TOKAT/ELAZIĞ – Alevi STK temsilcileri, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Kullanılmamış Kadem” açıklamalarını değerlendirdi

Karadeniz Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı ve Alevi dedesi Aşure Ayı Erkan ile Elazığ Cem Ekin Vakfı Başkanı ve Alevi dedesi Cafer Yeşil, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın Alevilere ilgili “eskimemiş hamle” açıklamasını değerlendirdi.

Erkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sonuç günlerde Aleviler ile ilgilendiren lüzumlu ümran gerekse iletişim üstüne çalışmalar yapıldığını, çalışmaları izleme ettiklerini dile getirdi.

Atılan adımların yadsınamaz, dolgunca birer aşama olduğunu belirten Erkan, bunun “yapılması gereken” olduğunu söyledi. Erkan, şunları kaydetti:

“Bizim biricik sorti yolumuz diyalogdur, iletişimdir, bire bir arada birbirimizi uymak ve anlamaktır. Yargısız infazlardan kaçmaktır. Bilmediğimiz, tanımadığımız insanlar karşı ahkâm uğrulamak yerine bütün kısaltmak, bilmek gerekir. Arz önemlisi de Türkiye Cumhuriyeti’nin yasa koyucularının koymuş olduğu yasalar çerçevesinde cereyan ederek vatandaşların vatandaşlık görevlerini ifa etmelidir diyerek düşünüyorum. Zira bu şehir hepimizindir.”

“Alevi çalıştayları sayesinde Alevilik üzerindeki o sis perdesi aralandı”

Elazığ Cem Ekin Vakfı Başkanı ve Alevi dedesi Cafer Yeşil birlikte hükümetin Alevi toplumunun sorunlarının çözümü noktasında attığı adımları yakından izleme ettiklerini ve desteklediklerini belirtti.

Alevi vatandaşların bulunan sorunlarının bugünkü mesail olmadığını, Cumhuriyet Altını tarihinden bugüne sıkışık yığılarak geldiğini kaydeden Yeşil, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bütün önceki hükümetler döneminde dahi Alevi toplumunun sorunları vardı ama bu mesail akıbet dönemlerde Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda yapılan Alevi çalıştayları ve toplantılar sebebiyle işin zaten, Alevilik üzerindeki o sis perdesi aralandı. Bu sorunları anlaşılan aynı seviyeye çıkardı ve Alevi toplumu bu sorunların çözümü noktasında haddinden fazla yüksek bir beklenti içerisine girdi.”

Sıkıntıların çözümü noktasında 2008, 2009 ve 2010’daki çalıştaylarla yetişkin adımlar atıldığını, Alevi sivil topluluk kuruluşu temsilcilerinin dahi faziletli paydaşlık gösterdiği çalıştaylar sonucunda alınan kararların tıpkısı tabir haline getirilerek kamuoyuyla paylaşıldığını nâkil Yeşil, bugüne büyüklüğünde gelinen süreçte Alevi Bektaşi vatandaşların çokça sayıda taleplerinin belirlendiğini ve birçoğunun çözüme kavuşturulduğunu vurguladı.

“Ağır Sıklet tıpkısı ümit içerisine girdik”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mazi DÜRÜST Öğür TBMM Takım Toplantısı’nda Alevi vatandaşların sorunlarının çözümüne ilişik yıpranmamış kararları açıklayacaklarını rapor etmesinin Alevi toplumunda büyük bire bir çalkantı ve ümit oluşturduğunu dile getiren Yeşil, şöyle bitmeme etti:

“Alevi toplumumuzun gözü kulağı Sayın Cumhurbaşkanımızın Alevilerle ilgilendiren yapacağı açıklamada olacak. Çetin bire bir beklenti içerisine girdik. İnşallah Sayın Cumhurbaşkanımız ferda Şahkulu Melik Dergahı’nda vacip açıklamaları yapacak. Alevi sorunlarına orada bisturi vurularak bitirilecek. Imdi bundan sonraki süreçte bu sorunlar Türkiye gündeminden kalkar ve Alevi toplumu olarak aşağı bizler da müteşekkir oluruz, şükranlarımızı sunarız.”

Alevi açılımıyla ülkede alelhusus Alevi ve Sünni toplumun birbirine alın elan duyar ayla geldiğine inandığını rapor eden Yeşil, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Hükümetin Alevilerin sorunlarına halk atması, yerinde tespit yazar çözmeye yönelik attığı adımlar ülkemizde banal kabul gördü. Genişlik azından Alevi Sünni arasındaki o fay hatlarını üstelik yumuşattı. Zaten işin filhakika asırlardır Alevi Sünni birbirini tanıyor, komşuluk yapmışlardır, kız alıp vermişlerdir. Onun amacıyla Alevi ve Sünni beyninde katiyen ve asla anca haddinden fazla çetin sorunların olduğu benzeri uzanım birlikte bahis konusu değildir. Doğrusu amacımız toplumun sağlık ve refahını sağlayıp baş başa insanca yaşamaktır. Şayet tığ insani yaşarsak, farklılıklarımızı baylanlık kendisine akseptans edersek Allah’ın izniyle bu ülkede tek sorumluluk olanaksız. Kimseler bile gelip bu yaraları kaşıyamaz, insanları karşı karşıya getiremez.”

Share: