erek pazarlar olacaktır. Strateji kapsamında, üstünde çalışacağımız son odaklı eylemleri hayata geçirirken bittabi genişlik majör paydaşlarımız sizler, siz değerli hariciye teşkilatımız olacaktır.” dedi.

“e-İhracatın payı artacak”

Vekâlet olarak ellerindeki siyasa araçlarını değişen şartlara göre güncellediklerini söyleyen Muş, şunları anlatım etti:

“İhracata müteveccih cesamet yardımlarını bu anlayışla yeniden kurguluyor, ihracatçı firmalarımızın finansmana erişiminin kolaylaştırılması ve lojistik imkanlarının geliştirilmesine öncelik veriyoruz. ‘Turquality’ başta görünmek amacıyla destek programlarımızdan yararlanan şirketlere müteveccih ara sıra iyileştirmeler öngörüyor, sistemin elan girintisiz çıkıntısız ve fonksiyonel olmasını hedefliyoruz. 2021 yılında umumi ihracatımızdan yüzdelik 1,3 nasip almış olan e-ihracatın, kullanılmamış destek mekanizmaları ve gösteri planları ile 2025 yılı bakımından umumi dış satım içindeki payının bildirme az yüzde 3-5 aralığına ulaşmasını, 2030 yılına gelindiğinde ise yüzdelik 10’luk paya erişmesini hedefliyoruz.”

Muş, Türkiye’nin toptan ticaretin cesim ayrımsız bileşeni olan hizmet ticaretinde kemiksiz dış satımcı pozisyonunda olduğuna dikkati çekerken, “2002 yılında 14 bilyon dolar olan hizmet ihracatımız, pandemi kaynaklı pahal koşullara karşın 2021 yılında bire bir esbak yıla göre yüzdelik 64 artma kaydederek 58 bilyon dolar düzeyine ulaşmıştır. Nezaret kendisine bu gelişmeye ilk katkıyı bakım sektörlerine müteveccih destek programlarımızı güncelleyerek verdik. Millî ve arsıulusal gelişmeleri da dikkate alarak şümullü, yenilikçi ve elastiki tıpkı Hizmet İhracatı Bindi Izlence Paketi oluşturduk. Bakım sektörleri içinde hareketli ve rekabetçi sektörlerimizden yapım sektörü, büyüme, istihdam ve ev dışı müteahhitlik hizmetleri kapsamında mal ve hizmet ihracatımıza katkılarıyla ilgi çekiyor.” diyerek konuştu.

” Herhangi Bir şeye rağmen inancımızı koruyoruz”

Büyükelçileri, asıl konuşu nişane ve hedeflerin nihayete erimesine bildirme büyük desteği verecek defa arkadaşları adına gördüklerini tamlayan Muş, hangi antlaşma tıpkı ülkede aynı sav olsa dış işleri teşkilatı ve Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun süreci yakından izlem ettiğini söyledi. Muş, büyükelçilerle yakalanan sinerji, koordinasyon ve verimliliğin kendileri için memnuniyet verici olduğunu vurgulayarak, “Bu yılki 250 milyar dolarlık dış satım hedefine sizlerin birlikte katkısıyla yansımak istiyoruz. Yılın ikinci yarısında gözlemlediğimiz acun ekonomisindeki yavaşlamanın bizim rakamlarımıza de yavaş yavaş yansımaya başladığını görüyoruz. Tığ seçme şeye karşın 250 bilyon dolarlık hedefin gerçekleşebileceğine inancımızı koruyoruz.” dedi.

Share: