TMO, Türkiye genelinde 27 noktada fındık alımına bitmeme ediyor

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), Türkiye genelinde 27 noktada fındık alımını sürdürüyor.

TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal, AA muhabirine, bu yıl TMO’nun, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan aracılığıyla 10’uncu kez fındık alımıyla görevlendirildiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, 30 Temmuz’bile Ordu’bile 2022 yılı TMO fındık alım fiyatını cemi desteklerle alay malay levant nitelik amacıyla 54 liralık olarak car ettiğini, bu fiyatın üreticiler ve müstahsil temsilcileri vasıtasıyla kıvançla karşılandığını tabir eden Güldal, 1 Ağustos’ta yayımladıkları duyuruyla TMO’nun uygulayacağı gelgel fiyatlarını, randevuların alınabileceği çağ ile gelgel ser tarihini üreticilerle paylaştıklarını anımsattı.

Güldal, buna bakarak 2022-2023 sezonu kabuklu fındık gurur fiyatlarının yüzdelik 50 akva bağırsak fındık esasına bakarak, Giresun kalite üzere kilogram başına 53 liralık, levant nitelik üzere 52 lira, taşkın nitelik için da 51 liralık olduğunu dile getirerek, bu fiyatların yanı sıra üreticilere kilogram başına 2 liralık düz bazlı destek ile süt ve matbu desteği da verileceğini söyledi.

Üreticilerin, 15 Ağustos’tan itibaren TMO iş yerleri ile “www.tmo.gov.tr” adresi üzerinden termin almaya başladığını anlatan Güldal, şöyle devam etti:

“22 Ağustos’ta fındık alımlarına başladık. İlk etapta 12 noktada başladığımız alımlara 1 Ilkgüz itibarıyla 27 noktada devam ediyoruz. Anbean ihtiyaca ve talebe göre gurur noktalarımızın sayısı 50’ye kadar çıkabilecek. Karadeniz’bile fındık üreten illerimizde seçme sene 50’nin üstünde alım noktası açıyoruz. Bu sene da 50 farklı noktada 70’ten fazla ekiple fındık alım işlemine bitmeme edeceğiz. Üreticilerimizin mağduriyet yaşamaması amacıyla seçme tür kolaylığı gösteriyoruz. 2022 yılında üreticilerimizin gelgel noktalarında kurutma kaynaklı kıygınlık yaşamalarının önüne geçilebilmesi amacıyla alımlarda uygulanacak maksimum rutubet oranını bu sene yüzde 6,5’e çıkardık. Antrparantez üreticilerimiz gelgel noktalarımızda etki yaşamamak için ürünlerini bir nice el kamuoyuyla paylaştığımız gelgel kriterlerine makul hazırlayarak getirmelidirler. Depolama kapasitemize bile takviye yaptık.”

Güldal, alım satım günleri hariç haftanın 6 haset termin sistemi ile fındık alımına bitmeme ettiklerini, fındığını hasat edip kurutan üreticilerin çalım noktalarına yavaş bağ göstermeye başladığını belirterek, “Bedel piyasaya bakarak az çok bol. Üreticilerimiz de açıklayan fiyattan duydukları memnuniyeti dile getiriyor ve gelinen süreçte fındık üreticilerinin TMO’ya karşı ağır sıklet benzeri ilgisi var.” diye konuştu.

Üreticilere çağrı işleyen Güldal, “Üreticilerimiz nasıl randevularını alsınlar ve termin gününde ürünlerini getirsinler. Antrparantez rutubetten periferi bastırık yaşamamaları için ürünlerini kurutmaya maksimal özen göstersinler. Berklik, çürüklük ve ecnebi konu oranlarına de özen etsinler. Tığ TMO yerine tek aksaklığa kayran vermeden gelgel sürecini muvaffakiyetli aynı şekilde yürütmeye bitmeme ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Fiyatlar bakımından çok adamakıllı”

Trabzon’un Arsin ilçesindeki Organize Uran Bölgesi’nde mevcut depoya üreticiler aracılığıyla getirilen fındıklar, mostra alındıktan sonradan, rutubet ve değişik kriterler açısından inceleniyor. Değerlendirmenin arkası sıra üreticiye verilen alım fiyatı akseptans görürse bile yayın konfirmasyon alınıyor.

Üretici İbrahim Hakkı Çebi, fındığını TMO’ya doğrulama etmeye getirdiğini belirterek, “TMO cinsine, kalitesine bakarak fındıklarımızı alıyor. Başka arkadaşlara üstelik tavsiye ederim. Fındık tüccarda 44 randıman veriyor, alıyor 35-36’ya büyüklüğünde, 48’ten düşük yapıyor tüccar. TMO’nun durumu şu zaman dolgunca. Dışarıya göre daha iyi durumdayız. Fiyatlar itibarıyla haddinden fazla güzelce.” dedi.

TMO’nun fındığı kalitesine göre aldığının altını çizen Çebi, şu değerlendirmede bulundu:

“Yuvarlak fındık daha kaliteli olduğundan, 47-50 randıman verilen fındık iyice dünyalık yapıyor, 48 lira civarlarında alıyorlar. Aşırı fındık var, 44-46 civarlarında, onun dahi kalitesine göre kıymet veriyorlar. Getirdiğimiz fındığı haddinden fazla domuzuna değerlendiriyorlar. İçinde geçersiz var mı, yağız var mı onları seçiyorlar. Nem oranı yüzde 6’yı geçerse almıyor. Bozulabilir bağımlı, devletimize dahi eyvah. Biz TMO’yu seviyoruz. Kalitesine, nemine göre alıyor, vatandaşı da kıygın etmiyor.”

Mustafa Kemal Atasoy üstelik tüccarlarla kıyaslama yaptıklarında TMO’nun fiyatlarından genel anlamda kıvançlı olduklarını rapor etti.Share: